Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

По-евтин газ с 40.49% от април и осем тарифи със задна дата заяви "Булгаргаз"

Няма яснота за връщането на надвзетите суми

2 коментара
По-евтин газ с 40.49% от април и осем тарифи със задна дата заяви "Булгаргаз"

Цена на природния газ за вътрешния пазар от 1 април с 40.49 на сто по-ниска от досегашната, внесе държавният обществен доставчик "Булгаргаз" в сряда.

Това е с повече от обявеното на 3 март поевтиняване с 40.3 процента заради предоговорената формула за изчисляване на цената на руския природен газ, включваща вече и компонента с цените от европейските газови борси. Още тогава шефът на "Булгаргаз" Николай Павлов заяви, че има вероятност от допълнително понижаване на стойността заради продължавания спад на хъбовите цени.

От газовото дружество са внесли още осем заявления за цени със задна дата от 5 август 2019 г., от когато е договорено с "Газпром" да влезе в сила промяната на формулата, което ще доведе до връщане на 150 млн. лв. без ДДС на "Булгаргаз" до края на март. Миналата седмица Павлов каза, че дружеството ще внесе заедно с априлската цена за одобрение тарифа за всеки месец от август досега, но шефът на енергийния регулатор Иван Иванов заяви, че няма законови права да определи цени със задна дата.

За всеки месец от август до края на март са внесени точните разчети и документите за формирането на конкретната цена, която ще е различна, обясниха от дружеството пред Mediapool. Понижението е под заявеното за април, но какви са точните проценти за всеки от осемте месеца от компанията не пожелаха да кажат с мотива, че крайното решение е на енергийния регулатор, който трябва да реши и дали и как да се върне на клиентите това ретроактивно намаление.

Според внесеното от "Булгаргаз" заявление цената на природния газ от април трябва да е  26.21 лв./MВтч (без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС) за крайни снабдители и за фирми с лицензия за производство и пренос на топлинна енергия. Тази тарифа е със 17.83 лв. по-ниска от досегашната.

От "Булгаргаз" допълват, че вече цената на газа ще се определя всеки месец, защото това е предвидено в новата формула. В момента тарифата се определяше на всеки три месеца.

Държавният доставчик посочва, че е предприел съответните действия пред Комисията за енергийно и водно регулиране за уреждане на отношенията се със своите клиенти за надвзетите суми за периода от 5 август 2019 г. до края на март 2020 г.

Все още няма яснота дали, кога и как ще се връщат пари за платените по сега предложените за преразглеждане осем цени на природния газ със задна дата. На провелото се във вторник заседание на сформираната по въпроса от енергийния министър Теменужка Петкова работна група не е било постигнато общо съгласие за механизма, по който ще става това и дали трябват законодателни промени, както настоява шефът на енергийния регулатор Иван Иванов.

Все още няма решение, търсят се варианти, казаха от енергийното ведомство пред Mediapool и не се ангажираха със срок, в който ще има яснота, но потвърдиха намерението за възстановяване на сумите.

Председателят на парламентарната енергийна комисия Валентин Николов (ГЕРБ) каза пред Mediapool, че на заседанието на работната група е имало различни правни тълкувания за това трябва ли да се направят промени в Закона за енергетиката, които да позволят на Комисията за енергийно и водно регулиране да определя цени със задна дата. Според юристите на регулатора такива са нужни, тъй като при сегашните правила цената на газа се определя на три месеца и при надвзет приход, както е случаят сега с намалението на цената на руския газ, тъй може да се отрази само за последните три месеца. Други обаче смятат, че няма законова пречка да се изчисли поевтиняването на газа от август 2019 г. досега и то се пренесе в съответния размер в цените на топлофикациите, да се изчисли за всеки клиент колко е надвзето и да се върнат парите например с изравнителните сметки.  

Николов заяви готовността на парламентарната енергийна комисия да разгледа максимално бързо евентуално внесени поправки за цените със задна дата. Той разказа още, че е имало предложения 150-те милиона лева, които "Газпром Експорт" се е ангажирал да върне до края на март на "Булгаргаз" да бъдат внесени в специален фонд за газификация на страната или във Фонда "Сигурност на електроенергийната система" за компенсиране ръста на цените на електроенергията. Идеята обаче срещнала съпротива с мотива, че подобна мярка ще изкриви пазара и противоречи на европейските изисквания.

Имало предложения и парите да останат в "Булгаргаз", тъй като в противен случай ръководството на държавното дружество можело да бъде обвинено, че лишава предприятието от средства и е проявило безстопанственост, което и наказуемо.

От Министерството на енергетиката заявиха, че не се приема нито едно от тези предложения, все още няма решение.

По думите на Николов при всички положения при изработването на механизъм за възстановяване на парите трябва да бъде информирана Европейската комисия, за да прецени тя дали отговаря на нейните изисквания.

Засега няма насрочени следващи заседания на работната група, а при опасността Народното събрание да бъде разпуснато във ваканция заради коронавируса има вероятност евентуалните законови промени да се забавят.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Лизи Гугуткова
    #2

    Рублата губи от долара и и еврото. Цената на петрола се срина до нива на краха на СССР Нефтен джихад, обявен от Саудитска Арабия след срива на споразумението OPEC с Русия, зашемети световния пазар на черно злато...

  2. Лизи Гугуткова
    #1

    ЦЕНАТА НА РУСКИЯТ ГАЗ ЗА БЪЛГАРИЯ Е СВЪРЗАН С РУСКИЯ НЕФТ.. Обяваването на енергетичната война САЩ - най-голямата авантюра в живота Путина/////Объявление энергетической войны США – величайшая авантюра в жизни Путина Декларацията за енергийна война в САЩ - най-голямата хазартна игра на Путин - Цената на руския суров нефт - сместа от Урал - падна в Европа до безпрецедентно ниво след финансовата катастрофа през 2008 г., когато сривът на фондовата борса записа рекорден спад от 31 процента. Още по-дълбока аналогия може да бъде направена от 1991 г. - войната в Персийския залив.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.