Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

По-малка такса сградна инсталация при редовно плащани сметки за парно

Хората сами да си определят разходите за отопление на общите части, предложи парламентарна дискусия

20 коментара
По-малка такса сградна инсталация при редовно плащани сметки за парно

Да се намали процентът за отопление на общата сградна инсталация във входовете, където ползвателите на парно редовно си плащат сметките, предложи зам.-председателят на парламентарната икономическа комисия Валентин Николов от ГЕРБ. Това стана по време на изслушване на представители на топлофикационните дружества в страната, на топлинните счетоводители и на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) в сряда. Заседанието бе провокирано от прекалено високите януарски сметки за парно в столицата, за които се породиха съмнение, че са завишени, но проверка на фирмите за дялово разпределение по поръчка на "Топлофикация-София", установи, че няма измами.

Според Николов на потребителите на топлинна енергия в етажната собственост трябва да се даде право да решават сами какъв процент от отоплението на сградната инсталация да се поема от всички живеещи в сградата.

"Един от вариантите е етажната собственост да реши по какъв начин ще формира този процент на сградна инсталация – да бъде 10%, например, а сега е 40%. В момента ДКЕВР е определил процента, но мисля, че е добър вариант етажната собственост сама да определи процента на тази сградна инсталация. Навсякъде в света са дадени големи права на етажната собственост. Тя трябва да определя по-голямата част от промените. И топлофикациите казаха, че има конфликт на интереси между това, че те доставят топлината на абонатната станция, а сключват индивидуални договори с потребителите. Там е разковничето в тези отношения”, заяви Николов.

Според него обаче е изключено хора, живеещи в топлофицирани сгради, дори и да са си свалили радиаторите, да не плащат за сградната инсталация, при условие, че имат тръби в своите апартаменти и се отопляват по инфраструктурата чрез своите съседи.

По време на дискусията присъстващите стигнаха до дежурния извод, че положението с парното е лошо, макар и да е най-ефективният начин за отопление, но нови идеи как да се оправят нещата не бяха лансирани. Бяха предложени вече изпробвани и променени начини за решаване на проблема със сметките за парно, от чиято неразбираемост и неяснота за формирането им се оплакват клиентите.

Топлофикационните дружества например поискаха отново топлинните счетоводители да си събират парите за отчитането на уредите за дялово разпределение, а не топлофикацията да ги начислява в изравнителната сметка. За пореден път в последните седмици бе предложено консумацията на топлоенергия да се засича всеки месец и сметките да са на база реално ползваната енергия, а не по прогнозни изчисления спрямо миналогодишното потребление.

Това обаче ще повиши плащаните суми за топлинните счетоводители, а и ще наложи задължаването на клиентите да си сложат уреди с дистанционно отчитане, тъй като сегашното засичане на топломерите от лица на място отнема много време и при отсъствие на собственика в момента на проверката се изкривяват сметките на всички във входа..

Шефът на ДКЕВР Ангел Семерджиев отново поясни на топлофикациите, че ако искат да оцелеят на пазара, трябва да предлагат атрактивни услуги и цени. Това, според него, може да стане с изграждане на когенерации за производство на ток и топлоенергия по доста по-ефективен от сегашния начин. В същото време обаче регулаторът не признава разходите на дружествата за внедряването на тези технологии в цените.

Топлофикационните дружества трябва да намаляват загубите си по мрежата, защото ние не признаваме тези техни разходи в пълен обем, каза още Семерджиев.

Той определи като разумни идеите на Валентин Николов гражданите сами да определят процента на разходите за сградната инсталация, но отбеляза, че трябва да се отчитат и направените реконструкции и промени в много от сградите. Тогава, според него, трябва да се направи енергийно обследване, за да се установи справедливият процент на сградната инсталация.

Участниците в дискусията се обединиха и около мнението, че сметките за прано трябва да са по-ясни и разбираеми. "Потребителите не знаят, включително и аз, точно как ми е формирана сметката. Голяма част от българите в момента се чувстват излъгани в сметките си", коментира Валентин Николов.

Все още не е ясно дали обсъдените сега предложения ще бъдат формулирани като поправки в закона за енергетиката, които да се приемат между първо и второ четене на внесените други корекции в парламента, или ще се прави отделен проектозакон за промени специално в частта на топлоенергетиката..

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

20 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #20

    Като енергията за парното се дели на 7 1.за радиаторите, за сградна инсталация/, за съжаление вървят по едни тръби/ и 2.за общи нужди/те могат да се отчетат с отделен топломер.С една дума всичко ще се отчита чрез топломер, а сградната по формула/и то не сегашната , а променена/. Това е най-точното и справедливо, но няма да го направят НИКОГА !

  2. Анонимен
    #19

    Пак предлагали да се отчита ежемесечно !!! Но тава е заковано в Наредбата 16-634, от която се аргументират всички. И това е член № 53 в раздел "Отчитане" !!!!!!!! Краденето започва още от :1.Доставената, а не -потребена енергия. 2.От изчислената специф.мощност за един кубик вода за подгряване. 3.... Необходима е :1.Освен общия топломер, да се поставят и на кръга за парното и на кръга за топлата вода. 2.Така като извадят от засечената енергия/доставената/, сумата от другите два ще намерят ---загубата

  3. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #18
  4. Анонимен
    #17

    Не мога да разбера за каква кражба става въпрос,с която ни обвиняват от няколко дни, и как може така да ни обиждат. Спомнете си, че на времето, когато трябваше "задължително" да си поставяме топломерите , Великите специалисти ни уверяваха и ни разясняваха, че с тези врътни поставени на радиаторите ще можем пожелание по всяко време да ги пускаме и спираме без проблем. Сега ни обиждат непрекъснато, че сме били "крадци". Съжалявам, но не мога да се определя като такава.Ползвам си парното както аз

  5. Анонимен
    #16

    Аман от "ЕКСПЕРТИ",които не знаят за какво става дума и продължават да говорят ГЛУПОСТИ.Нещата се свеждат до:
    1.Прибора,поставен на радиатора е обикновен термометър на когото скалата е сменена с дисплей.1000 единици отчитат 1 /един / мегават час х 99,6 лв.дава цената,която трябва да се заплаща от консуматора. Конструктивната формула на прибора KQ = 1000 и се поставя там,където се пресичат диагоналите на радиатора.
    Западняците не са могли да го лицинзират като ПРИБОР ЗА ТЪРГОВСКО ИЗМЕРВАНЕ Всички

  6. Анонимен
    #15

    Софийската "Топлофикация" е изградена като охладителна система на електро проиводителнете ТЕЦ-ове с което си повишават икономическото КПД с около 30 %.Ако се обзаведат отоплителните ТЕЦ-овс с електро произвеждащи газови горелки, КПД-то нараства с 40-50$,но този ефект остава в НЕК.За да живее "Топлофикация"отделена от електро производсвото трябва да "дере".Същото отношение е с ВЕЦ-овете по пътя на водата,бивша общинска собственост от 1925 г.Тук е мястото на общината да прдяви права пред НЕК в борбата си за по-човешки тарифи за електро-,топло-енергия и вода.

  7. Анонимен
    #14

    Поне това приемете като разумно и прагматично предложение в няколко стъпки:
    1.Отчитането и изравняването д
    а става най- малко 2 пъти годишно- веднъж в края на отоплителния сезон, веднъж след края на годината.
    2.Лихва за закъсняли сметки да не се начисляват върху авансови/прогнозни/фактури.
    3.Текущите/с прогнзни количества/фактури да съдържат:
    а/ миналогодишният % "общи части" от текущо измерената топлоенергия.
    б/измерените количества топлоенергия за топла вода.
    в/до 30% от пргнозният дял "отопление

  8. Анонимен
    #13

    Няма държава, която толкова да мрази народа си!И да го товари неимоверно с такси и сметки!

  9. Анонимен
    #12

    какви общи части, там отдавна са свалени радиаторите?

  10. Анонимен
    #11

    Нормално ли е кубик топла вода де е 8 лв.? И тази сградна инсталация с колко градуса точно ми затопля стаята? Имам 33 лв. за 60 лв.апартамент. и съответно 70лв. за отопление с ток.Аз също съм топлила съседите с отдадената от ел.печките топлина, защо никой не ми плаща това? Законотворците защо спят?Една пенсия не стига за да си плати човек парното, камо ли да живее въобще!!!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

Участвам