Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

По-малко държава и повече правов ред ще доведат до ръст на икономиката и доходите

10 коментара
По-малко държава и повече правов ред ще доведат до ръст на икономиката и доходите

Не на минималната работна заплата и на минималните осигурителни прагове; не на данъка върху дивидента и на високите осигуровки; не на държавните субсидии към БДЖ и земеделците. Това са част от 77 мерки, които икономистите от Института за пазарна икономика предлага, за да се постигне икономически растеж и повишаване на доходите. във вторник икономистите от института представиха вижданията си за ускорен ръст в усложнението условия в ЕС.

Освен премахването на минималната заплата и минималните осигурителни прагове, което ще развърже ръцете на бизнеса, от ИПИ предлагат още да няма данък върху дивидентите, който на практика е двойно данъчно облагане, на данъка върху реинвестираната печалба, както и намаляване на данъка върху едноличните търговци от 15 на 10 на сто. Намаляването на данъците ще стимулира "изсветляването" на доходите, коментира Калоян Стайков от института.

От неправителствената организация препоръчват още повишаване на гъвкавостта на пазара на труда и намаляване на регулирането на работното време.

Според тях за повишаването на доверието на инвеститорите са нужни балансиран бюджет, по-висока бюджетна прозрачност, по-малко регистрационни, лицензионни и разрешителни режими при откриването и закриването на бизнес, по-малко процедури и разходи за регистрирането на собственост и повече интернет-услуги.

Големият дял на държавата е сериозна пречка за бизнеса, каза Стайков. От ИПИ определят като "пълна глупост" идеята да се въведе облекчение на осигурителната тежест в първата година от стъпването им в България за чуждестранните инвеститори, както предлага Министерството на икономиката. Според Калоян Стайков инвеститорите търсят по-силна защита на правото на собственост и по-голяма икономическа свобода.

Препоръките на института са не само за въвеждане на фискален борд, което до известна степен се случи, тъй като от догодина влиза в сила Пактът за финансова стабилност, предложен от вицепремиера Симеон Дянков. В същото време обаче е нужен балансиран бюджет с цел по-висока устойчивост на външни шокове и за ясен сигнал към инвеститорите, че страната ще следва политиката на фискална стабилност.

Държавните разходи да не надвишават 30% от БВП, предлагат от института. В момента в Пакта за финансова стабилност е записан праг от 40%.

Основните предизвикателства пред България са създаването на правов ред и икономическото развитие, каза Петър Ганев – старши икономист от ИПИ. По думите му през последните години държавата пренебрегва осигуряването на ред и законност и само регулира икономически взаимоотношения.

От ИПИ предлагат още въвеждането на лични пенсионни сметки, разбиване на монопола на НЗОК и автономия на университетите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #10

    Само анархистите отричат държавата. Лозунгът на Иван Костов "По-малко държава" е неолиберален лозунг. Държавата не може да функционира като съобщество на индивиди както при прекалено много въведени правила, така и при прекалено малко правила. Сега ни агитират да направим държавата беззъба, без права, а от нея да се търсят само отговорности. Лозунгът в настоящия исторически момент е абсурден. По-малко държава означава:
    1. По-малко държавна собственост. В България почти вече не остана държавна собственост

  2. Анонимен
    #9

    Реалист
    Тези неолиберали пак хвърчат във въздуха. Те дори не са прочели Конституцията на държавата, в която живеят. В България е най-ниският в Европа данък, най-ниското равнище на осигуровки, най-високите акцизи и почти най-високият Данък върху добавената стойност, освобождаване на богатите от общоприетите норми на осигуровки чрез въвеждането на горен праг, най-нисък дял на преразпредление на БВП. И като резултат какво получиха българите, т.е. държавата - мизерия и бедност, масова емиграция в други

  3. Анонимен
    #8

    До 5: Ти как си представяш някоя наша фирма да излезе с сама на външния пазар? Че само в Дженерал Мотърс има повече работници и ИТР от всичките ни заети в промишлеността. Ако се водеха по този акъл например Турската държава нямаше да води агресивна рекламна кампания за своя туристически отрасъл. До 1989г 70 % от национални ни доход се формираше от износ и не е вярно че сме произвеждали само боклуци. Нашите фирми в реалното производство нямат ресурс за нововъведения в технологиите и агресивен маркетинг.

  4. Анонимен
    #7

    Тествайте се, страхотен онлайн IQ тест: iq.tochica.com

  5. Анонимен
    #6

    "По-малко държава и повече правов ред ще доведат до ръст на икономиката и доходите" 100%, това всички го чакаме, ама няма да е лошода се дадат и конкретни идеи как да стане това, особено за правовия ред, хехе

  6. Анонимен
    #5

    До №1. Трябва да престанем да мислим социалистически, че държавата е длъжна да ни осигурява пазари и да осигурява производство. Вв съвремения свят ако една стока е конкурентна, то тя със сигурност ще се реализира, ако пък е неконкурентна никаква държава не може да помогне. Времето когато ние давахме боклуци на СИВ, и те ни внасяха подобни отдавна мина. Задължение на държавата е обаче да измете корумпираната съдебна система,която е основна пречка за нормални икономически отношения в страната. Абсолютно

  7. Анонимен
    #4

    На мен ми е писнало от липса на държава,където трябва,защото където не трябва е непрекъснато там,от което също ми е писнало.За богатите и съгласните има държава,за противниците на несправедливостите в държавата-унищожение във всички аспекти! Правосъдие има,как да няма,непрекъснато се съди правото! Изобщо в България,човек се чувства,като Алиса в страната на чудесата,ама не хубавите, или по-точно,като Алиса в страната на огледалата!Кривите,разбира се.А,на по-горните организации ще повярвам,когато открито поставят въпроса за геноцида над българите!Което,меко казано, силно ме съмнява!

  8. Анонимен
    #3

    По-малко държава и повече правов ред ще доведат до ръст на икономиката и доходите А ако бабa беше мъжка...

  9. Анонимен
    #2

    ръст на икономиката и доходите Не се казва ръст, а растеж

  10. Анонимен
    #1

    Е накъде по- малко държава от това? Без реално производство и агресивно търсене на пазари (което е по силата на държавата) нищо не може да ни измъкне от батака.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.