Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

По-малко деца в риск ще влизат в приюти за сметка на дневни центрове и приемни семейства

1 коментар

С близо една пета е намалял броят на децата, настанени в специализирани домове, което е плод на дейностите по проект “Реформа за повишаване благосъстоянието на децата”. Това показват данни на Министерството на труда и социалната политика, представени в петък в София заедно с резултатите от проекта, който е пред завършване.

Инициативата започва през 2001 година и се осъществява със сътрудничеството на социалното министерство, подкрепата на Световната банка и представители на неправителствения сектор. Проектът, чиято основна цел е да се предложи алтернативи на институционалните грижи за закрила на детето, като дневните центрове, приемните семейства и др., се провежда в десет общини в цялата страна и приключва в края на месеца.

Всички участници в конференцията по проекта се обединиха около становището, че това е един успешен проект, а един от най-важните резултати, постигнати досега в рамките на инициативата, е промяната на обществените нагласи.

Според Милена Харизанова, ръководител на отдела за управление на проекта, сред най-значимите резултати на инициативата са създаването на Държавна агенция за закрила на детето ( ДАЗК) и Национален съвет за закрила на детето.

До 2004 г. са обучени 179 социални работници и 158 специалисти в областта, до 2005 г. помощ са получили над 3 700 души.

Харизанова подчерта, че остават нерешени редица проблеми. Като недостатък тя определи фактът, че специализираните институции за детска грижа – интернати, домове за деца, лишени от родителска грижа - са подчинените на различни министерства. Според нея липсват и достатъчно стимули за закриването на тези институции и замяната им с по-успешните алтернативни дейности като дневните центрове и приемните семейства.

В момента се разработват промени в Закона за народната просвета,с които ще се даде възможност 99-те дома за деца, лишени от родителски грижи, да минат на общинско управление, каза социалният министър Емилия Масларова.

“Трябва да се работи и по-ефективно по превенцията на изоставянето на деца в институциите,” подчерта Харизанова.

47 000 е броят на сигналите за деца в риск, получени в отделите за закрила на детето през 2005 година, заяви Ширин Местан, председател на ДАЗК. За сравнение тя посочи, че през 2001 година, когато е стартирал проектът, тези сигнали са били само 1800.

“Това не означава, че случаите на насилие над деца са се увеличили, а че обществото е променило нагласата си към проблема,” коментира тя.

“В началото на проекта през 2001 година проучванията установиха, че българското общество е изключително консервативно и не си даваше сметка за проблема с децата в риск. Тогава бе налице и чувство за конкуренция между самите институции, които осъществяваха грижата за децата, ” обясни директорът на социологическата агенция МБМД Мира Янова.

Според нея в момента хората са готови да поемат закрилата на детето като цел на цялото общество. “Семействата в риск знаят, че имат подкрепата на общността, не само на държавата,” каза тя.

Според данните на изследване, проведено в шест общини, където от половин година насам функционират комплекси за социална грижа, над 1500 души са потърсили помощ в социалните заведения.

Средствата за финансирането на един такъв комплекс, който се състои от център за обществена подкрепа, отдел “Майка и бебе” и дневен център за деца на улицата, възлизат на около 1,4 млн. лева. По думите на Масларова центровете от този тип у нас са 87, а до края на годината ще станат около 92.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ave
    #1

    Нека знаят драгите читатели, че за тези години по проекта в цялата страна има само 12 успешни приемни семейства... А това не е успех!Изградените Центрове за обществена подкрепа глътнаха много пари - ще могат ли общините да дават за тях същите суми след приключване на парите по проекта? Само заплатата на един социален работник в момента в тези Центрове е700 лв...? В дневния център за деца на улицата например в Пловдив в момента има 6 деца - е оправдани ли са вложените средства?За да оправдаят съществуването

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.