Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

По-малко от 2% от българските рейнджъри, минали през мисии, развили стрес

В САЩ процентът се движи между 8 и 15, но условията са различни

7 коментара

Средно между 1.6 и 1.8 процента от българските военни, участвали в мисии през последните около 10 години, са развили начални прояви на посттравматичен стрес, съобщи началникът на Центъра по психично здраве и превенция (ЦПЗП) към Военномедицинската академия (ВМА) полк. д-р Илия Маринов.

За сравнение за американската армия, където мисията продължава 12 месеца, процентът е между 8 и 15 в зависимост от мисиите. Това обаче лесно може да се обясни, тъй като американските войници участват в реални бойни действия, докато българските войници участват предимно в охранителни мисии, които продължават шест месеца.

При армии, в които и времетраенето на мисията е по-голямо, а военните им са част от бойни действия, процентът на посттравматичен стрес е по-висок.

Полк. Маринов обясни,че психическата устойчивост зависи от различни фактори, сред които доколко подготовката на военните е реалистична спрямо задачите, които ще изпълняват, от характера на мисиите и от личните качества на военните.

Най-сериозното българско военно участие в момента е в Афганистан, където служат около 600 души, които изпълняват най-вече задачи по охраната на летищата в Кабул и Кандахар. Предстои България да изтегли поетапно военния си контингент от Афганистан, като се очаква до края на 2014 година там да останат около 150 души.

Участието в мисии е високо платено и затова към него има голям интерес от страна на българските военни.

Традиционно военното министерство не разпространява официално информация за психическото здраве на военнослужещите. Миналия месец в. "168 часа" съобщи, че Министерството на отбраната крие истинския брой на самоубийствата в армията. Според него за последните две години има само един такъв случай. В същото време според изданието от началото на 2012 г. петима военнослужещи са се самоубили, а през минала година опитите за посягане на живота са били повече.

Министерството издава инструкция за ограничаване и преодоляване на самоубийствата. За целта към поделенията са насочени психолози и свещеници, които да идентифицират рисковите офицери и войници.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #7

    Повечето там са момчета от село, свикнали всеки месец да колят с голите си ръце, поне едно животно, отделно в селската дискотека, надделява най-силният и бруталният, а в междуселските пътища се надпреварват, без ограничения, да не говорим, колко от тях са свикнали да карат колите си по черни пътища, докато стигнат до нивите си и ако се наложи и да отремонтират колите си на място - свикнали са и да си помагат по между си и да се поддържат!:)

  2. Анонимен
    #6

    Ох Илия Маринов глупаво момче си беше и глупаво ще си останеш. Намерил си една ниша да смучеш пари и да си купуваш научни титли ама и твоя ден ще дойде.

  3. Анонимен
    #5

    Че чукундур стрес развива ли?...

  4. Анонимен
    #4

    Че нали като си признае че е стресиран, ще му клъцнат тлъстата заплатка бе!

  5. Анонимен
    #3

    Велик е нашият войник

  6. Анонимен
    #2

    След повече от 20 години стрес, настъпва безразличие. Следващата фаза е шизофрения. Да внимават най–близките хора!

  7. И.Иванов, Швеция
    #1

    ОБЯСНЕНИЕ ИМА """ Средно между 1.6 и 1.8 процента от българските военни, участвали в мисии през последните около 10 години, са развили начални прояви на посттравматичен стрес, съобщи началникът на Центъра по психично здраве и превенция (ЦПЗП) към Военномедицинската академия (ВМА) полк. д-р Илия Маринов. За сравнение за американската армия, където мисията продължава 12 месеца, процентът е между 8 и 15 в зависимост от мисиите. """ Животът им във военни мисии извън България е отдъхване и възстановяване от стреса на цивилния живот в България.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.