Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

По неясния маршрут от днешния към утрешния ден

8 коментара
Княз Александър Невски умолява хан Бату да пощади руската земя, хромолитография, края на XIX век

В днешния ускорено интернационализиращ и глобализиращ се свят всяко причинено по нечие държавно поръчение зло е адресирано и до всяка страна, и до всеки неин гражданин, и до цялото човечество дори. Скъпоплатеният исторически опит учи, че остане ли едно международно зло ненаказано от световната общност, това развързва ръцете на държавните престъпници за нова и нова престъпност – утре и ние, българите, можем да се окажем на мушката на нечий държавен терор. Този интернационализиран не само чрез безчинствата на Ал Кайда и на Ислямска държава, а и чрез конспиративната дейност на Кремъл терор, предполага съответно интернационализиране и на борбата срещу него. Днес никоя държава не е в състояние да се справи сама с нарастващата терористична опасност, която щедро се подхранва от апатията, от безразличието и безучастието на страни като България. Само на базата на това съзнание за всечовешкия характер на доброто и злото може да бъде разбрана и християнската, Христовата същност на цивилизацията ни.

Противоречивият характер на отношението ни към Русия прави и членството ни в евроатлантическите структури противоречиво. Отказът ни да се включим в международния дипломатически бойкот срещу Москва след случая Скрипал разкрива готовността ни да забравим, че от години сме в един отбор с най-проспериращите държави на планетата, на които от векове копнеем да позаприличаме. На границата между двете хилядолетия историята ни даде шанса да се приобщим към тях. Но пестеливата на подобни жестове история само ни предоставя този безценен шанс – не ни го връчва императивно. Шансът е на разположение, а дали ще се възползваме от него, или, както е ставало неведнъж в размирното ни минало, ще го пропилеем с лека ръка, е въпрос на наш собствен ум и наше собствено безумие – въпрос на собствен съзнателен избор е. Ако искаме да го оползотворим, трябва да се държим като съотборници в рамките на ЕС и НАТО. За жалост ние предпочитаме да се държим като съотборници по-скоро на деспота Ердоган и особено на деспота Путин.

Атентатите на КГБ във Великобритания имат дългогодишна традиция – незнайно защо, още от съветско време Островът е предпочитаната територия, на която Кремъл си разчиства сметките със своите задгранични политически противници. Разчиства ги не с политически средства – разчиства ги, като ги отстранява физически. Убийството на Георги Марков е част от тази зловеща практика.

Несъпротивата, с която посрещаме тези издевателства, аз виждам като съставна част от принципната ни несъстоятелност да се противопоставим на злото – родно и международно. Благодарение на тази ни несъстоятелност и днес милиони българи гледат на Русия не като на наш двоен поробител, каквато тя несъмнено е, а като на наш двоен освободител, каквато със същата несъмненост не е. Благодарение на несъстоятелността ни да разграничим добро и зло в центъра на столицата ни са вдигнали снага величествените монументи на Александър Втори и на Съветската армия, а най-внушителният ни храм-паметник, граден преди стотина години с общонародни дарения, носи името на един безскрупулен руски владетел, на един тиранин, който няма никакво отношение към националната ни историческа съдба – Александър Невски. Александър Невски е не само проводник на татаро-монголското иго в Русия, Александър Невски участва и в завоевателните военни походи срещу Стария континент. На фона на тези непоклатими исторически дадености става повече от нелепо националният ни път към Европа да протича под духовното върховенство на един закоравял антиевропеец и чистокръвен варварин. Александър Невски е отровен проводник на монголския империализъм както в Русия, така и на Стария континент. Обстоятелството, че руснаците са го провъзгласили още преди векове за светия, е продукт на техния мракобеснически манталитет. Това обаче съвсем не значи, че ние трябва да го побългаряваме и канонизираме с късна дата. Езическо по природа, още от зараждането си руското православие е поставено в услуга на държавата и на ненаситните ѝ имперски попълзновения. Така е и до ден-днешен – и неотдавнашното посещение на руския патриарх в София илюстрира казаното най-достоверно.

Резултат от споменатата ни несъстоятелност да противодействаме на злото е и пълзящата реставрация на комунизма, на която ставаме свидетели през последните години. Как този вътрешнополитически процес детерминира външната ни политика, не е въпрос с повишена трудност. Всяко историческо зло, от което една нация не е в състояние да се разграничи подобаващо, се превръща закономерно и в настоящо, и в бъдещо зло. Нагледно свидетелство за неумолимостта на този принцип на родна земя е и триумфът на неокомунизма на парламентарно равнище. Най-гнетящо е обстоятелството, че за да триумфира в Народното събрание, преди това неокомунизмът е завладял общественото ни съзнание – носталгията по добрите стари времена се превърна с времето в общонародно явление, в истински фолклор. Преди трийсетина години ние наивно и, както се оказа впоследствие, преждевременно повярвахме, че чрез разпадането на Съветската империя сме се справили веднъж завинаги с най-колосалното и дълголетно зло не само в родната история. Декомунизирането ни тогава се оказа декларативно и фасадно, докато като психология и идеология унаследеното зло продължи да владее под нови форми общественото съзнание. Протоколното анулиране на комунизма преди трийсетина години протече безпроблемно, проблемно се оказа неговото задкулисно продължение във времето, народопсихологията ни се оказа проблемна. Да се изгради една демократична държава, не е премеждие – премеждие е да се изгради един нов национален манталитет, да се смени, както препоръча един наш монарх с републиканско битие, чипа, да се осъзнае и преосъзнае, да се разобличи и преработи онова демонично минало, чиито демони именно защото не бяха осъзнати и преосъзнати своевременно, с лекота прелетяха и в демократичното ни настояще. Обстоятелство, което прави младата ни демокрация неубедителна и тромава, половинчата и противоречива, една болнава, една нежизнеспособна, една обременена с рецидивите на стария деспотизъм демокрация. Нейната несъстоятелност се оглежда като в огледало и в сервилността, в многобройните гнили компромиси, които бележат отношенията ни и с Турция на Ердоган, и с Русия на Путин, и с демократична Европа.

Сервилността ни към един съседен деспот, който неведнъж е декларирал наглите си претенции към националните ни територии, лакейското ни, коленопреклонно отношение към Кремъл, чийто шовинизъм крие не по-малко опасности за националната ни сигурност, пукнатините, които зеят и в управляващата многопартийна коалиция, и в коалицията ни с европейските и със задокеанските ни партньори, и непоследователната ни, разединена, разпиляна и дезориентирана между Турция, Русия и цивилизацията външна политика не само на управляващата в момента тройна коалиция са фрагменти от един общ процес. Процес, който говори, че не можем да си намерим подобаващото място върху политическата карта на света. А всичко това подсказва, че не можем да се себенамерим граждански, че сме се изгубили национално нейде в превода от минало към настояще. Това себеизгубване не само трови днешния ни ден – то методично подкопава и деня утрешен.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. tibia
    #8

    Не си ме разбрал, мушморок закачлив! Аз питам защо Димитър Бочев беше назначен за посланик, без да има ценз /висше образование/, а да не говорим за липсата на дипломатически опит!? Това не е изборна длъжност, а назначение, чиновник, бе, високоплатена държавна служба! По времето на Тато, като се издъниха висшите партийци и ги пращаха посланици, а сега ги изпращат по "високи" политически заслуги. Бочев Борисов го е пратил посланик, ако не знаеш!! Господинът иска привилегии, той се е турил в елита /това

  2. edin.drug
    #7
  3. tibia
    #6

    Пожелавам ти дълъг, ама наистина дълъг живот, за да имаш време да осмислиш Аристотел и това, че не е важно какво се казва, а кой го казва! Има хора, викат им нагаждачи, които си менят мнението и партийната принаджлежност нездравословно често, но лицето по-трудно се променя и подменя, въпреки усилията на пластичната хирургия. И така се е стигнало до интервютата за работа! Не давам непоискани съвети, но верен и надежден ориентир за каквото и да било, не могат да бъдат нито Бочев, нито Симов. За тези хора писането е терапия, която лесно и удобно се е превърнала в бизнес, а как преписват и как крадат от фейсбук, не е истина!

  4. Ген. Иван Колев
    #5
  5. Ген. Иван Колев
    #4
  6. tibia
    #3

    Малко хора знаят, че Димитър Бочев няма завършено висше образование, а беше посланик на България в Чехия. Ако сме обективни, каквито в този форум са малцинство, би трябвало отдавна да е наречен "Калинка", нали? Но вие няма да го направите, понеже всеки с петна, лекета, кофти тайни и тъмни дупки в биографията си, щом се приюти при демократичната общност и тутакси става като новороден - чист и непорочен, а ако някой лекомислено повдигне неудобната тема, на мига става "боклук"! Г-н Бочев е избягал от

  7. Лизи Гугуткова
    #2

    Малко хора знаят , че Карл Маркс има и исторически трудове . По тази причина не е и бил издаван в СССР ,а само отделни негови цитати . Нито една книжка ! "Секретната дипломация на 18 век "- Marx Karl. Secret diplomatic history of eigtheen century. London, 1899 Какво толкова ужасно е написал в нея за Русия , че даже неговите фанатици не са искали да прочетат ? " ЧУДО И ЧУДЕСА НАОКОЛО " - е написал той - Русия ,това е Московия , която възниква след разпада на Златната орда . Написал е , че люлката на Московия е "кървавото блато " на монголското робство , а не суровата и славна епоха на норманите . Бързо , той е намерил лъжите на имперските историци и ги е оборил .

  8. sottozero
    #1

    Как мислите,тоя дали е у ред)))

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.