Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

По-ниски цени, за да върнат туристите, планират половината хотели

2 коментара
сн. БГНЕС

Близо половината управители на хотели, вилни селища, къмпинги, бунгала и къщи за гости, твърдят, че ще намалят цените на предлаганите от тях нощувки, за да привлекат туристи за летния сезон, който заради мерките срещу коронавируса и страховете на хората се очаква да има спад от 30-40 на сто. Това сочи анкета на Националния статистически институт сред 804 места за настаняване, проведена в периода 4-22 юни 2020 г. и оповестена в сряда. Целта е анализ на състоянието и развитието на бранша в условията на пандемията.

Според проучването, проследило нагласите и в предходните два месеца, през май 2020 г. 57.5% от анкетираните смятат да предложат на своите клиенти алтернативен период за използване на направените резервации, 65.6% имат намерение да намалят цената на пакет услуги, а 49.4% - на нощувката. Спрямо данните за април има лек ръст на обявилите това намерение, но в сравнение с март техният брой е по-нисък, което показва, че оптимизмът от април в туристическия бранш е спаднал месец по-късно.

Управителите на хотели и други места за настаняване казват, че са пуснали в неплатен отпуск 29.6 на сто персонала си, съкратени са 22.4 на сто от работниците, а за 22.1 процента от тях е приложена мярката за плащане от държавата на 60 процента от заплатата и осигуровките. От мениджърите на такива обекти 20.4% са си взели платен отпуск, дистанционно от вкъщи са работили 11.34 от тях или са си намалили възнаграждението, сочат още данните на изследването.

Управителите отчитат, че през май са им намалели приходите с 44.4 процента спрямо април, 40.1 процента твърдят, че няма промяна в оборотите им.

През май 44.4% от управителите отчитат намаление в приходите от дейността си спрямо предходния месец, докато през април са твърдели за срив с над 80 процента на постъпленията във фирмите. 40.1% посочват, че няма промяна в доходите, а  месец по-рано на това мнение са били 16.5 на сто от представителите на бранша. Ръст на приходите през май спрямо април отчитат почти 15 процента, докато предишните два месеца те са били под 0.5 на сто .

В краткосрочен план (през следващия един месец) 48.8% от мениджърите прогнозират, че ще могат да обслужат до 50% от разходите за дейността със собствени средства, 35.3% заявяват, че няма да могат да се справят сами, а 15.5% от анкетираните посочват, че ще успеят "до 100%",

В краткосрочен план, през май 63.8% от ръководителите на местата за настаняване смятат да продължат да работят макар и с намален обем, 16.8% очакват временно да преустановят дейността си, 15.9% очакват да продължат дейността си, както преди извънредното положение и едва 2.2% прогнозират да я прекратят.

НСИ изнесе и данни за туристическите пътувания на българите през първото тримесечие на годината, в чиито последни две седмици на практика се разрази пандемията от Covid-19 в света и бяха наложени ограниченията за пътуване.

Според данните спадът на пътуванията на лица над 15 години е 47.2 процента. Само 490.7 хил. българи са пътували, от които 83.3% са пътешествали само в страната, 14.2% - само в чужбина, а 2.5% са пътували както в страната, така и в чужбина, обявиха още от НСИ.

През първото тримесечие на 2020 г. най-много са пътували българите на възраст 25 - 44 години - 242.8 хил., или 49.5% от всички пътували лица. Във всички възрастови групи преобладава относителният дял на пътуванията в страната, като най-висок е при лицата на възраст 25 - 44 години - 87.8% от пътувалите в тази възрастова група. При пътуванията в чужбина делът на пътувалите лица на възраст 15 - 24 години е най-голям - 30.5% в съответната възрастова група.

По-голямата част от туристическите пътувания в страната са били на гости при близки, докато тези в чужбина са за "почивка и екскурзия", посочени съответно от 48.3 и 43.4% от тях.

Данните сочат още, че при пътувания в страната най-много се харчи за храна – 37.4 на сто от разходите, а в чужбина 35.2 на сто от планирания бюджет отива за транспорт.

През първото тримесечие на 2020 г. средният разход при пътуване с лична цел на човек над 15 години е бил 151.75 лв. в страната и 674.37 лв. - в чужбина. Когато са в командировка у нас българите харчат съвсем малко повече - 155.45 лв., но в чужбина разходите им при професионални пътувания са почти двойно по-високи -  1237.85 лв.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. jivka65
    #2

    Друг път по-ниски цени. По един или друг начин пак намират как да вземат парите на хората.

  2. Лизи Гугуткова
    #1

    "...Предлагам петарка за нощта с поркане и храна...."

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.