Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

По-ниският ДДС за ресторанти, хотели, пелени и книги остава и през 2022 г.

6 коментара
Сн. БГНЕС

Парламентът реши окончателно да запази и през следващата година по-ниският данък върху добавената стойност от 9% за заведения, хотели, бебешки пелени и книги. Това стана в едно пленарно заседание, в което поправките бяха гласувани и на първо, и на второ четене с пълно мнозинство на присъстващите 214 депутати.

Мярката, която бе въведена от предишното управление на ГЕРБ заради коронавируса, ще важи до 31 декември 2022 г.

Предложението бе на правено преди ден по време на заседанието на комисията по бюджет и финанси от нейния педседател Любомир Каримански от "Има такъв народ".

Но-ниският ДДС ще е за ресторантьорски и кетъринг услуги, доставка на приготвена или неприготвена храна, включително доставката на храна за вкъщи. Извън обхвата на мярката е доставката на спиртни напитки. Диференцираната ставка важи и за бебешките храни, бебешките пелени и хигиенните материали. Отнася се и за туристическите услуги в хотели, къщи за гости и отдаване под наем на места за площадки за къмпинг или каравани. С по-ниска ДДС ставка се ползват и доставките на книги на физически носители или извършвани по електронен път или и двете, както и доставката на спортните стоки.

Въвеждането на мярката ще коства на бюджета приходи от 175.1 млн. лв. з аследващта година.

"Намерихме общото решение с колегите от управляващото мнозинство. Те приеха и датата, която ние предложихме, 31 декември, за да сме сигурни, че целогодишно сме осигурили въвеждането на тази намалена диференцирана ставка", коментира Кирил Ананиев от ГЕРБ..

Ставката ще важи също и за нощувките в местата за настаняване. 9 вместо 20 процента ДДС ще се дължи също при доставката на книги и спортните стоки.

"Това може да го понесе бюджетът за 2022 година", заяви Каримански.

Лидерът на партия "Възраждане" Костадин Костадинов заяви, че ще внесе допълнителни промени за нулева ставка за ДДС за лекарства, малка потребителска кошница и книгите.

"Във Великобритания за лекарствата и за книгите ДДС-то е нула процента. В Германия ДДС-то за храните за всички, не само за малката потребителска кошница, е седем процента", аргументира се той и дори поиска извънредно заседание на комисията по финанси, за да се приемат техните предложения.

Георги Свиленски от БСП му обърна внимание, че въпросните мерки се обсъждат по време на приемане на държавния бюджет.

"В момента не сме в такава процедура. В момента сме в процедура да продължим срока на действащ законопроект", каза той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Dante Alighieri
    #6
    Отговор на коментар #3

    Как ще е най-добре, след като във всички развити страни има ясно разграничение за ДДС - едно е за тютюневи и алкохолни продутки, друго е за култура, трето е за храни. И така е справедливо, стига само да видим ползите от такова разделение.

  2. boriana
    #5

    И преди- при тиквата и сега съм против 9 % за ресторантте. Тая обрджийска и лъж..лива мафия не бива да бъда допълнително насърчава да краде.

  3. анита хегерланд
    #4

    Драги български клиенти, ДДС-то го плащате вие, то ви се начислява в услугата. Това е недомислица, която не може да помогне на българския бизнес да се съвземе от затварянето, защото бизнесът изисква ИНВЕСТИЦИИ, А НЕ ИКОНОМИИ. Така само се намаляват приходите към бюджета.

  4. Kruger
    #3
    Отговор на коментар #1

    Ако за пелените ДДС ще е по-нисък, то логично е за презервативите да е по-висок:) Сериозно, най-добре е да си има един ддс % за всичко.

  5. mediaman
    #2

    Продължаваме Просто тиите демонстрират очевиден ентусиазъм в правенето на грешки, коеето е характерно за едни други, пЪрдон, състояния. Имам само един въпрос - защо след като Алибегов обеща, че ако държавата намали ДДС секторът ще "излезе на светло", за миналата година НСИ отчете видимото му посивяване. Кого спасявате Mr. Harvard Bean? Сивият сектор ли?

  6. Dante Alighieri
    #1

    За книги и пелени добре, но за кръчмите на какво основание? А за храните от първа необходимост кога? Освен ако не знаете, в повечето страни от ЕС има символични ДДС именно за тези неща, които у нас блъскат 20%.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.