Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"По-скоро бих умряла, отколкото да се върна в България"

13 коментара
Сн.: БГНЕС

Списание "Шпигел", цитирано от Дойче веле във вторник, разказва в обширна публикация за съдбата на младата сирийска двойка Нурхан Мохамед и Руни Хадж Хамо. Подобно на хиляди други свои сънародници, бягащи от войната в Сирия, и те се добрали до ЕС, преминавайки турско-българската граница.

Пред репортерите на "Шпигел" Нурхан описва преживяванията си в бежанския лагер край Елхово. Условията там били катастрофални, по-лоши, отколкото в затвор. Помещенията били препълнени докрай, затова голяма част от подслонените там хора били принудени да спят в палатки. От тръбите на отоплението се стичали нечистотии, коридорите миришели на урина, децата плачели от глад. Нурхан по това време била бременна, но нямала възможност да отиде на лекарски преглед, тъй като местната охрана ѝ забранила да напуска лагера.

Списанието посочва, че голяма част от бежанците, попаднали в България, изобщо не успяват да получат място в центровете за настаняване - много мигранти от африканските държави били принудени да живеят на улицата. В репортажа на "Шпигел" се разказва за една съборетина в покрайнините на София, саркастично наричана от бежанците "Риц". Подът ѝ е покрит с боклуци, труп на разлагащо се куче разнася смрад наоколо. Бежанците използват бараката като подслон през нощта: "Който спи в "Риц", отдавна се е разделил с човешкото си достойнство", казва един бежанец от Уганда. Предполага се, че към момента в София има няколкостотин бежанци, които са принудени да живеят на улицата.

След няколкомесечен престой, Нурхан Мохамед и съпругът ѝ Руни Хадж Хамо били пуснати от лагера, а българските власти им дали статут на бежанци. Но за разлика от Германия, където признатите бежанци получават финансова помощ от държавата, в България рядко може да се разчита на такава подкрепа. Така семейната двойка на практика се оказала на улицата - без средства, без познания по български, без изгледи за намиране на работа. В продължение на две седмици се издържали от парите, които им изпращали сирийски роднини, после решили да бягат към Германия. Успели да осъществят това начинание, но сега Германия иска да ги върне обратно в България, тъй като са влезли на територията на ЕС именно през тази държава. "По-скоро бих умряла, отколкото да се върна в България", казва Нурхан Мохамед.

България е видимо затруднена да се грижи за кандидатите за политическо убежище, посочва по-нататък сп. "Шпигел" и цитира критики на правозащитната организация Human Rights Watch, според която страната не успява да изпълни дори минималните международни стандарти. Друга правозащитна организация - Pro Asyl, предупреждава, че бежанците, попаднали в България, често стават обект на издевателства и унижения, а Върховният комисариат за бежанците към ООН описва положението на мигрантите в граничните региони на България и Турция като "крайно обезпокоително".

От Комисариата твърдят също така, че по българо-турската граница редовно имало случаи на насилствени връщания на хора обратно на турска територия. Списание “Шпигел” дава думата на директора на полицията в Елхово Георги Калайджиев, който отрича да е имало подобни акции. Оплакванията на бежанците той нарича “измислица” и казва, че граничната стена към Турция има единствено за цел да гарантира сигурността: “Ние защитаваме Европа от криминални престъпници”, добавя Калайджиев.

В същото време един сирийски бежанец разказва, че български граничари насъскали кучетата си срещу него, след което дори стреляли: “Чувствах се така, сякаш се бях върнал в сирийската война”, казва той. Негов приятел пък твърди, че е бил ограбен и бит от български полицаи. Двамата бежанци не могат да докажат обвиненията си, но описанията им се покриват с онова, което пише в докладите на Human Rights Watch и Pro Asyl.

Заради всичко това организации, подпомагащи бежанците, апелират към германското правителство да прекрати връщането на бежанци в България, а говорителката на Зелените в Бундестага Луизе Амтсберг заяви, че Германия не бива да прехвърля на България своята отговорност към хората, които търсят убежище.

Германският вестник "Франкфуртер Алгемайне Цайтунг", цитиран отново от Дойче веле, отбелязва на свой ред, че България се чувства изоставена от ЕС. Според изданието, правителството в София се опасява, че драмата на давещите се в Средиземно море бежанци може да пренасочи интереса на медиите и на европейската агенция “Фронтекс” само към този регион, за сметка на други важни гранични участъци, като например този между България и Турция. Германското издание цитира българския министър на вътрешните работи Румяна Бъчварова, според която България се нуждае от по-засилено присъствие на “Фронтекс”, от повече гранични патрули, както и от техника, необходима за подсигуряването на външната граница.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Те ни превземат.... без бой.... жалката европа:)) Хем исках хислям, хем не искат в ислямските държави.... малко к.урвенско ми идва:))) Или те просто си ни превземат без никой да прави нищо.

  2. Според Muncho, коментар №1,България заслужава да бъде само в руските степи,азиатски.След като нямало място за нас в Африка или Европа,както пише... Ех,мечта тролска,незбъдната! Ама,са го посадили тук, да хвърля злъч и помия по България!

  3. maria
    #11

    до 8 САЩ, С.Араия и Турция

  4. Българофил
    #10

    Недей умира, само не се връщай! Предостатъчни са ни нашите ,,сирийци"!

  5. Petko Stoev
    #9

    Ами какво да правят българите??? Те къде да умират ???

  6. Stanimir Petrov
    #8

    Нашите проблеми са предостатъчно за да се нагърбваме и с проблемите на бежанците. Може да прозвучи жестоко, но колкото и да сме толерантни и хуманни не можем да приемем всички бежанци от Либия, Сирия, Ирак и къде ли още не. Който разпали войните и кланетата в Северна Африка и Близкия изток той да поеме грижата за бежанците.

  7. Странно, досега знм най-малко десет бежанки, които са родили само в Майчин дом в София. Циганите също много лъжат.

  8. Apostol
    #6

    Хайде да изясним нещата! Първо - дали са бежанци. Ако са бежанци от конфликт, те попадат в Турция, като съпределна държава. За нас не са бежанци, защото нямаме граница със Сирия. Много добре знаят, че могат да търсят убежище само в Турция. Но зорът е да се влезе в ЕС. И какво правят? Ако са нормални бежанци, ще се явят с документи на граничен пункт. Не. Те плащат скъпо на турски каналджии, които ги превеждат НЕЛЕГАЛНО през държавната ни граница. Значи - те са нарушители на българската държавна граница!

  9. NORAD
    #5

    "..В репортажа на "Шпигел" се разказва за една съборетина в покрайнините на София, саркастично наричана от бежанците "Риц". Подът ѝ е покрит с боклуци, труп на разлагащо се куче ..." и за разлагащото куче ли сме им виновни на Шпигел ?? бежанците предпочитат да чакат някои доброволец да им го изнесе и да им изхвърли боклуците - това разбирам аз ....

  10. [email protected]
    #4

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.