Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

По сценарий: ИТН "хвърли" Северна Македония по Кирил Петков (видео)

Кой е националният предател? Изслушването на Генчовска в парламента компрометира още повече външната ни политика

85 коментара
Теодора Генчовска, сн. БГНЕС

"Има такъв народ" обвини премиера Кирил Петков в национално предателство, продължавайки опита си да аргументира излизането си от управляващата коалиция с политиката по отношение на "Северна Македония".

В сряда партията на Слави Трифонов инициира изслушване на външната министърка в оставка Теодора Генчовска, което очаквано се превърна в хаос и взаимни нападки, компрометирайки още повече българската външна политика, двустранните отношения със Северна Македония и европейската перспектива на Западните Балкани.

Генчовска обяви от парламентарната трибуна, че Петков е поел ангажимент пред комисаря по въпросите на съседството и разширяването Оливер Вархеи за вдигане на ветото за Северна Македония до края на месец юни.

Тя уточни, че това е станало по време на среща на 17 февруари, от която паметната бележка е открита и не е засекретена.

До това признание се стигна след въпрос от лидера на "Възраждане" Костадин Костадинов.

В началото на април, пък, външнополитически съветник на премиера Кирил Петков предложил промяна в българската позиция.

Тя не цитира името на съветника, но от дни ИТН твърдят, че това е Весела Чернева.

Идеята била страната ни да се откаже от досегашната позиция на България за македонския език, както и липсвали предпоставки за гаранции от страна на ЕС, че договорът за добросъседство ще бъде спазван.

През последните месеци премиерът Кирил Петков нееднократно каза, че каквото и да било решение за Северна Македония ще мине през парламента и той няма еднолично да променя българската позиция, но спекулациите по темата продължават.

В опит да ги пресече той предложи на МС решение, според което всички предложения за Северна Македония трябва да се насочват към парламента. Според Петков целта на изслушването на Генчовска е да се отклони вниманието от злоупотребите в регионалното министерство, което се управлява от човек на ИТН.

В заключение Христо Иванов от "Демократична България" определи случващото се като "грозотия", която експлоатира темата за Северна Македония, за да се даде морална легитимност на формацията, която е заявила готовност да получи от президента третия мандат за формиране на правителство.

След парламентарното заседание Слави Трифонов коментира във Фейсбук, че е станало "ясно защо напуснах коалицията и изтеглих министрите на "Има такъв народ".

"Говорете ми пак за БНБ, за МРРБ, за "Капитан Андреево" и за още куп лъжи, за които се сетите. Това е истината - аз не мога да участвам в национално предателство. Честит Видовден".

Скандали, записки и бележки

Откакто пое поста, Генчовска имаше единични публични изяви, но след подаването на оставката тя има водеща роля в спора около Северна Македония.

Генчовска предватително внесе два документа с гриф "Секретно" в деловодството на парламента. Единият от тях е паметна записка на зам.-министър на външните работи Васил Георгиев по повод разговор между Кирил Петков и еврокомисаря Оливер Вархеи, съдържащ 8 точки.

От "Възраждане", ГЕРБ-СДС и "Има такъв народ" настояха заседанието да бъде закрито, но председателят на парламента Никола Минчев отклони искането, което предизвика скандирания "Оставка".

Председателят на парламентарната група на "Продължаваме промяната" Андрей Гюров каза, че всички граждани трябва да могат да разберат какво се случва по темата.

По-късно в сряда 120 депутати от "Има такъв народ", ГЕРБ-СДС, ДПС и "Възраждане" внесоха в деловодството на парламента проект на решение за предсрочно освобождаване на председателя на Народното събрание.

След бурна разправия по темата изслушването започна.

Генчовска обясни, че още на заседание на Консултативния съвет по национална сигурност (КСНС) при президента Румен Радев Външно министерство е предупредило какво може да се случи. Според нея всички прогнози се оказали верни – наблюдавали се външен натиск, заобикаляне на министерството в преговорите и опити преговорите да се контролират чрез ускоряване или забавяне във времето от страна на Северна Македония.

Тя потвърди, че има информация, според която министър-председателят Кирил Петков е поел ангажимент до края на френското председателство да свали ветото за започване на преговори на РС Македония за ЕС. В началото на април външнополитически съветник на премиера Кирил Петков пък е предложил промяна в българската позиция.

Тошко Йорданов от "Има такъв народ" цитира и бележка на началника на кабинета на премиера Лена Бориславова, от която ставало ясно, че Петков бил бесен за паметна записка на зам.-външен министър за среща с Вархей. В нея тя изразила "дълбоко учудване от съдържащите се в паметната бележка твърдения за съществуваща договорка, за която ръководството на МВнР не е уведомено".

Кои са националните предатели?

В писмото до началника на кабинета на Генчовска – Елена Кирева, до самия зам.-министър Георгиев и до главния секретар на президента Димитър Стоянов от 7 април, с което Mediapool разполага, пише, че има неверни твърдения в паметната бележка за срещата с комисар Вархей и "договорката", за която ръководството на МВнР не било уведомено. Бележката "свидетелства за недобросъвестен опит да бъде злепоставен министър-председателят на Република България по тема, която е от изключителна важност за националния интерес", пише началникът на кабинета на Петков. Бориславова изразява недоумение от подбора на лица, до които да бъде разпространена паметната бележка.

"С действията си служителите на МВнР, които са участвали в изготвянето на този документ, на практика са работили срещу интересите на българското правителство, политическата стабилност и националния интерес, поради което при установяване на умисъл от тяхна страна, следва да им бъде търсена дисциплинарна и наказателна отговорност съгласно глава Първа от особената част на Наказателния кодекс", отбелязва Бориславова.

В писмото ѝ се посочва до тогава всички преговори по темата Северна Македония са били в координация между външното ведомство и Министерския съвет е "единствените хипотези, в които представител на МВнР не е участвал в срещи, на които се е обсъждала позицията на България, е поради отказ на съответния представител да присъства (например обяд с делегацията на министър-председателя Ковачевски на 24 март в гр. Брюксел)".

Бориславова посочва още, че ръководството на МВнР е запознато с настояването на министър-председателя изискването към Република Северна Македония да промени конституцията си като включи българите като държавотворен народ да бъде изрично закрепено в актуализирана Рамкова позиция, приемана от Народното събрание на Република България, тъй като липсва в Рамковата позиция от 2019 г. Предложението на проект за нова Рамкова позиция е изпратено на министър Генчовска и зам-министър Георгиев по имейл на 5 април, допълва началникът на кабинета на Кирил Петков още преди повече от два месеца.

Според Тошко Йорданов обаче "фактите са ясни". "Опитвал ли се е Кирил Петков да провежда политика, различна от националната? Да. Това национално предателство ли е? Да", заями той.

"Националното предателство е вече факт в публичното пространство, трябва да го докажем с документи на закрито заседание", допълни и колегата му Станислав Балабанов.

По темата се включи и депутатът от ГЕРБ Костадин Ангелов:

"Един депутат от "Продължаваме промяната" обяви, че за него премиерът е "просто Киро", аз ви казвам, че той ще си тръгне като поп Кръстьо".

Андрей Гюров от "Продължаваме промяната" каза, че се реализира "евтин сценарий със салфетки" и поиска всички бележки да се декласифицират и да станат публични.

Успяхме да свършим някаква работа

Според Генчовска МВнР е отказало да даде становище по предложението за промяна на българската позиция, защото това бил погрешен документ.

Тя обясни, че ведомството все пак е успяло да свърши някаква работа, защото през последните седмици е било оставено да води преговорите.

Така отпаднало намерението на Северна Македония да включи българите в конституцията си преди края на преговорния процес за приемането им в ЕС. Освен това европейското председателство предложило да ЕК да докладва за изпълнението на договора за добросъседство от 2017 г. регулярно, а България щяла да има думата при подготовка на общата позиция на съюза.

"Създаде се впечатление, че България е готова на отстъпки. Създаде се впечатление, че Външно министерство не е важно и няма смисъл да се разговаря с него", каза Генчовска.

"Представители на РСМ продължиха да търсят контакти у нас извън Външно министерство с цел постигане на пробив и премахване на ключовото искане за механизъм за проследяване на изпълнението на договора за добросъседство то 2017 г.", добави тя.

Генчовска казала на македонския си колега да говори само с нея

"Откакто поех поста министър на външните работи, по време на първата ми среща с министъра на външните работи на РСМ, първото ми изречение беше към него: "Г-н министър, комуникирайте само с мен! За съжаление, това не се случи", каза тя.

"Външнополитическият съветник на премиера изпрати свой проект на актуализация на рамковата позиция. Съдържанието му обаче по-скоро предполага ревизия на българската национална позиция. Тази нова рамкова позиция проект не фигурира българската позиция по т.нар. македонски език. Изискването на европейски гаранции по отношение изпълнението на договора от 2017 година става несъстоятелно", добави Генчовска.

Тя каза още, че премиерът Кирил Петков е бил информиран за всички действия на Външно министерство.

ГЕРБ: Кирил Петков излъчи лоши сигнали към Скопие

Даниел Митов от ГЕРБ каза, че съществуват опити да се излезе извън съществуващата рамкова позиция.

"Този опит е бил неуспешен. Очевидно Кирил Петков е бил готов да се откаже от ключови позиции", каза Митов.

Според него лошите сигнали на Кирил Петков са довели до това Скопие да се откаже от отстъпки и да разчита на външен натиск.

Йордан Цонев от ДПС каза, че правителството е поемало ангажименти, които не са били в съответствие с позицията на България.

Информация за това ДПС имало от външнополитически партньори.

"Тричане" и евтина, пошла борба за власт

Кристиан Вигенин от БСП каза, че целта на изслушването е била премиерът да бъде "тричан".

Според него няма нито един официален документ, с който Петков да се е ангажирал с промяна на българската позиция.

Христо Иванов от "Демократична България" определи случващото се като "грозотия", която експлоатира темата за Северна Македония, за да се даде морална легитимност на формацията, която е заявила готовност да получи от президента третия мандат за формиране на правителство.

Той коментира, че вече нито един български премиер няма да посмее да води разговори и да търси различни варианти, защото тази дискусия "инкриминира" това.

Той определи случващото се като "евтина, пошла борба за власт".

"Докарахме до абсурд всичко това. Изпадаме в политическа невменяемост. Нашият провал ще бъде провал за идеята, че има смисъл да се разширяв ЕС на Западните Балкани. Това е престъпление", каза Иванов.

"Възраждане" поиска обвинение срещу Кирил Петков

На този фон председателят на "Възраждане" Костадин Костадинов поиска прокуратурата да повдигне обвинение на премиера.

"Това, което говори в момента пред милиони българи министърката на външните работи относно предателската политика на Кирил Петков към Македония, представлява пряко и публично доказателство за извършена държавна измяна! Въпросът сега не е дали да уволним правителството - това е ясно, че трябва да се случи следващата седмица. Въпросът сега е кога ще бъде повдигнато обвинение към министър-председателя?", посочи Костадинов.

Toй поздрави Генчовска, че през тези шест месеца, откакто е на поста, е защитавала изключително упорито и последователно българската национална кауза.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

85 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. васил
    #85

    за дереджето и калабалъка у гьола е виновен господин Грипен защото не можа да кацне у гьола и да остави пендарите , ха бакалъм кьопоулар

  2. trajkow
    #84

    Тези от ИТН все едно са взимали уроци по диващина от самия Г. Димитров!

  3. trajkow
    #83

    Значи К. Ангелов се подписва тук като стол и стана известен като руски трол. Преди 2 дни написа в пост пак - Поп Кръстйо, повторил го е в НС!

  4. pepe
    #82

    Малко ми пука за РСМ и дори още по-малко за "историята", обаче към македонците отношението ни e много подобно на това на руските орки към украинците /напоследък приликите все повече се "набиват" в очи/, а позициите ни, погледнати "отстрани" изглеждат все по-трудно защитими /по-точно - все по нелепи/. И виновна за това е /както обикновено/ упоритата тъпота на българския народ, от която успешно се възползват "проектните партии" като ИТН, патрЕоти, иZZраждане...

  5. Ганчовска ,беше една ИТН чиновничка, набързо пробутана в правителството,за което не е виновна, горката. Но,обидата за България, да има за Външен министър едно безлично слугинче, с хриптящо гласче, ще остане в историята . Особено,охотата,с която започна да клевети,след като я отстраниха ! Нещастна рожба на уродливата ИТН !

  6. Ганчовска,с кокошият си глас, казала на македонският си колега,да говори само с нея ! Тая момичка,наистина ли е мислила,че по-важна от нея,по външнополитическите въпроси на България,няма! Това,Министър председател, Президент,те са все на по-долното стъпало,и трябва да искат разрешение от нея ! А,може и да се е поскарала на македонският си колега...

  7. Обектив
    #79

    Те - ДПС на идеолога на мафията Доган, ГЕРБ на силовашката мутра Борисов, ИТН на чалгарската мутра Слави и Възраждане на Кремълския Копейкин плеснаха с ръце и се прегърнаха !

  8. ПyтлЭр Xyйло
    #78
    Отговор на коментар #10

    И най-вече от ГАЗПРОМ

  9. sloth
    #77

    Такава сценка беше играна още през 1992 г. от "разведчика" бригадир аспарухов. Единственото интересно в случая е тошковците пак не могат да измислят нещо оригинално, само копират. Бездарни плагиати.

  10. Quo
    #76

    Не само, че няма официален документ, ами и ИТН продължават антибългарската и прокремълска политика на петата колона - с невроятните и немислими изисквания спрямо РСМ. Заставаш на трибуната на НС и се биеш в гърдите и събираш симпатии!Това е изключително евтин популизъм за пред българина. После иди че обясни на простия българин как е за сметка на националната ни външнополитическа стратегия и за интеграцията на Западните Балкани. Изключително безотговрно и позорно поведение на външната министърка и ИТН.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.