Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

По-високи заплати, добавки и повече отпуск за миньорите

1 коментар
По-високи заплати, добавки и повече отпуск за миньорите

Нов двугодишен отраслов колективен трудов договор за минерално-суровинната индустрия на България, предвиждащ по-високо заплащане, ръст на добавките и повече отпуск за всички заети в бранша, подписаха във вторник Българската минно-геоложка камара и миньорските синдикати.

Така минималната заплата в бранша става 1092 лв. месечно, заетите ще получават допълнителен платен отпуск, който може да стигне до 24 дни към предвидените по Кодекса на труда 20 дни. Точният брой на допълнителни дни почивка ще се определя стъпаловидно, след петата годна, според натрупания трудов стаж на заетите.

Към придобивките, работодателите и синдикатите са се споразумели да се вдигне на поне 6.50 лв. добавката за отработен ден, а за работещите под земята тя да е минимум 8 лв. дневно, както и да се увеличи заплащането за безплатната храна.

През 2022 г. брутното месечното възнаграждение на наетите е било в размер на 2 370 лева. Това е с близо 40% по-високо от средното в България и нарежда отрасъла на четвърто място сред останалите икономически сектори по ниво на заплащане, припомнят от камара.

Договорена е и по-голяма финансова помощ в случай на смърт на работник или служител от трудова злополука, изплащана на пострадалото семейство, като от четири работни заплати, се установява на шест.

От името на работодателите Отрасловият колективен трудов договор е подписан от председателя на Управителния съвет на Българската минно-геоложка камара Николай Вълканов. От страна на синдикатите документът е парафиран от Валентин Вълчев, председател на Федерация на независимите синдикати на миньорите към КНСБ и Владимир Топалов, председател на Синдикална миньорска федерация "Подкрепа".

"Колективният трудов договор за минната индустрия е първият в страната, подписан след промените през 1989 г. С него вече 32 години се поддържа ефективен и конструктивен социален диалог в името на развитието на този стратегически отрасъл", заяви при подписването Николай Вълканов.

"Надграждаме досегашните договорености, което доказва за пореден път, че социалното партньорство и диалогът се утвърждават все повече като основно средство за съгласуване на интересите и уреждане на трудовите и осигурителни отношения на работниците във всички предприятия от миннодобивния бранш", посочва Владимир Топалов, цитиран в съобщението.

"Отрасловият договор за 2023 г .е по-добър от предишния. Работещите в добивната индустрия заслужават още по-добри договорености, защото хората са най-ценния ресурс на Република България", допълва Владимир Топалов.

В Българската минно-геоложка камара членуват 110 компании, които осигуряват над 90% от промишленото производство в отрасъла и висока представителност в 8 подотрасли: геология, добив на нефт и газ, въгледобив, рудодобив, индустриални минерали, скално-облицовъчни материали, инертни и строителни материали, логистика.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. jivka65
    #1

    А дано, ама надали

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.