Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

По-високи здравни вноски грозят хората, пропускащи профилактичните прегледи

Обсъжда се еднодневен отпуск за посещение при личния лекар

15 коментара
По-високи здравни вноски грозят хората, пропускащи профилактичните прегледи

Хората, които не посещават задължителните профилактични прегледи, да плащат по-висока здравна вноска или да си плащат сами лечението, предложи в понеделник здравният министър Петър Москов. По думите му мярката се налага, тъй като пациентът има не само права, но и задължения, а като не се подлага на профилактика, лечението му впоследствие се оскъпява.

”Може да ви се струва лошо, може да ви се струва грубо, но това е задължение, което всеки български гражданин има”, заяви Москов.

В момента в закона е предвидена глоба от 50 лева за тези, които не ходят на профилактичен преглед, но тя не се налага и хората масово пропускат прегледите.

Според Москов тази мярка може да влезе в сила от следващата година, макар до момента да не е намерила място в нито един от предложените от него закони. Той обаче заяви, че ще я предложи още следващата седмица за разглеждане от консултативния съвет ”Партньорство за здраве” към Министерския съвет.

Здравният министър обяви още, че се обмисля и промяна в трудовото законодателство, за да има човек право на еднодневен отпуск за посещение при личния лекар. Така щяло да отпадне оправданието, че човек няма време да се реди на опашка пред кабинета на личния лекар.

По данни на здравната каса, предоставени на Mediapool, през последните години около 2.3 млн. души годишно се явяват на задължителни профилактични прегледи. За 2013 година те са били 2 348 303 души, през 2014 - – 2 361 804 души, а за първите четири месеца на тази година 823 889 души.

За сравнение броя на хората с избран личен лекар е над 6 млн. души, а по последни данни неосигурените са около 2 млн. души. Т.е. почти половината от осигурените не ходят на профилактични прегледи.

По време на дискусията, организирана от в. "Труд", пациентски организации настояха за приемането на специален закон за правата им, но според Москов такъв не е необходим. Достатъчно било да се приемат промени в основните здравни закони.

Българите са с бърз достъп, но до некачествено лечение

Управителят на здравната каса д-р Глинка Комитов заяви, че критериите за спазването на пациентските права са три - достъпност, безопасност и качество.

Той съобщи, че страната ни е в челната тройка в Европейския съюз по отношение на критерия достъпност до лекарска грижа.

Като пример той даде, че у нас времето от вземането на направление от личния лекар до консултацията със специалист е от 1 до 3 дни, а в други европейски страни този срок достига дори до 23 дни. Отделен въпрос е колко време се чака за въпросното направление.

”По другите два критерия за правата на пациентите - безопасност и качество на здравната услуга, за съжаление не можем да се похвалим с хубави резултати", посочи обаче Комитов.

Електронна платформа ще решава проблема с липсващи лекарства в десетки общини

Изключително затруднен се оказва и достъпът на пациенти от малките населени места до животоспасяващи и животоподдържащи лекарства.

В 59 общини у нас липсват аптеки, които осигуряват инсулин, в 80 – онколекарства, а в 39 – лекарства за хронични заболявания, съобщи директорът на Изпълнителната агенция по лекарствата доц. Асена Стоименова.

Тя посочи, че не е достатъчно едно лекарство да е регистрирано по документи у нас, то трябва да бъде разпространено и в аптечната мрежа.

Според Москов проблемът не е свързан с невъзможността или недоговорянето на нужно количество, а опасността тези лекарства да се изнасят по линията на паралелната търговия в други държави от Европейския съюз.

"Това, което правим в момента, е заедно с индустрията да изработим електронна платформа, която всъщност от момента на влизането на лекарството на митницата да може да проследява онлайн в момента наличността на определените позиции, които са предмет на такъв паралелен износ. При заявка за износ, "ИАО" да може, при отчетена от електронната система в реално време неналичност на такива количества, да може да спира за определен период от време износа на такива медикаменти", посочи здравният министър.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

15 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Oanis
    #15

    Див народ на който дори с икономическа принуда, неможе да се направи добро за личното му здраве и ползите от профилактиката за страната.

  2. анита хегерланд
    #14

    Г-н Москов, вие ходите ли на профилактични прегледи? Защо искате да отворите прозорец, който никога не се е отварял? Много хора развиват психоза от излишно ходене на лекар. Да е задължително само за онези, които имат повишен риск за определено заболяване: болни в семейството, работа в замърсена среда и т.н.

  3. o.petti
    #13
  4. o.petti
    #12

    Задължителен профилактичен преглед е в противорез с основните човешки права - индивидът е свободен а не собственост на държавата, и като такъв е проява на насилие да го задължиш против волята му да се грижи за здравословното си състояние - особено по методи избрани не от индивида. Но имайки пред вид че морето от хора отдавна си е продало душата на държавата, то тогава, като лекарското посещение е задължително - държавата би трябвало поне да поеме разходите за такова (време, бензин, билети и т.н.)

  5. Vitkova
    #11

    Много добра идея, но няма как да стане, защото тогава братята роми ще се чувстват ощетени, въпреки че не плащат осигуровки. Ще подскочат от Хелзингския комитет, че това е дискриминация и ще трябва да се променя закона така, че българите да плащат повече, а ромите изобщо да не плащат. Иначе, който не хае за здравето си трябва да бъде санкционират, защото в последствие лечнието му става все по-скъпо, времеемко и болезнено. Освен сопата, друго няма да ни вкара в правия път.

  6. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #10
  7. Dan
    #9

    За какви профилактични прегледи става дума. Никога личният ми лекар не е споменавал за такива. Дори когато искам да си направя профилактично кръвен тест се мръщи!! Най-напред трябва да ограмотят гражданите каква профилактика да изискват от личните си лекари! Защото много от последните си ги спестяват!

  8. antana7
    #8

    "това е задължение, което всеки български гражданин има” Хубаво предложение, добра обосновка, но нали така е и при сгради в режим на етажната собственост, макар и в друга област. Съгласно Закона за /управление/ на етажната собственост собствениците и ползвателите на ЕС имат задължението да правят вноски, т.е. да си плащат вноските, с които да формират фондове "Ремонти и..." и "Управление и поддръжка на ЕС"/текущи/. Колцина са тези които спазват именно това задължение съгласно ЗУЕС. Имаче посоката на Москов е добра.

  9. pump it!
    #7

    Зашеметяващо заглавие е турила Бозукова на бележката си - "високи вноски грозят хората"! Грозят, т.е. заплашват! И министър Москов предвожда заплашителите. Бе изобщо настава страхотия, ще измрем мърцина! А би било нормално да се уведомят читателите, че профилактичните прегледи са задължителни - и не само за хронично болните! Задължителни! Щото водещото направление в съвременната медицина е баш профилактиката! Ма от друга страна - простия човек и да го информираш, и да го калесваш даже - няма да скочи над простотията си. Не го може! Впечатлява ме ентусиазма на д-р Москов!

  10. Гацо Бацо
    #6

    Ако ходя на тези проф.прегледи след евентуално разболяване пак ли плащам за престой в болн.заведение ,за ТВ ,за консумативи,на ръка на доктора,на санитарката за елементарни човешки дейности (за да не ми показва среден пръст).А да не говорим ,че в града от който съм затвориха болницата и трябва да пътувам 100 км .Тоя министър в БГ ли живее?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.