Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

По-здрава спирачка срещу бежанците поиска Австрия от България

Ветото за Шенген остава в сила

6 коментара
Карл Нехамер, сн. ЕПА/БГНЕС

Ветото за Шенген остава в сила, обяви австрийският канцлер Карл Нехамер, който пристига на работно посещение в Бъргария тази вечер заедно с министъра на вътрешните работи Герхард Карнер, съобщават в неделя австрийските медии, цитирани от БТА.

"Докато Шенгенското пространство не функционира и например Германия извършва контрол по границите с други държави от Шенген, каквато е Австрия, както правят това и много други европейски страни, не можем да разширяваме това пространство. Затова Шенгенското вето на Австрия остава в сила, докато ситуацията принципно се промени", посочва Нехамер.

Утре, 23 януари, Нехамер и Карнер ще посетят българо-турската граница. Австрийският канцлер поставя изискване за "пълна подкрепа на България и Румъния и най-после конкретни акции от страна на Европейската комисия за укрепване на защитата на външните граници. България трябва да бъде в състояние да изгради такава здрава гранична защита като тази на Гърция. За целта от страна на Европейския съюз трябва да бъдат предоставени необходимите средства".

По-нататък Нехамер заявява:рябва още по-здраво да натиснем спирачката на бежанците, не само в Австрия, а и в цяла Европа". Намерението на австрийския канцлер е при посещение на българо-турската граница да обсъди този въпрос с българския президент Румен Радев.

В съобщението министърът на вътрешните работи Герхард Карнер заявява: "България се нуждае от бърза и подходяща подкрепа за защита на външната граница с Турция. Като пример може да служи гръцката гранична ограда". Големият брой заловени мигранти в Австрия показва, че "Шенгенската система е счупена. Докато тази система и опазването на външните граници не функционират, не може да има разширяване", отбелязва той.

Федералният канцлер и министърът на вътрешните работи на Австрия изразяват съжаление, че България е оставена сама да охранява своята около 240-километрова граница с Турция, която е и външна граница на Европейския съюз.

В планираното за утре посещение на границата от българска страна ще участват президентът на България Румен Радев и министърът на вътрешните работи Иван Демерджиев.

Румен Радев ще посрещне австрийския канцлер на летище "Пловдив", след което двамата ще се запознаят на място с предприетите мерки за охрана на външната граница на ЕС с Турция, като ще посетят Регионалната дирекция "Гранична полиция" в Елхово, където е разположен Регионалният координационен център, част от Интегрираната система за наблюдение на българо-турската граница.

В българската делегация за посещението на българо-турската граница са включени служебният вицепремиер и министър на вътрешните работи Иван Демерджиев, служебният министър на отбраната Димитър Стоянов и началникът на отбраната адм. Емил Ефтимов.

Планирана е среща на австрийския канцлер и с министър-председателя Гълъб Донев в Министерския съвет.

През декември Нидерландия и Австрия блокираха присъединяването на България и Румъния към Шенгенското пространство. Като официална причина Виена посочи проблемите с незаконната миграция. Страната обяви още, че Шенгенската система не функционира заради големия брой нерегистрирани мигранти, които влизат включително на нейна територия. Управляващата Австрийска народна партия, от която са и Нехамер, и Карнер, отхвърли твърденията, че ветото е било заради вътрешнополитически причини, припомня "Ди Пресе", цитиран от Дойче веле.

Австрия декларира подкрепа за България в защитата на европейските граници, включително с допълнителни средства от ЕС за защитни съоръжения и увеличаване на капацитета на Фронтекс - европейската агенция за гранична и брегова охрана, пише още австрийското издание.

През изминалата седмица вътрешният министър на Австрия Карнер се срещна с новия ръководител на Фронтекс - Ханс Лейтенс. Посещението в България се случва две седмици преди срещата на върха на ЕС в Брюксел по въпросите на миграцията.

Макар да не бе изненадващо, ветото за Шенген предизвика дълбоко разочарование в България и Румъния.

В четвъртък Румъния обяви, че ще върне посланика си Емил Хурезяну обратно в Австрия. Той беше извикан за консултации в Букурещ след налагането на австрийското вето. А в петък външният министър на Австрия Александър Шаленберг се срещна с румънския си колега Богдан Ауреску на Световния икономически форум в Давос, съобщи държавната медия ORF. Ауреску е призовал Шаленберг да преразгледат позицията си за Шенген.

Гърция е подкрепила присъединяването на двете държави към Шенгенското пространство при скорошното посещение на гръцкият министър на миграцията Нотис Митаракис при Нехамер и Карнер във Виена, посочва още "Ди Пресе". Атина се е изказала и за по-силна подкрепа от страна на Брюксел за България за защитата на европейските граници.

Австрия твърди, че през 2022 г. в страната са били задържани над 100 000 мигранти. По данни на Министерството на вътрешните работи във Виена 40% от тях са дошли от Турция през България, като това са предимно хора от Афганистан, Сирия, Мароко, Египет и Сомалия. Австрийският ежедневник цитира българския експерт по миграцията Тихомир Безлов, който поставя под съмнение тези числа.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #6

    Ако се хванем на въдицата и направим спирачката физическа, после същите тези политици ще ни обвинят в диващина и нехуманно отношение към мигрантите. Спирачката трябва да бъде бюрократична, както всичко в този ЕС.

    Трябва да се създаде документална "цедка", както го правят във Великобритания: може да остане само този, който перфектно знае езика, т.е. който е образован, културен и грамотен. Английските документи за пребиваване са покъртително сложни, многостранни, многофункционални и трудни

  2. анита хегерланд
    #5

    България отвръща на удара: нарко централите са позиционирани в Черна гора, Италия и Северна Европа, а парите от наркотици се използват за трафик на хора, вероятно също и на мигранти. България трябва да си сътрудничи с балканските страни, за да отговори с достойнство на австрийците. Има много хубава статия в сп. "Блумбърг", която обяснява основния нарко канал за Северна Европа как е формиран, кой го движи и как се пренася голяма част от дрогата. Тази търговия захранва и миграцията в Европа.

  3. Коментарът е изтрит в 19:44 на 27 юни 2023 от автора.
    #4
  4. fantom
    #3

    Австрийският канцлер е голям специалист по огради на граници.

  5. Антон
    #2

    Вероятно е превозен през къра, за да не разбере, че от 10 дни и митницата е в паркинга на Таки. И МИТНИЦАТА!

  6. VassilUN
    #1

    Дванадесет години държавата бе управлявана от един крадлив пожарникар, който се грижеше единственно неговото чекмедже да бъде пълно с пачки и кюлчета! Няма как държава, в коята няма правосъдие, да бъде приета в Шенген!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.