Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Победа без избори

2 коментара
Победа без избори

Изборите в Русия приключиха. И според мнозина - едва ли не завинаги, тъй като се разбраха не едно и две интересни неща. Доста от тях показват, че страната ни все повече губи прилика дори с имитационна демокрация.

Първо, в Русия няма управляваща партия. А не се виждат и други. В страната изобщо няма политически партии, най-много да има групи от граждани, и то твърде малобройни, готови да се борят за връщане на публичната политика.

Защо е така? За начало да посочим, че в много региони "Единна Русия" формално изобщо не се включи в изборите - подкрепени от нея, се точеха все независими. При това схванахме окончателно, че "партия на властта" в Русия са просто хората, близки до местния "главен началник".

Да вземем за пример Хабаровски край, чийто губернатор е протеже на либералдемократите - негови съратници спечелиха не само изборите за регионален парламент, но и за градска Дума, както и допълнителните избори за федерален депутат.

Накрая, в политическия процес по време на изборите в Москва реално участваха хора без никаква партийна принадлежност. И според привържениците на "умното гласуване" * - идея на опозиционера Алексей Навални, тъкмо те са имали решаващата дума в много окръзи, където се провалиха кандидатите на властта.

Какво друго да отбележим, освен липсата на партии в Русия? За пръв път в един голям град бе избран изцяло натрапен кандидат, чиято победа властите не се и опитват да легитимират. Естествено говорим за Санкт Петербург, където по предварителни данни губернатор е станал Александър Беглов, пратен в северната столица от Кремъл.

За начало властите изцяло прочистиха от конкуренти тази кампания. Последен се отказа от надпреварата кинорежисьорът Владимир Бортко, кандидат на комунистите, в резултат на което Беглов остана с двама съвсем безлични технически опоненти, необходими просто за да има в бюлетината и други имена. Но дори като фигуранти, призовани да гарантират победа на Беглов, двамата заедно обраха протестния вот - доста над 30 процента от гласовете (и то по официални данни).

Ако пък погледне промените в активността на изборите в Санкт Петербург, нейните скокове и спадове във времето, човек неволно приема версията на опозицията за масови фалшификации и "кухи гласове", още повече с оглед твърде "мръсната" предизборна кампания в града.

Поровиш ли в социалните мрежи, разбираш, че кажи-речи така се чувства и населението на града. Изборите там явно са напълно делегитимизирани. По закон уж всичко е нормално, но никой, включително самите власти, не вярва в това.

Което, ще изтъкнем, важи за губернаторските избори като цяло. Да припомним, че през 2018 г. Кремъл не успя да спечели изборите за местни ръководители в цели три региона. В два от тях не можа да изтръгне победа и във втория тур. И си направи изводи за текущата година. Сега дори парламентарните партии, наричани понякога просто съставки на "колективната Единна Русия", не излъчиха в 16 региона с губернаторски избори нито един претендент, способен да се мери с провластовите кандидати.

В крайна сметка там, където "партията на началството" се държа по-адекватно, нейните хора получиха към 80 на сто от гласовете. А там, където рейтингите ѝ удрят дъното, резултатът също бе минимален - колкото да прехвърли летвата от 50 на сто, за да спечели първия тур.

Ето и последния важен признак, че изборите, общо взето, не бяха никакви избори: резултатът задоволи всички. Властите казват, че са спечелили - радва се дори ръководството на "Единна Русия". Доволна е т. нар. парламентарна опозиция - Комунистическата партия на Руската федерация (КПРФ), Либерално-демократическата партия на Русия (ЛДПР), дори и "Справедлива Русия". Те се представиха навсякъде по-успешно от миналата година.

Например в Крим, присъединен към Русия едва през 2014 г., първите избори за местен парламент дадоха 70 от общо 75 места на "Единна Русия", а останалите 5 - на ЛДПР. Сега обаче за листите на "единните" са подадени едва към 42 на сто от гласовете, а в събранието влизат не само либерал-демократите, но и КПРФ, и "Справедлива Русия".

Доволна е като цяло и т. нар. извънсистемна опозиция. В столицата, заяви Алексей Навални, тя успя де факто да вкара във властта 24-ма кандидати от общо 45 - ако сметнем и онези, чиято победа според опозицията е била открадната чрез закононарушения. "Умното гласуване" според авторите на идеята е проработило, и то не само в столицата и големите градове.

Всичко това, взето заедно, означава, че на този етап в Русия или вече няма нито партии, нито избори в класическия смисъл на тези понятия, или пък още не са се появили. Изводите тук ще зависят от това как разглеждаме изборните резултати от 8 септември - като успех на опозицията или формална победа на властите.

И всъщност точно борбата между различните интерпретации на събитията ще е главният политически процес през идните месеци. Онзи, който вземе връх в тази борба, ще може да претендира за къде по-ценен трофей - победа в парламентарните избори през 2021 г. Защото истинската власт не е само контрол над формалните политически институции, но и реалното доверие на населението.

По БТА

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Калико Джо
    #2

    А с какви партии и парламенти управляваха Иди Амин в Уганда, или Омар Ал-Башир в Судан или Роберт Мугабе в Зимбабве? Това бяха еднолични режими и такъв е и руския. Но всеки може да се спомни как завършиха тези режими...

  2. Знайко
    #1

    Както се вижда, руският политолог напълно потвърждава това, което аз повтарям последните дни. Оказва се, че Русия е феномен сред тоталитарните режими в историята. Хитлер имаше НСДАП, Сталин - ВКП(б), Брежнев - КПСС, бай Тошо - БКП. В Русия управляваща партия няма. И още нещо интересно: всъщност, там управляващият орган е Администрацията на Президента. А в Конституцията на страната наличието на такъв орган не е регламентирано. И последно: чудя се, за какво му е на Путин цялото т'ва главоболие (руският израз е по цветист: "Зачем вам этот геморой?"): избори, партии и т.н. Кого ли лъже: САЩ, Европа, ООН, папата, ерменския поп...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.