Победа за българските волейболисти срещу фаворита Полша

21 коментара

Българският национален отбор по волейбол победи смятания за най-силен в момента в света и за фаворит за златните медали на игрите в Лондон отбор на Полша с 3:1 гейма (25:22, 29:27, 13:25, 25:23).

Българите демонстрираха изненадващо стабилна игра през по-голямата част от първия, втория и четвъртия гейм с разнобразен сервис, добра защита, силна атака и често бележаща точки блокада.

Поляците пък изненадващо бяха далеч от стила и стабилността във всички елементи на играта, които им донесоха толкова победи напоследък, включително и на финалите на Световната лига в София преди месец.

Полша показа най-силната си игра само в третия гейм, когато поведе бързо в резултата и натрупа сериозна преднина. Тя напълно обезкуражи българите, които предадоха гейма почти без никаква съпротива.

В решителния четвърти гейм те обаче отново се мобилизираха, намалиха грешките до минимум и с много силни атаки и блокади поведоха 16 на 11 при второто техническо прекъсване. После обаче последва отпускане и за броени минути резултатът бе изравнен при 17 на 17.

Тогава дойде поредният силен прилив в българската игра, който бе удържан до победния финал в гейма и в мача.

Голям принос за победата имат всички от титулярния състав в този мач (Соколов, Г. Братоев, Салпаров, Тодоров, Йосифов, Скримов, Алексиев). Над всички и във двата отбора обаче бе Цветан Соколов, който демонстрира силен сервис и мощни атаки и отбеляза 28 точки, 4 от които директно от начален удар.

Скримов завърши с 12 точки, Йосифов с 10, Тодоров и Алексиев с по 7, Ники Николов с 2. Капитанът на отбора Владимир Николов не се появи в игра в този мач.

Това е втората победа за българите в групата, след 3:0 в неделя срещу Великобритания. Така те на практика си осигуриха класиране за четвъртфиналите на турнира, където ще играят класиралите се на първите четири места в двете групи.

Предстоящите мачове в груповата фаза с Австралия, Италия и Аржентина ще са важни за точното място на отбора в групата, от което пък ще зависи съперникът ни на четвърфинала.

Във вторник в нашата група Италия победи Аржентина с 3:1. Така засега в групата България е начело с две победи, следвана от Полша, Италия и Аржентина с по една.

Следващият мач на българите е в четвъртък в 13.30 ч. българско време срещу Австралия.