Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Победата на Берлускони - чисто италианско явление без приложение в Европа

0 коментара

Победата на Силвио Берлускони в Италия подейства като свеж полъх на дясноцентристките сили в Европа, където националните избори през следващите 18 месеца ще бъдат предизвикателство към управлението на левицата във Великобритания, Франция и Германия.

Поражението на лявоцентристката коалиция и слабите резултати на най-проблематичния ѝ съюзник - Северната лига, всичко това сега прави примера на Берлускони още по-привлекателен за консерваторите в Европа, отколкото беше преди седмица.

Във Великобритания и Испания Маргарет Тачър и Хосе-Мария Аснар подкрепяха Берлускони по време на предизборната му кампания.
Във Франция, където отначало имаше опасения за съдбата на италианската демокрация, голистите решиха вчера, че всъщност има какво да се научи от Италия. Бившият премиер Едуар Баладюр дори заяви, че френската десница би трябвало да изпробва идеята на Берлускони за намаляване на данъците.

Ако има нещо, което би могло да уязви десницата в Европа, то е изявлението на френския министър по европейските въпроси Пиер Московиси, който каза, че гледа на развитието на събитията в Италия като на "нещо недобро".

При по-внимателен анализ на победата на Берлускони обаче се вижда - макар дясноцентристките сили в Европа да я разглеждат внимателно, за да открият причините за успеха, че тя е специфично италианско явление, което има ограничено приложение в другите три политически култури. Франция, Великобритания и Германия имат много по-голяма политическа стабилност и, колкото и парадоксално да звучи, много по-малък простор за индивидуализъм от рода на този, който помогна на Берлускони.

Никой не обясни по-проницателно особеността на италианските избори от Феделе Конфалониери, близък на Берлускони и председател на Медиасет, която управлява интересите му в областта на телевизията.

Преди гласуването той каза: "Италия не е нормална държава. Дори аномалия като Берлускони трябва да се схваща в контекста на страната".

Берлускони се възползва от промяната на електорални обстоятелства, които ще бъдат доминиращи в останалите три големи европейски държави, където лидери с изявени лични качества са начело на контролирани от левицата парламенти.

Италия също имаше лявоцентристко управление, което успя да спазва финансовата дисциплина и да присъедини страната към общата европейска валута, но то бе безлично и се занимаваше със сделки и маневри. В италианските условия това позволи на Берлускони да се противопостави на стила и съдържанието на италианската следвоенна политика.

Лесно бе да изпъкне - мъж, обвиняван в корупция и с огромно състояние, за което всеки знае. Неговият съперник - кметът на Рим Рутели, имаше недостатъка да представлява съсловието на професионалните политици, срещу които Берлускони твърдеше, че се бори.

Не е важно, че самият Берлускони беше премиер през 1994 г. и след това, много ловко, според някои италиански политици, стана лидер на опозицията в парламента и политиката бе нелегалната му дейност в продължение на десетилетие.

В крайна сметка успехът на Берлускони дойде от комбинацията на ярката му личност с факта, че всъщност е един политически аутсайдер.

Като спечели изборите, Берлускони даде тласък на дясноцентристките сили в Европа. Но десните във Великобритания, Франция и Германия трябва да си отворят очите за реалността в собствените им страни, а не да се вторачват в италианския опит, който очевидно не е общовалиден.

 

© Copyright Mediapool
<< Назад


подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.