Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Почина борецът срещу апартейда Дезмънд Туту

2 коментара
Почина борецът срещу апартейда Дезмънд Туту

Англиканският архиепископ, носител на Нобеловата награда за мир и емблематичен борец срещу апартейда в Република Южна Африка Дезмънд Туту почина на 90-годишна възраст в събота. Това съобщи президентът на южноафриканската република Сирил Рамапоса, предаде Франс прес.

Президентът изразява "от името на всички южноафриканци дълбоката си скръб" във връзка с кончината на Туту, който е знакова фигура в историята на Република Южна Африка (РЮА), се казва в изявление на Рамапоса.

Кончината на Туту е "нов траурен епизод от сбогуването ни с едно поколение на изключителни южноафриканци, което ни завеща една освободена Южна Африка", изтъкна Сирил Рамапоса.

Туту бе "изключително интелигентен човек, той бе почтен и непреклонен в борбата със силите на апартейда, той беше също така нежен и чувствителен в състраданието си към хората, които страдаха от потисничеството, несправедливостта и насилието при апартейда", заяви още южноафриканският президент.

Туту от няколко месеца имаше здравословни проблеми, отбелязва Франс прес. Той спря да говори на обществени места, но винаги отправяше поздрав към камерите, които отразяваха неговите прояви. Например когато бе отишъл в болница, за да се ваксинира срещу коронавирус или по време на рождения му ден през октомври, когато навърши 90 години.

Дезмънд Туту е роден на 7 октомври 1931 г. в южноафриканското селище Клерксдорп. На 12-годишна възраст семейството му се преселва в Йоханесбург. През 1953г. Завършва колеж и става преподавател, след което продължава обучението си по теология.

През 1960 г. Дезмънд Туту е ръкоположен за англикански свещеник. През 60-те години на ХХ век той защитава магистърска степен в Кингс колидж в Лондон, след което да завръща в родината си и започва да проповядва. Дезмънд Туту е първият чернокож епископ в ЮАР.

През годините на апартейда, който е официална политика на бялото малцинство в ЮАР, епископ Дезмънд Туту си спечелва световна слава като един от най-яростните му противници. Неговото име, заедно с това на Нелсън Мандела, се превръща в символ на борбата за равенство и човешки права в Южна Африка.

През 1984 г. Дезмънд Туту бе удостоен с Нобеловата награда за мир.

Мисли на Дезмънд Туту:

Ако сте неутрални в ситуации на несправедливост, сте избрали страната на потисника. Ако слон е стъпил на опашката на мишката и казвате, че сте неутрален, мишката няма да оцени вашата неутралност.

Бог не се разстройва, че Ганди не е бил християнин, защото Бог не е християнин! Всички Божии деца и техните различни вярвания ни помагат да осъзнаем необятността на Бога.

Бог се държи с нас така, както биха се държали нашите родители. Твърде често родителите виждат, че тяхното любимо дете ще направи някакъв погрешен избор. В такива случаи добрият родител се примирява и позволява на детето си да осъществи свободно своя избор, защото само така детето ще придобие личен опит и зрялост.

Не е вярно, че Бог бездейства. Напротив, Бог твърде много ни уважава и затова ни казва: "Ако вие искате да бъдете личности, а не роботи, тогава ще трябва да приемете своята свобода и да взимате отговорни решения. Доказателство за това, че вашата свобода е абсолютна, е фактът, че аз ви позволявам дори да отхвърлите Мен и да изберете злото".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Dante Alighieri
    #2

    Поредният черен расист отиде в преизподнята, в компанията на масовия убиец Мандела. Повече такива вдъхновяващи новини за празниците да си пожелаем.

  2. т€еритория на Мики Маус
    #1

    Сетих се за Нелсън Мандела. И за "ефектът Мандела". Защото милиони хора могат да се закълнат, че са гледали по телевизията погребението на Мандела през 80-те години на 20-ти век.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.