Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Почина художникът, сценограф и кинооператор Константин Джидров

1 коментар
Константин Джидров

Доайенът на художниците и сценографите в българското кино, а също така и режисьор и оператор Константин Джидров, наричан в гилдията просто Джидрата, е починал на 13 януари след тежко боледуване, съобщиха негови близки в сряда.

Той е роден на 7 май 1930 година в Цариград, Турция. Получава средното си образование в София през 1948 г. В Художествената академия в София изучава специалностите "Илюстрация“ при проф. Кирил Цонев (1950) г. и "Театрална живопис“ при проф. Иван Пенков (1954) г.

През 1957 г. Константин Джидров е изключен от Съюза на българските художници, понеже се е изказал в защита на обвинения във "формализъм“ проф. Кирил Цонев. Възстановен е в началото на 80-те години, сочи биографичната му справка.

За да съчетае професиите на художник-сценограф и оператор, Джидров полага изпити за кино и тв операторско майсторство в Студия за игрални филми "Бояна“ с филм по поръчка на Кьолнската телевизия - "Планински овчари“ (1964).

Оттогава Джидров работи като художник-постановчик, оператор и режисьор в СИФ „Бояна“ и СТФ „Екран“. Името му е свързано с над 110 игрални и документални филми. Сценограф е на едни от най-забележителните филми на българското кино като "Тютюн“ (1962), "Козият рог“ (1972), "Осъдени души“ (1975), както и "Кладенецът“ (1991), "Патриархат“ (2005), "Моето мъничко нищо“ (2007).

Оператор и художник е на фирмите "Мандолината“ (1973) и "Завръщане от Рим“ (1977), оператор е на "От другата страна на огледалото“ (1977) и на "Римска делва“ (1983)

Работи като театрален художник в Народния театър "Иван Вазов“, Младежкия театър, Сатиричния театър (с Боян Дановски), Драматичния театър "Васил Друмев“ в Шумен, както и в театрите в Бургас, Русе и Сливен.

Константин Джидров се изявява също като илюстратор и книгооформител в Издателствата "Народна младеж“, "Български писател“, "Народна култура“ и "Народна просвета“.

Има реализирани монументални пластики на фасадата на Музея в Батак, на фасадата на кметството в Абу Даби, Обединени арабски емирства и на Медицински център в Триполи, Либия.

Константин Джидров преподаваше в НАТФИЗ, Варненски свободен университет и Нов български университет. Последователно става доцент, а по-късно и професор по филмова пластика и сценография.

Поклонението ще се състои на 17 януари (събота) от 14.30 ч. в храм "Свети Георги Победоносец" - бул. Патриарх Евтимий 90.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Alan Smithee
    #1

    Отиват си, един подир друг, творците от най-силното поколение в най-новата история на България. Бог да прости! Светла му памет.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

Участвам