Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Почина математикът акад. Благовест Сендов

8 коментара
Сн. БГНЕС

В неделя на 87-годишна възраст е починал известният български математик акад. Благовест Сендов, съобщи Българската академия на науките (БАН). Той бе професор по числени методи в Софийския университет "Св. Климент Охридски", бивш ректор на университета и председател на БАН.

Благовест Сендов е роден на 8 февруари 1932 г. в Асеновград. През 1956 г. завършва висшето си образование в Софийския университет, специализирал е изчислителна математика в Лондон и Москва. Автор е на над 200 научни публикации в областта на математиката и компютърните науки.

Акад. Сендов е много известен с образователния експеримент "Проблемна група по образованието", наричан разговорно "Сендовската система". Експериментът е иницииран, докато Сендов е ректор на Софийския университет.

Проф. Сендов формулира експериментално обучение, въведено в 30 училища през 1979 г. То предлага съвсем нови образователни методи, а учебниците са илюстрирани от Доньо Донев.

Част от изучаваните предмети са обединени, например предметът "Природа" обединява изучаването на Биология, Химия, Физика и География, а "Чета, пиша, смятам" – Математика, Български език и Литература. От пети клас се учи програмиране.

Обучението на учениците се провежда целодневно, а революционно за онова време е предложението до 5 клас учениците да не бъдат оценявани писмено. Образователен процес е замислен с цел демократизация на обучението, което да преминава с лекота под формата на игра и забавление. Проектът обаче среща неодобрение, а заради включените произведения на Джани Родари е наречен "прозападен". В крайна сметка "Сендовската система" е изоставена.

Макар да е безпартиен, Благовест Сендов е избиран за народен представител още по време на тоталитарния строй. От 1986 г. е заместник-председател на Съвета за духовно развитие при Министерския съвет, както и председател на Съвета за наука.

След промените той беше председател на Народното събрание от 1995 до 1997 по време на кабинета на Жан Виденов, а от 1997 до 2004 г. е зам.-председател на парламента. Сендов е бил посланик в Япония и Филипините.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Real ''Mickey''
    #8
    Отговор на коментар #7

    \"Всички вкупом съгрешихме\" Е, аз не съм един ВАС Иванушка.... Иначе за тебе знам....и продължаваш!!!!! А за него- НИЩО!

  2. ivancho ivanov
    #7

    "Всички вкупом съгрешихме", само това да беше казал като висш служител по времето на НРБ показва, че не е боклук(#1)! Бог да прости!

  3. A.Aleksiev
    #6

    И тъй се възгордяхме, че освен киселото мляко, си приписахме и компютъра! КомпютОри ли, компоти ли беше? Както ги объркваше върховният му началник и другар,пътеводната му светлина- Правешкия каскет.

  4. lindentown
    #5

    Основна е заслугата на Бл.Сендов за популяризиране на Джон Атанасов у нас и по света. През 1970 г. Благовест Сендов, както и Кирил Боянов и Георги Алипиев – инженери в Изчислителния център на МИ с ИЦ (дн. ИМИ) при БАН, срещат името на Джон Атанасов (един от откривателите на компютъра) в една книга на Р. К. Ричардс (в руски превод). Сендов пише писмо до ректора на Айова Стейт Юнивърсити, получава сведения за Дж. Атанасов и се свързва с него. Оказва се, че баща му е българин от с. Бояджик, Ямболско.По

  5. lindentown
    #4

    Много тъжна новина! Благовест Сендов бе един от най-значимите български учени. Основно негови са заслугите за развитието на изчислителната математика и числените методи в България, а от там и за развитието на компютърните науки. Един от инициаторите за развитие на профилираното обучение по математика в средните училища и създаването на математическите гимнации. Специално в областта на апроксимациите има множество публикации във водещи световни научни издания. Наистина ГОЛЯМ!Поклон!

  6. Живко Живков
    #3

    Да почива в мир!

  7. Bлaдo
    #2

    ............. или нищо ...................

  8. tirlik
    #1

    един боклук по-малко

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.