Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Почина писателката и сценарист Свобода Бъчварова

30 коментара
Свобода Бъчварова

Българската писателка и сценарист Свобода Бъчварова е починала в Бразилия в болница от кръвоизлив на 87-годишна възраст, съобщиха от семейството в сряда, цитирани от БГНЕС.

Най-популярната и обичана нейна литературна творба, пресъздадена и на големия екран по собствен сценарий, е "Опасен чар". Сред останалите ѝ книги са "Земя за прицел", "Литургия за Илинден", която става основа за филма "Мера според мера", чийто съсценарист е Бъчварова, "Телеграма с много неизвестни", детската "Приключенията на Фильо и Макензен", по която също е създаден телевизионен сериал, и др.

 

Бъчварова участва и в написването на епизоди от сериала "На всеки километър".

 

Тя е родена на 11 януари 1925 г. в семейството на Тодор Ангелов - Божаната и Александра Шарланджиева. Произхожда от семейство с леви политически убеждения, което през 1925 година е принудено да емигрира в Австрия, през 1926 година — във Франция, а по-късно фамилията е екстрадирана в Белгия.

 

През 1930 г. в България е обявена амнистия за жените емигрантки и майката се завръща в България с дъщеря си, а бащата остава в Белгия, където взима участие в Съпротивата и е убит през 1943 година.

 

Младата Бъчварова е споделяла социалистическите идеи на баща си, заради което е била и арестувана.

 

След 9 септември 1944 г., след като майка ѝ Александра (по-известна като Саша Маркова) взема участие като обвинител в извънредния Народен съд, Свобода Бъчварова заминава за Ленинград като студентка по естетика. Там се сблъсква със сталинския терор, запознава се с репресиите срещу съветската интелигенция и нейни представители като Марина Цветаева, Николай Гумильов, Всеволод Мейерхолд. Чете големите руски религиозни мислители като Николай Бердяев, Сергей Булгаков, Лев Шестов и др. и започва да се съмнява в марксистката доктрина.

 

В началото на 1950-те Свобода Бъчварова се завръща в България и става журналист в културния отдел на в. "Работническо дело“, където след развенчаването на култа към Сталин започват да се прокрадват нови идеи и нов начин на мислене. Това обаче води до закриването на отдела, оформил се като своеобразен интелектуален кръжок, и Бъчварова започва работа като редактор в киното.

 

Тогава то е във възход и творческият колектив, в който работи писателката и сценарист, реализира много проекти на творците Георги Стоянов, Людмил Стайков, Вили Цанков, Методи Андонов, Христо Ганев и Бинка Желязкова. Самата тя работи върху редица сценарии.

 

От брака си с д-р Любен Бъчваров писателската има дъщеря Елица, която се омъжва в Бразилия и при нея Бъчварова заминава през 1989 г.

 

През 2005 г. по случай 80-ата ѝ годишнина тя е наградена с орден "Стара планина", а през 2008 г. Свобода Бъчварова представя последния си роман "По особено мъчителен начин.....", в който описва живота на баща си.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

30 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #30


    В отговор на 22 Анонимен, представен като Красимир Симеонов, ще поясня следното:комунистите цял жимот се борят срещу капитализма, за да придобият богатствата му, а не да го унищожат. Една бивша партийна секретарка на провинциален български университет написа преди 1989 г. капитален труд за стила на комунистическата публицистика и най-вече за словото на др. Тодор Живков - нищо че диктаторът едва връзваше синтаксиса и времената в родния език и въвеждаше неологизми като социализъма, както и камара

  2. Анонимен
    #29

    Мисля, че ОТВСЯКЪДЕ би било КОРЕКТНО (е - и културно) да се спомене че в Белгия (която не ми е известно да е била "комунистическа" страна), а НЕ в България има ПАМЕТНИК на бащата на Свобода - Тодор АНГЕЛОВ. Явно е, че днешните автори на тази дописка отнякъде (не е ясно откъде точно) са разбрали, че след 9.9.1944 "писателСката...започва да се съмнява в марксистката доктрина". Е, поне са се посвенили (може би) да я обявят за член на СДС, ДСБ и прочая... Дано ВСЕ ПАК идните поколения да имат възможност да се запознаят с прекрасните произведения на тази жена - истински български творец! Лека й пръст!

  3. Анонимен
    #28

    Странна статийка....нещо ме притеснява Медиапул откакто разбрах че Моника Йосифова е собственик........

  4. Анонимен
    #27

    До 22: Не си прав. Има бе! Даже познавам доста от тях и въртят не лош бизнес там . Все пак мащабите и възможностите са по-големи и се искат други качества, като смелост и упоритост, а не мрънкане , че вълната пречи. Чичко Шрьодер както знаеш не е прост човек за да отиде там. Москва и Санкт Петербург съвсем не са лоши за живеене уверявам те.

  5. Анонимен
    #26

    До - Красимир Симеонов. Г-н Симеонов съжалявам, че така са ви откраднали сценария, имате ли и други сценарий, които са направени на филми? Алексей Янакиев

  6. Анонимен
    #25

    No 15: В момента изрази като "канцлера Меркел" са отражение не на руско езиково влияние (помним "министър-председателката Голда Меир"), а на натрапването на чужди на българския език форми, от криво разбрана политкоректност.

  7. Анонимен
    #24

    А пропо, бащата Тодор Ангелов не е просто участвал в антифашистката борба на Белгия, той е РЪКОВОДИТЕЛ на тази борба, за което му е издигнат паметник! Noblesse oblige! Що се отнася до уменията и да пише за кино - не мога да пропусна ОПАСЕН ЧАР. За другото да помълчим. Красимир Симеонов

  8. Анонимен
    #23

    Тодор Ангелов Дзеков (1900-1943 г.), бащата на Свобода Бъчварова, е бил комунист. За особените му заслуги към Белгия по време на Съпротивата срещу нацистката окупация на тази страна, посмъртно е произведен в звание "полковник" от белгийската армия и награден с белгийския орден "Леополд".

  9. Анонимен
    #22

    Бих искал да кажа ПО-ДОБРЕ НИЩО, но като Зола не мога да мълча. Благодарение на нея започнах работа в Киноцентъра, но пак благодарение на нея се загуби един мой сценарий, реализиран по късно от Тошо Тошев (неин съвсем приближен) - МАЛКИЯТ СОДОМ! Това ме върна назад с десет години. Нека Бог прости - той е всемилостив! Имам само едно питане, на което никой досега не ми е отговорил - защо всички комунисти и поколенията им избират за местоживеене Ню Йорк и Рио и Лондон и Париж, а не Нижни Новгород, Москва и Санкт Петербург, да не ги пращам в Пхенян и Хавана??? Красимир Симеонов

  10. Анонимен
    #21

    Айде,айде 13,недей да преувеличаваш.Точно за комунист става дума.Ама се е чупил овреме,понеже там,където е живял много не са им минавали номерата в ония години.За Тодор Ангелов става дума,нали?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.