Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Почина Мерсия Макдермот, наричана "по-българка от българите"

Тя става известна с книгата си "Апостолът на свободата"

14 коментара
Мерсия Макдермот

Британската писателка и историчка Мерсия Макдермот, която даде гласност на делото на Левски по света, е починала дни преди да навърши 96 години.


За кончината на "приятелката на българите" и "по-българка от българите", както бе наричана, съобщи бившият заместник-кмет на София по културата Тодор Чобанов на страницата си във "Фейсбук".

"С тъга научих, че се е представила пред Бога Мерсия Макдермот - историк и учител, голям приятел на България и българите и автор на първата пълна история на България на английски език, биографии на Левски и Гоце Делчев, книги за Яне Сандански", написа той.

Мерсия Макдермот е родена на 7 април 1927 г. в Плимут, Девън, Великобритания. Баща ѝ - Джефри Палмър Адсхед е капитан хирург от Кралския военноморски флот, а майка ѝ - Олив Мей Орме е учителка. Поради работата на баща си във флота прекарва част от ранните си години в Китай, където се научава за говори и пише на мандарин.

Мерсия Макдермот завършва руска филология в Оксфордския университет през 1948 г.

През лятото на 1947 г. с група английски студенти отива на бригада в бивша Югославия и там за първи път установява контакти с българи, сред които е и поета Павел Матев.

Година по-късно е част от международна младежка бригада, която участва в строителството на язовир "Копринка". Отличилите се чужденци бригадири, сред които е и Мерсия, имат среща с Георги Димитров в двореца Евксиноград на Черно море през 1948 г. Докато работи на язовир "Копринка", Мерсия се запознава с бъдещия си съпруг Джеймс Макдермот, от когото има дъщеря Александра.

Завръщайки се в Обединеното кралство през 1948 г., Макдермот се записва в курс по български език в Училището по славянски и източноевропейски изследвания на Лондонския университет. След това преподавателската и научната ѝ дейност е тясно свързана със страната ни. От 1957 до 1989 г. писателката посещава или живее в България. Преподава в Аглийската гимназия в София в периода 1963 - 1964 г. и от 1973 до 1979 г.

Води курс за българското националноосвободителното движение в Македония в Историческия факултет на Софийския университет до 1989 г. Избрана е за чуждестранен член на Българската академия на науките през 1987 г. Двадесет години по-късно става доктор хонорис кауза на Софийския университет.

През 1962 г. Марсия Макдермот пише първата книга на английски по обща история на България, която обхваща събитията в периода от 1392 до 1885 г.

Известна става обаче с книгата си за Левски - "Апостолът на свободата", която излиза през 1967 г. В посвешщението си към нея тя пише "на българския народ, който ми даде повече, отколкото мога да му се отблагодаря". Творбата ѝ е преведена на български от Иван Градинаров през 1970 г. и преиздавана неколкократно.

През 1978 г. излиза изследването ѝ за Гоце Делчев - "Свобода или смърт", с което тя става доктор на историческите науки. Следва трудът ѝ за Яне Сандански - "За свобода и съвършенство".

В края на XX век Мерсия Макдермот издава "Български народни обичаи". В книгата тя обяснява за религиозни, семейно-битови, трудови и други празници и ритуали. Представени са и българските народни музикални инструменти, както и вярванията и суеверията на българите.

Дълги години Макдермот е председател на Англо-българското дружество със седалище в Лондон. Тя е почетен гражданин на Карлово и Благоевград и носител на високи държавни отличия у нас - Ордена на розата, орден "Кирил и Методий" и "Мадарски конник".

Поклон пред паметта ѝ!


 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

14 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Мунчо Велики
    #14

    От оценките на постингите се видя, колко много комунисти има в този форум, които, ако бяха родени няколко десетилетия по-рано, щяха до пресипване да викат "КПСС-БКП", "смърт на капиталистическия империализъм" и "дружбата със Съветския съюз е като слънцето и въздуха за всяко живо същество".

  2. boriana
    #13
    Отговор на коментар #12

    Вярно е, Магдермот беше на хранилката на комунистите. А след 1989 г. тя нищо не каза, не взе отношение, дали не се е срамувала?

  3. Мунчо Велики
    #12

    Нека Господ да я прости, защото аз НЕ мога. Защото съм се нагледал на такива хрантутници на комунистическия режим. Защото майка ми също е строила язовир "Копринка", за да я пуснат да следва архитектура във Виена. Разрешение да напусне България НЕ е получила. Получила е само херния, от която страдаше до края на живота си, защото комунистите са карали млади момичета, на които им предстои да бъдат майки, да носят на ръце тежки камъни. А тази комунистическа под.лога от снимката, като беше толкова

  4. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #11
  5. Мунчо Велики
    #10

    Ще ви кажа защо. Защото такива като нея, а те не бяха малко, ги караха с мерцедеси от кьор-софра на кьор-софра, докато обикновените българи пътуваха с Икарус, редяха се на безкрайни опашки и след 10-години чакане, най-много да се докопат до Москвич или Лада на безбожна цена. Нека припомним, че беше забранено да притежаваш западна кола, ако не можеш да докажеш, че имаш право да притежаваш западна валута. +++ Някой може ли да ми припомни, че все го забравям, името на един друг такъв хрантутник? Английски аристократ и писател, който през 30-те години беше ходил в СССР и после беше писал пламенни оди са райския живот на съветските граждани и гражданки.

  6. Антон
    #9

    И още нещо, към (6) - достъпът на български историци не е бил ограничаван от Ватикана, а от нашите гаулайтери "историци"......

  7. Антон
    #8

    Ай стига сте се халосвали с Макдермот. Комунягите си кътаха такива за престиж - придаваха "по-човешки облик" на комунизЪма им. И "прословутият" бизнесмен Максуел не слизаше от ТВ и вестници, и не само той...... Това, че Макдърмот написа книга за Левски, не я прави "голямата работа", не е писала нищо по-различно от това, с което разполагат нашите историци и БАН. Щото и Велислава Дърева е "специалист" по Левски, ама...... Такива бяха ухажвани от комунягите защото им преливаха кръв в режима и ги "показваха" на гнилия запад - че, видите ли, от "вашите" много ни харесват....... Иначе, за жената, нищо лошо - изживяла си е нейното и си е отишла. Лека и пръст.

  8. Milanova Magda
    #7

    Достоен приятел на нашия народ . Нека почива в мир! Ние / българите /сме благодарни за нейната любов и съпричастност към нас. Ще я помнят и поколенията след нас с книгите , които ни остави. Поклон!

  9. Guest787
    #6

    Като британски историк е правила проучвания за България в библиотеката на Ватикана по времето когато достъпът на български историци е бил ограничаван.

  10. Sgt. Pepper
    #5
    Отговор на коментар #1

    Не ти схванах дълбоката мисъл, Борянке. Поясни на нас, непросветените, каква е правилната демократична позиция по въпроса за госпожата: да я славословим ли и ние, или да я оплюем като комунистка, макар и английска, или пък да се правим, че не е съществувала?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.