Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Почти 2/3 от студентите у нас карат стаж или са на постоянна работа

1 коментар

Близо две трите от българските студенти карат стажантска програма или са на постоянна работа, сочи изследване на консултантската компания "Делойт" след учащи между 18 и 26 години от най-големите университети у нас и в Европа.

 

Проучването сочи, че студентите у нас смятат, че работата по време на следването им осигурява повече възможности за кариерно развитие. Обикновено стаж и работа започват да търсят учещите в по-горен курс на висшето образование, едва една трета от първокурсниците и второкурсниците предприемат такива стъпки.

 

Под 25 на сто от българските студенти смятат, че в университета са получили добра или сравнително добра подготовка за реалната им практика и са получили помощ в търсенето на работа, сочи анализът на “Делойт“. Според него това показва недоволството на младите от теоретичното им подготовка, която не покрива напълно техните и на работодателите очаквания.

 

Малко повече от половината анкетирани (54%) вярват, че изучаваната от тях специалност се търси от работодателите, а 33 процента смятат, че могат да намерят работа в сферата си до една година. Около 25 на сто вярват, че от тях зависи да си намерят привлекателна работа.

 

Очакванията на учащите висше образование са в началото на трудовата им кариера да получават заплата между 33 и 500 лв.

 

Сравнението между българските и чуждестранните отговори на едни и същи въпроси показва значителна разлика в нагласите. Българите са по-песимистични относно качеството на образованието, икономиката и пазара на труда. Балтийските държави пък са на първо място по оптимизъм.

 

"Делойт" отчита като тревожна склонността на голяма част от младите хора - около 70% - да емигрират, ако им се предложи добра оферта за работа в чужбина. Затова от компанията съветват държавата и работодателите да обърнат специално внимание на това да задържат качествените млади хора. Това може да стане като се осъвремени образованието, което да стане от страна на институциите и университетите, и като им се предлагат добри възможности за кариерно развитие, което пък зависи от бизнеса.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #1

    Как "изнесеното обучение" по медицина организирано от МУ София ще осигури качествено образование? Това ще бъде само начин за повече приходи за университета и само във вреда за квалификацията

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.