Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Почти 40% от руснаците не искат още един мандат на Путин

7 коментара
Почти 40% от руснаците не искат още един мандат на Путин

Трийсет и осем процента от руснаците не искат президентът Владимир Путин да управлява още един мандат, съобщи най-голямата независима социологическа агенция в Русия "Левада център", цитирана от ДПА във вторник.

Путин, който е на власт като президент почти две десетилетия, ще достигне конституционния праг за два последователни президентски мандата през 2024 г.

Той беше преизбран миналата година с повече от три четвърти от гласовете на избирателите.

Резултатите на общонационално допитване, извършено този месец от "Левада център", показва растящо недоволство от руския лидер.

Процентът на руснаците, които не искат Путин да продължи да управлява след сегашния си мандат, е най-голям за последните пет години, след засилването на национализма в резултат на анексията на Крим от Русия през 2014 г.

"Ще станем свидетели на негативна тенденция по отношение на президента", каза директорът на агенцията Лев Гудков пред в. "Ведомости".

Властта на Путин е до голяма степен основана на импулса от минали постижения и липсата на алтернативи, каза Гудков.

"Днес всичко зависи от липсата на алтернатива. Но отношението е предимно отрицателно, защото липсата на алтернатива се поддържа със сила", добави Гудков.

Повече от 1000 души бяха задържани на опозиционен протест в центъра на Москва този уикенд. Демонстрацията бе белязана от най-големия брой арести при протести в Русия за последното десетилетие, според неправителствената организация "ОВД-Инфо".

Путин не може да избяга от съревнованието със самия себе си

Спадащият дял на онези, които вярват в способността на Путин и занапред да се справя с проблемите в страната, се обяснява с това, че за 20 години хората започнаха да разбират, че не може да има надежди за позитивни промени в бъдеще, смята политологът Николай Петров.

"В изборната 2018 г. Путин нямаше никакви други реални постижения, освен Крим, затова се разгоряха очаквания, че занапред властта ще започне да отделя внимание на редовите граждани и ще се занимае с повишаването на жизнения им стандарт. Последва ефектът на поредното разочарование и може да се предположи, че той е окончателен: един-два пъти може да кажеш на хората, че нещо си искал, но не се е получило, но сега те разбраха, че няма смисъл да очакват каквото и да е, че когато ти дават обещания, те не се изпълняват", пояснява Петров.

А по отношение на това, че Путин е безалетренативен, хората схващат, че неговият рейтинг съществува не в конкретна система, че това е рейтинг на човек, когото не можеш да сравниш с никого, продължава политологът:

"Путин превърна всичко около себе си в политическа пустиня. Но той не може да избяга от сравнението със самия себе си с 10-годишна давност и губи от себе си. Той не може да направи нищо по този повод, не може да изглежда по-ярко, по-бойко и най-вече по-перспективно, отколкото преди 10 години".

Днес подкрепата за Путин идва от "рационално-консервативни граждани", които си задават въпроса готови ли са на експеримент по замяната на Путин с неизвестно кого, коментира експертът пред "Ведомости".

"И това, че днес много хора са готови да гласуват за него, не говори нищо за реалните предпочитания на гражданите – те няма кого да изберат, те са готови да се примирят с това, което е", допълва Николай Петров.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Естествено
    #7

    40% са посмели да кажат какво мислят.

  2. Знайко
    #6

    Хайде, стига с тези глупости! Какви социологични проучвания може да има в една тоталитарна държава. Същото важи и за колегата Мони - той се излага като цитира Росстат, нееднократно изобличаван в лъжа от независими проучвания. Малък пример: неотдавна група ентусиасти решават да проверят данните на Росстат за руската емиграция в чужбина. Много просто, сравняват ги с данните от статистиките на страните, в които са се заселили руските емигранти (между другото, България се оказва на седмо място). Установената разлика е средно шест пъти.

  3. Лизи Гугуткова
    #5

    ЦБ зафиксировал «уникальный» провал инвестиций в экономику России

  4. edin.drug
    #4

    Въпросът не е колко не го искат, а колко от тях биха направили нещо за това.

  5. Лизи Гугуткова
    #3

    Американските сенатори Марко Рубио и Крис ван Холен предложиха да се предпише възможността за налагане на санкции срещу Русия за нова „намеса в изборите“ във военния бюджет на страната. За това съобщава РИА „Новини“. Марко Рубио и Крис ван Холен смятат, че не само тематични норми, но и антируски санкции могат да бъдат предписани в бюджета за отбрана. Според сенаторите те трябва да се отнасят към енергийния, банковия и отбранителния сектор на Русия. Според тях мерките за санкции ще бъдат по-ефективни, ако Русия научи за тях предварително, а не след някакъв вид престъпление.

  6. Лизи Гугуткова
    #2

    US конгресмени искат втора серия санкции срещу Русия за Скрипал По закон мерките могат да засегнат финансовата система и търговията. В писмо до Тръмп председателят на комисията по по външни работи на Камарата на представителите Елиът Енгъл и старши републиканецът Майк Маккол, че по закон от 1991 г. за контрол и унищожение на химическото и биологическото оръжие втората серия санкции трябва да бъде въведена три месеца след първите ограничителни мерки.

  7. Лизи Гугуткова
    #1

    ТУК СА ПОСОЧЕНИ 1/6 ОТ РАШКИТЕ, КОИТО ГЛАДУВАТ. Росстат зафиксировал резкий скачок бедности Нивото на бедност в Русия рязко се повиши през първото тримесечие на 2019 г., съобщи в понеделник Росстат. В края на март 14,3% от населението, или 20,9 милиона души, се намираха в официалната зона на бедност с доходи под минимума от 11 069 рубли за населението в трудоспособна възраст, 8 464 рубли за пенсионери и 9 950 рубли за деца. В относително изражение нивото на бедност достигна 2-годишен рекорд и в абсолютни цифри достигна стойностите отпреди 13 години (21,6 милиона души през 2006 г.).

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.