Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Почти половината от гражданите нямат политическо представителство

Спад в доверието към МВР, правораздаването и парламентът – на дъното на общественото одобрение

12 коментара

Доверието в партиите остава свито до ядрата на най-твърдите привърженици и никоя от тях не събира подкрепата на разочарованите. Именно на този факт се дължи първенството на ГЕРБ. Това показват данните на социологическата агенция "Алфа Рисърч", проведено сред 1050 души в периода 9-14 декември.

 

Нежелаещите да гласуват българи са около 41%, като в тях се отличават две основни електорални групи – млади, икономически активни и потенциални дясно-центристки избиратели и представители на най-ниските социални слоеве, които обикновено споделят по-радикални нагласи. Ако вторите най-често не отиват до урните, първите са активни хора, които търсят свое адекватно политическо представителство, посочват от "Алфа Рисърч"

 

Нито един от основните конкуренти на управляващите не успява да натрупа електорални позитиви от отминалия вот, което позволява на ГЕРБ запазва отчетливо предимство пред останалите парламентарни партии с подкрепа от 25.9%, отчитат социолозите. БСП остава на позициите си отпреди изборите (16%).

 

Лидерите на двете партии ГЕРБ и БСП са и най-одобряваните политически лидери.

 

Бойко Борисов получава доверието на 38% от избирателите, а Сергей Станишев на 17%. Независимият кандидат за президент Меглена Кунева получава одобрението на 24%, а българският еврокомисар Кристалина Георгиева 52% - най-високият личен рейтинг сред политиците.

 

В подкрепата към ДПС и лидера на формацията Ахмед Доган няма промяна. Партията и председателят ѝ са подкрепяни от около 5% от избирателите.

 

Социолозите отчитат сериозен спад в доверието към Волен Сидеров и националистическата му формация “Атака”.

 

Според данните месец преди изборите на 23 октомври Сидеров е получавал 6 на сто одобрение, а през декември то е спаднало на половина. “Атака” пък получава едва 2% от гласовете на избирателите.

 

“Алфа рисърч” отчита и свиване в подкрепата на Синята коалиция. Парламентарната формация между СДС и ДСБ би получила 2.3% от гласовете на избирателите. Одобрението за лидерите ѝ Мартин Димитров и Иван Костов е около 4 на сто.

 

На този фон нарастват очакванията към новоизбрания президент Росен Плевнелиев.

 

Той ще влезе на "Дондуков" 2 с висок рейтинг от 42% и с още по-високи очаквания. 53% смятат, че Плевнелиев ще има успешен мандат, 36% все още нямат определено мнение и едва 11% смятат, че няма да се справи.

 

На този фон в края на втория си мандат като държавен глава Георги Първанов получава 33% от одобрението на гражданите. Отрицателните оценки за него обаче са нараснали с 5 на сто за последния месец, отчитат социолозите, твърдейки, че с негативно мнение към него са 25 % от българите.

 

През последните месеци освен към Първанов е нараснало и неодобрението към МВР. Доверието в силовото ведомство е с около 10% по-малко, отколкото през декември миналата година.

 

Съдът и прокуратурата продължават да заемат дъното на класацията на общественото доверие. "Тъжно, но и показателно за моделирането на българския политически живот е обстоятелството, че единствено парламентът има по-нисък рейтинг от тези две фундаментални за всяка демократична страна институции. Въпреки ръста с 3 на сто спрямо проучването от септември той се ползва с доверието едва на 8% от българските граждани", отбелязват от "Алфа Рисърч".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #12

    Много ми е интересно защо непрекъснато се оценява Кристалина Георгиева. Макар че е БГ-представител в ЕС тя не е български политик - нито е живяла тук, нито работи или взема отношение по нашите проблеми. Явно някой и помпа рейтинга за да вдига имиджа на ГЕРБ или за да я готви за бъдещ наложен ни месия. Росенчо, горкия пък, какви надежди вдъхва??? Гола вода, имаща задача да осигури пълната власт на Тиквата чрез прокарване на подходящите назначения от президентската квота в СЕМ, съдебната ситема и силовите структури.

  2. Анонимен
    #11

    Платениете социолози всяка година опяват СК. Платениете агитатори всеки ден громят СК като подръжници от ГЕРБ и ни притикват Пръмова като ново дясною Новото ви "ново" дясно е от котилото на ГЕРБ - общото между Пръмова и ББ е много повече, те са политически близнаци. Слуги на Симеон, депутати на Сиемон Зад тях стоят едни и същи хора. СЛед като ГЕРБ не успяха да се легитимират като нова десница, сега трети опит ще направи новото менте.

  3. Анонимен
    #10

    Какви ли са резултатите на агенция "Банкя Рисърч"?

  4. И.Иванов, Швеция
    #9

    ДО РАДИ Прав сте за съжаление за перспективата за изпепеляването на СДС и ДСБ с продължаване на безумната им подкрепа за ГЕРБ. Старите поддържници на синята идея като моя милост не могат да намерят разумен отговор на двата въпроса - защо лидерите на СДС и ДСБ започнаха да подкрепят ГЕРБ и защо лидерите на СДС и ДСБ продължават да подкрепят ГЕРБ.

  5. мила
    #8

    "2011 г. е оценена като най-лошата за българите от 1997-ма насам, когато се развихри хиперинфлация и икономиката изпадна в дълбока рецесия". след това изречение се чудя откъде е високия рейтинг на бб,щом от година на година вървим към по-лошо.и що ще еврокомисарка сред българските политици.

  6. Анонимен
    #7

    Ради
    до И.Иванов,Швеция

    Съгласен съм с вас. Предполагам, че тези 2.3% ще отидат още по-надолу към нулата до следващите избори. Лидерите на ДСБ и СДС трябваше от самото начало да заяват, че са антипод на ГЕРБ и да не се смесват нещата, нито чрез ЕНП, нито чрез безумни изказвания на Костов за дясното мислене на ГЕРБ в началната фаза от съществуването им. След като не го направиха, трябваше поне да си признаят грешката, да започнат на чисто и да спрат със скритата си, а понякога и открита подкрепа

  7. Анонимен
    #6

    Министър от кабинета "Костов" в сдружението на Кунева. Бандитите пак се събират заедно, този път от Пръмова.
    Бившият министър на търговията и туризма в правителството на Иван Костов - Валентин Василев се включва в новосъздаденото сдружението на Меглена Кунева. ой заяви, че се е решил на тази стъпка, тъй като демократичните партии, в чиито създаване участвал, са се провалили и дясно мислещите хора нямат свое представителство в политиката.Василев не е сред учредителите на сдружението "България на

  8. Анонимен
    #5

    Навсякъде в процентите вместо от избирателите следва да се чете от действителните гласове на избирателите. Като се знае, че 50-60% гласуват и процентът на недействителните гласове е 5-6% ще излезе, че реално всички горепосочени проценти спрямо избирателите следва да се разделят на 2. Като се знае, че има и малки деца и забранителни списъци одобрението за спечелилите изобщо не е чак толкова голямо. За нещастие дясното и центъра са още по-трагични в светлината на тези разсъждения.

  9. ЛАМБО
    #4

    Като чета коментарите в политическите форуми ( а аз ги чета всеки ден ) много ме съмнява ББ да има 38% одобрение Ама много ...

  10. Анонимен
    #3

    Eeeee tezi ot Alfa sviknaha na dobrite sumi oshte ot izborite che si ia karat po staromu.Kakav Boiko i 38 procenta.Te dali za Premiera govoriat.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.