Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Почти всички акции срещу ДДС измами отиват в небитието

Ветко Арабаджиев и Миню Стайков могат да спят спокойно

16 коментара
Почти всички акции срещу ДДС измами отиват в небитието

Бизнесмените Ветко (Вълчо) Арабаджиев и Миню Стайков, срещу които в последните дни текат акции на спецпрокуратурата, не са обект на подобни акции за първи път.

Ветко Арабаджиев от поне 10 години е в полезрението на НАП като рисков играч и е проверяван от разследващите органи по сигнали.

Срещу сина на Миню Стайков – Стайко, пък дори имаше спецоперация през 2013 г.

Справка на акциите на разследващите в последното десетилетие показва, че повечето шумни операции за данъчни измами срещу известни бизнесмени и техните синове, а също и срещу по-неизвестни ДДС измамници не стигнаха доникъде и потънаха в небитието.

Например през 2010 г. МВР, начело с Цветан Цветанов, проведе акция "Акцизите" срещу винпрома в Карнобат на Миню Стайков. След нея бе съобщено за задържани 250 000 бутилки с фалшиви бандероли, но от това не последва нищо. По оценки на Цветанов тогава невнесеният акциз беше на стойност 1 млн. лв.

Синът на Миню Стайков – Стайко, пък бе задържан през 2013 г. в рамките на операцията "Захарно петле". Стайков-младши бе обвинен като лидер на престъпна група за данъчни престъпления, включително източване на ДДС.

По време на акцията бяха претърсени 27 адреса в София, Пловдив, Варна, Велико Търново, Сливен, Благоевград, Ямбол, Перник, Плевен, Разград и Ловеч, като бяха иззети голямо количество счетоводни, банкови, фирмени документи, компютърни конфигурации и пълномощни за търговия със захар. Тогава разследващите твърдяха, че престъпната група е точела ДДС през фиктивни сделки с бяла рафинирана захар, внасяна от Гърция, като щетата за бюджета бе оценена на 2.5 млн. лв.

При акцията Стайков-младши бе обявен за национално издирване, но впоследствие сам се предаде, за да бъде освободен по-късно под гаранция от 50 хил. лв. Акция "Захарно петле" също потъна в небитието, а по непотвърдена информацията делото срещу Стайков е прекратено през 2015 г. поради липса на достатъчно доказателства срещу него.

Почти паралелно с акцията срещу Стайков през 2012 г. бе ударен и друг играч в захарния бизнес също заради предполагаемо източване на ДДС – Иван Танев – Универсалния, в акция "Универсалните". Танев е син на бившия земеделски министър Георги Танев от правителството на Любен Беров. Универсалния бе заподозрян като лидер на група, източвала ДДС.

Още по време на акцията стана ясно, че Иван Танев е избягал в чужбина. Впоследствие той бе обявен за издирване от Интерпол, което продължава и към днешна дата.

В края на 2012 г., около акция "Универсалните", вътрешният министър Цветан Цветанов обяви, че "не можел да повярва" как магистрат е обядвал с близки до Универсалния в навечерието на акцията срещу него, като бе назначена проверка дали е имало изтичане на информация към престъпната група. Така и не станаха ясни резултатите от проверката.

През 2013 г. бе съобщено само, че друга участничка в групата "Универсалните" – Мила Георгиева (доведена дъщеря на бившия шеф на Агенция "Митници" Христо Кулишев), обвинена задочно на 14 декември 2012 г. като ръководител на организираната престъпна група заедно с Танев, е задържана на летището в Белград при опит да отлети за Дубай.

Пак през 2012 г. обект на акция "Захар" на НАП и ГДБОП срещу източване на ДДС се оказа друг син на известен бизнесмен – Данаил Ганчев, чийто баща Гриша Ганчев е вероятно най-солидният играч в бизнеса със захарта. Данаил Ганчев бе арестуван с още четирима души, но впоследствие бе пуснат под гаранция.

Делото срещу него и баща му Гриша Ганчев беше от малкото, които не бяха прекратени. Освен за организиране на престъпна група за данъчни престъпления Ганчев-старши бе обвинен и за закана за убийство на тогавашния директор на НАП Красимир Стефанов. През февруари тази година делото пред Специализирания съд бе отложено за пореден път, като причината бе бронхопневмония на Гриша Ганчев.

Отново през 2012 г. разследващите засякоха и друга група за ДДС измами – около фирмата "Милки груп Био", начело на която МВР твърдеше, че стои Поля Пеева. За първи път схемата била засечена от НАП към 2007 г., а по данни на МВР към 2012 г. щетата за бюджета за целия период на действие на веригата е достигнала към 50 млн. лв. Схемата, разплетена в акция "Млекарите", се е въртяла около търговия с млека, като според медийни публикации тя била свързана с приближени на "кокаиновия крал" Евелин Банев - Брендо.

В края на 2012 г. съдът пусна и четиримата задържани в акцията, като на Поля Пеева не бе наложена никаква мярка за неотклонение, защото не бяха намерени доказателства за участието ѝ в престъпната банда. Цветан Цветанов тогава намекна, че участниците и в тази престъпна схема може да са били предупредени.

През февруари 2011 г. пък в Пловдивско бе проведена акция "Вносителите" за източване на ДДС за търговия със захар без ДДС, при която щетата за бюджета бе оценена на над 20 млн. лв. При нея бяха арестувани бизнесмените Димитър Медаров и Хованес Манукян (Ончо), сочен към онзи момент като приближен на братя Маргини. При акцията бяха задържани 11 души, а на 8 от тях бяха повдигнати обвинения.

Ончо престоя в ареста около година, а после бе пуснат на свобода, докато тече делото му, на което бе даден ход през 2013. Тогава стана ясно, че в процеса трябва да бъдат разпитани около 640 свидетели. По-късно, през 2014 г. Ончо бе арестуван в нова акция на ДАНС и Специализираната прокуратура, отново за данъчни измами. Преди няколко години друго дело срещу Манукян – за контрабанда на горива, приключи с оправдателна присъда.

Не е ясно какво стана с акция "Дедесарите" от 2010 г., при която бе арестуван тарторът на банда за точене на ДДС – Румен Данаилов, известен като Гущера или Бегача. Впоследствие той бе освободен, а по непотвърдена информация от 2013 г. разследването и срещу него е спряно въпреки първоначалните подозрения, че бил ощетил бюджета с 5 млн. лв.

Друга шумна акция срещу ДДС измами, проведена през 2010 г., бе "Недосегаемите" с основен организатор Владко Лазаринов Димитров, в хода на която бяха събрани няколко тона писмени доказателства. По акцията прокуратурата образува две дела – едното за организирана престъпна група, което приключи със споразумение с прокуратурата. Трима от уличените, включително Димитров, се договориха с държавното обвинение за по 1-2 години затвор, а останалите получиха условни присъди. Второто дело – за укриване на данъци и пране на пари, бе прекратено с прокурорско постановление, а обвиняемите на практика бяха оправдани.

От справка за делата на Специализирания наказателен съд се вижда, че към края на 2017 г. - началото на 2018 г. делата на Хованес Манукян, Поля Пеева и Гриша и Данаил Ганчеви продължават да са висящи.

Ако се съди по съдбата на проведените в последното десетилетие акции срещу известни или не толкова известни "бизнесмени" заради данъчни измами, може спокойно да се прогнозира, че семействата на Ветко Арабаджиев и Миню Стайков няма от какво да се притесняват.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

16 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #16
  2. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #15
  3. Асенов
    #14

    А на бас, че и от тези показни акции нищо наяма да последва! На българина му дай зрелище, а после "всяко чудо за 3 дни" - кой ще ти проследява за крайните резултати от акциите

  4. Baraev
    #13

    Рейс влачи, диря няма!

  5. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #12
  6. Baraev
    #11
  7. Kiril Kovatchev
    #10

    Това че в България мафията си има държава, за никого не е тайна. Кланове на мафията върнаха страната във феодализма. Кланът на Борисов когато има нужда от пари раздрусва другите кланове докато получи каквото му трябва и после всичко си е пак по старому. До кога ще продължаваме по тоя начин?

  8. Светлоносец
    #9

    Видно от статията делата за ДДС измами са само по времето на Цв.Цв. от 2010-2013г. Отново да обясня защо почти винаги говорят за ДДС измами и захар. Началото го поставя Илия Павлов през 1997 г. с едно бурно море , което измила 1000тона захар. Основното е, че от захар се произвежда спирт, производство на спирт е под особен контрол от Митници. За това не са само ДДС, а и акциз.
    Основното при ДДС измамите, че има директор на НАП,който гарантира схемата и слага чадър. Ако НАП изнесе, колко проверки има

  9. Светлоносец
    #8

    Не е бил В.Арабаджиев в полезрението на НАП, това е PR ход, да дадат колко проверки има В.Арабаджиев, за да преценим. Всеки който е имал проверка от НАП , знае какво значи "полезрението на нап" имаш протокол след протокол на НАП , непрекъснато носене на докементи. След първата проверка , си вземаш часове за психиатър. Това е фалшива новина от ЦУ на НАП. Това не е подсъдно, но не е морално. Въпроса е може ли да работят НЕМОРАЛНИ ХОРА НА ТАКИВА ПОСТОВЕ.

  10. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #7

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.