Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Под 40% от хората посещават профилактичен преглед при личния лекар

Сдружението на общопрактикуващите лекари е против заплащането на прегледите да зависи от обхвата

0 коментара
Под 40% от хората посещават профилактичен преглед при личния лекар

Малко над 2 100 000 души са посетили задължителния ежегоден профилактичен преглед при личния си лекар през миналата година. Това са едва около 36% от имащите право общо 5 889 496 души над 18 години със здравноосигурителни права, сочат данните на Националната здравноосигуретилна каса (НЗОК) за 2021 година, предоставени на Mediapool. Подобна е тенденцията за посещаемостта на профилактичните прегледи и през тази година. От началото на годината до края на март полагащият им се профилактичен преглед са получили 537 865 пълнолетни здравноосигурени. Ако темпът на посещаемост се запази, то до края на 2022 г. отново около 2.1 млн. души ще се възползват от профилактиката при личния лекар или под 40% от правоимащите.

Не по-различна е била картината и в предепидемичната 2019 година, когато около 34% от здравноосигурените са посетили задължителния профилактичен преглед при джипито.

Какво включва профилактичният преглед?

Всяка година хората със здравни осигуровки имат право на покрит от НЗОК профилактичен преглед, който включва анамнеза и подробен статус; изчисляване на индекс на телесна маса; оценка на психичен статус; изследване острота на зрение (ориентировъчно, без определяне на диоптри); измерване на артериално налягане; електрокардиограма; изследване на урина с тест-ленти в кабинет за протеин, глюкоза, кетонни тела, уробилиноген/ билирубин, pH. При наличие на рискови фактори се мери и кръвна захар на гладно в лаборатория.

Отделно, веднъж на 2 години в профилактичния преглед на жените между 50 и 69 години се включва мамография на млечни жлези, а за мъжете над 50 години – изследване на туморен маркер за ранна диагностика на рак на простатата (PSA). Веднъж на 5 години мъжете над 40 г. и жените на 50 г. получават и изследване на триглецириди, общ холестерол и HDL - холестерол и оценка на СС риск по SCORE системата за лица без сърдечно-съдови заболявания, захарен диабет, хроничната бъбречна недостатъчност (ХБН) и LDL-холестерол за лица със сърдечно-съдови заболявания, захарен диабет, ХБН, при които не се извършва оценка на СС риск по SCORE системата и не е изследван в рамките на диспансерното наблюдение.

Заплащането вече зависи от обхвата

За първи път от тази година парите, които НЗОК плаща на личните лекари за профилактичните прегледи, ще са обвързани с нивото на обхват на пациентите им. Това е залегнало в подписания миналата седмица Национален рамков договор между Лекарския съюз и НЗОК. Според новите правила ако общопрактикуващият лекар е обхванал над 60% от пациентите си, ще получава по 26 лева за всеки профилактичен преглед. Ако е обхванал между 46% и 60% от пациентите си, ще получава 25 лева на преглед. При положение, че са обхванати под 46% от пациентите, джипито ще получава за прегледа 20 лева. За сравнение през миналата година НЗОК плащаше по 18 лева на личните лекари за профилактичен преглед.

Повишение ще има и при капитационното заплащане. Така при всички положения личните лекари ще получат увеличение в заплащането за профилактичните прегледи, но ако се запази досегашната тенденция за обхват под 40%, то ще е минимално – от 18 на 20 лева.

Новата политика на диференцирано заплащане цели да стимулира личните лекари да обхванат по-голям процент от пациентите си в профилактика, като същевременно предстои и разширяване на пакета с полагащи се профилактични прегледи (повече за новите профилактичните прегледи вижте ТУК).

Лични лекари: Нямаме лост да принудим пациентите

От Националното сдружение на общопрактикуващите лекари, обаче, считат това за погрешна стъпка.

"Считаме, че не е правилно стойността на един определен вид преглед, който съдържа определени елементи, да бъде променяна в зависимост от броя на реализираните от този вид прегледи. По същество, това не е начин за стимулиране на повишаването на този брой, поставяне на норматив, който не зависи единствено и само от изпълнителя. Възможностите на всеки един общопрактикуващ лекар са различни и по-малкият брой прегледи не означава по-лошо качество, както и обратното и това не е основание да бъдат оценявани по различен начин на основание количество", се казва в тяхно становище по повод промяната.

Според личните лекари много по-полезно за повишаване обхвата на профилактиката би било хората да бъдат постоянно информирани чрез средствата за масова информация за възможността да преминат профилактичен преглед, както и за неговото съдържание.

Личните лекари допълват, че не разполагат с достатъчно възможности да принудят пациентите си да ги посетят.

Това, по думите им, е основателна причина да считат, че новите, налагани мерки не съответстват на обявения мотив и е "начин да се постави начало на една порочна практика на манипулация на стойността и резултатите от дейността на лекарския труд, дори това в момента да се прави с добри намерения".

Санкцията за неявяване не се прилага

По принцип в Закона за здравното осигуряване е предвидено, че за неявяване на профилактични прегледи, регламентирани в НРД, осигуреният губи осигурителни права за срок един месец. Тази норма съществува отдавна, но не е прилагана и до днес.

Сред причините профилактичните прегледи да са слабо посещавани обикновено е липсата на установена връзка между лекар и пациент, голямата натовареност на някои джипита с големи пациентски листи пред чиито кабинети винаги има опашки и се чака дълго, липсата на мотивация сред част от осигурените, които предпочитат да си платят за по-обстойни и конкретни изследвания, които не са включени в пакета, покриван от НЗОК.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.