Националната здравно-осигурителна каса (НЗОК), чийто управител подаде оставка в петък, се отказа от намерението си да задължи болниците да въведат от следващата година автоматизирани и полуавтоматизирани системи за приготвяне на лекарствата за химиотерапия, за да спре разхищението на скъпи медикаменти. Мярката беше планирана, за да предотврати сегашната практика между 25% и 30% от скъпите медикаменти да се изхвърлят от болниците. На фона на това разхищение разходите на НЗОК за онкомедикаменти постоянно растат, като вече гонят 300 млн. лева годишно.
От началото на 2018 година всички болници, работещи с касата, трябваше да разполагат с автоматизирана или полуавтоматизирана система за приготвяне на онколекарствата. След заседанието на Надзорния съвет на касата в понеделник обаче стана ясно, че болниците няма да бъдат задължени да ги въведат, като мярката остава препоръчителна. Подуправителят на касата Димитър Петров обясни, че в Националния рамков договор ще бъде разписан текст, според който болниците ще трябва да планират прилагането на лекарствата, така че да сведат излишъците, които се изхвърлят, до минимум.
Петров обясни отказа на касата от тази мярка със съпротива от част от болниците, които търсят контакти през Народното събрание и здравното министерство. Преди десетина дни в парламента за болниците се застъпи депутатът от ГЕРБ Лъчезар Иванов, като заяви, че много от тях не могат да си позволят разходите по купуването и поддръжката на автоматизираните и полуавтоматизираните системи. Разногласия по мерките на НЗОК за икономии е имало и при обсъжданията в здравното министерство.
Съпротивата срещу тази мярка дойде от частни болници, каквито в последните години се нароиха заради високодоходната дейност по химиотерапия.
Сега НЗОК плаща на болниците и изхвърляните от тях излишъци. Касата очакваше болниците да изберат варианта с полуавтоматизирани системи, които струват между 150 и 200 хиляди лева, а поддръжката им излиза 10-15 хиляди лева годишно, с което самите болници също да реализират икономии. Касата коментира, че за да осъществяват определено лечение, болниците би трябвало да отговарят на критерии за качество и наличието на такива системи са такова изискване. В момента само три болници разполагат с такива системи – университетската болница в Пловдив “Свети Георги“, “Уни Хоспитал“ в Панагюрище, Специализираната болница за лечение на хематологични заболявания в София.
Централизирано разтваряне на цитостатиците (онкомедикаменти) в болничната аптека е много по-модерният, стерилен и икономичен начин за приготвянето на медикаментите, отколкото приготвянето им от персонала в отделенията. При централизираното приготвяне се изхвърлят много по-малки количества и се намаляват възможностите за злоупотреби при отчитането на медикаменти.
Сега НЗОК ще разчита само на инструкциите за по-добро планиране при употребата на медикаментите, с което се очаква да пести по 1-2 млн. лева месечно. В момента месечният разход на касата за онкомедикаменти е 27 млн. лева.
Отчасти е приета другата мярка за намаляване на разходите за медикаменти, предложена от касата. Занапред НЗОК ще плаща директно на дистрибуторите на лекарствата, а не на болниците, които от своя страна се разплащаха с дистрибуторите със сериозно забавяне. По този начин ще бъде елиминирана и практиката болниците да купуват едни и същи лекарства с големи разлики в цените.
За лекарствата ще се прави централизиран търг от Министерството на здравеопазването, а здравната каса ще договаря отстъпки за тях от производителите. Тези промени трябва да залегнат в Закона за здравното осигуряване и наредбата, регулираща заплащането на медикаментите и да започнат да се прилагат от началото на следващата година.
Очаква се търгът да бъде през есента, а през януари догодина вече да има договори с търговците на едро.
Друга промяна, която предстои да влезе в сила, е лекарите да изписват икономически най-изгодната за касата терапия, когато имат възможност за избор измежду няколко варианта с еднакъв терапевтичен ефект.
Димитър Петров обясни, че изискването на НЗОК за изписване на най-евтино лекарство от страна на лекаря, не засяга медиците в извънболничната помощ, а се отнася за изписване на скъпоструващи терапии, което се прави от лекарски комисии в болниците.
Предстои и промяна, според която фирмите, плащащи досега скъпи генетични изследвания на пациенти, ще превеждат парите на НЗОК, а НЗОК ще сключва договори с референтни лаборатории, съгласувани с притежателите на разрешението за употреба. “Така ще разделим платеца от този, който прави изследването“, посочи той.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
5 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
.....
В същото време , истината е , че , обработката на медикаментите за лечение на онкоболни , в развитите страни се извършва именно в такива звена на болничните аптеки - модерни , стерилни , безопасни , оборудвани със специализирана апаратура.Дали българският "мъдър" мат'рял заслужава да бъде лекуван като в белите страни - ефективно, но икономично , пълноценно , с модерни средства , е риторичен въпрос!Според мен , такива звена трябваше да бъдат оборудвани в болниците и диспансерите за онколечение …
ПОСТЕПЕННО - съобразено с финансовите възможности на всяка болница , без да се прилага централизирана , административна намеса! Зависи , обаче за съжаление , от цяла редица лапачи - производители , търговци , каса , министерство ..... лекари......
Аргументът на касата е , че скъпоструващите цитостатици не се уползотворяват пълноценно - 25-30 % се изхвърляли , защото , при лечението на един пациент не може да се усвои изцяло количеството от една опаковка.Това е вярно и наистина е някаква идиотия!
Да , де, ама защо решението на този проблем ще се търси чрез инвестирането на нови милиони в скъпоструващи автоматизирани системи за приготвяне на медикаментите , вместо великите корифеи и в НЗОК , и в МЗ , да договарят с фирмите-производители доставки …
в подходящи , МАЛКИ опаковки - ???!!! Когато искам мляко , не купувам 15(петнадесет) литра , за да изпия един литър от него , а останалите 14 да изхвърля , защото много бързо са се вкиснали !!! Затова ми се предлага мляко в опаковка по 1(един!) литър , а не в опаковка по 15 литра , въпреки че производителите и търговците имат интерес да изхвърля 14 литра и да купя отново мляко !
Защо ли си мисля , че , както винаги , особено тук , в медицината , става дума за лобизъм , интереси и за много , много пари??!!Разбира се - задължително за сметка на "мъдрия" мат'рял !!!
Гнусен лобизъм-гарантирано то ГЕРБ! СБ казва-50 болници стигат на малка България! Сега те са над 400! Защо? За да източват! Нямали пари за системи за икономии! СБ твърди-колкоот повче са болниците, толкова пада качеството и се вдигат разходите! В много страни от ЕС няма частни болници! Въобще! Ние обаче копораме всичко лошо и крадливо от ГОлемия Брат! Частните болници-собственост на депутати или близки, придобити с пари от политическа корупция!
Касата отваря широко торбата с парите и затваря плътно очи. Под натиск!!!! И кой упражнява натиска? Частните болници и бялата мафия в общинските? Народе събирай пари за здраве, щото НЗОК ще я отупат за година -две и пак ще си носим бинтове и лекарства в болниците.