Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Подадени са 37 606 заявления за гласуване в чужбина

По формални причини ЦИК нe уважи хиляди заявления

0 коментара

В българските дипломатически и консулски представителства са подадени общо 37 606 заявления от български граждани за гласуване в 57 държави по света, съобщиха от Министерството на външните работи в петък.

Най-голям е броят на заявленията от Турция - 23 601, от Испания - 2 799 и САЩ - 2 434.

Според Изборния кодекс за разкриване на секция в населено място в чужбина, където България има консулство или дипломатическо представителство, са нужни поне 20 заявления, а там, където държавата няма дипломатическа мисия - най-малко 100. Засега не е ясно, колко секции ще бъдат разкрити на базата на получените и признати за валидни заявления от българи в чужбина.

Според решение 41 на ЦИК българските граждани можеха да заявят желанието си да гласуват в чужбина не по-късно от 27 септември в писмена форма чрез заявление по образец, лично или по електронна поща в pdf формат.

От инициативата на българите зад граница “Искаме да гласуваме" определиха тези изисквания като необосновани спънки и фактическо лишаване от избирателни права. Членовете на инициативата алармираха за многобройни случаи на отказ или оспорване от страна на някои дипломатически мисии на валидността на изпратени от български избиратели заявления за гласуване в избирателна секция в чужбина.

"Отказът да бъдат признати за валидни заявления, които изцяло и напълно спазват закона, противоречи както на ясното намерение на законодателя - да улесни изборите в чужбина, така и на конституцията, която "гарантира" избирателните права в избори за български президент за всички български граждани, включително и в чужбина", написаха тази седмица в открито писмо от инициативата "Искаме да гласуваме".

Според, данните изпратени от инициативата, няколко посолства са отговаряли на българи, изпратили по електронен път заявления за гласуване, че формата им не отговаря на образеца. “Според правото и огромната юридическа практика за валидност/приемане на един документ "по образец" не е задължителна точната графична форма на възпроизвеждане, а наличността на всички задължителни "реквизити" (атрибути), "явно" изисквани от закона”, се посочва в писмото, разпратено до българските посолства.

Липсата на резултат от първото писмо накара инициативата да изпрати в четвъртък обръщение и до министър-председателя, за да го предупредят, че "в следващите няколко дни Централната избирателна комисия възнамерява да лиши от конституционното им право да гласуват" хиляди българи.

"Без никакво обосноваване на Изборния кодекс, във въпросното свое решение ЦИК изисква практически труден до невъзможен за обикновения гражданин начин да изпраща по компютърен път заявлението си. За изпълнят това изискване, гражданите в чужбина трябва да разполагат не само със специално техническо средство (компютърен скенер), но най-вече с изключително малко разпространен допълнителен софтуер, на обща стойност няколко стотин долара", пишат членовете на инициативата до премиера.

Въпреки всичко те са решили да следват изискването на ЦИК, като са осигурили лесен и безплатен начин на желаещите да изпратят заявление - чрез интернет-сайт, без нуждата от нищо повече от това което имат по подразбиране стандартните компютри. Този начин спазва абсолютно всички изисквания не само на закона, но и на въпросното ограничително решение на ЦИК.

"На 26-ти септември, точно един ден преди изтичане на крайния срок за изпращане на заявленията, за пръв път научихме официалната позиция на ЦИК: че смятат да не уважат хиляди заявления, изпратени не само през въпросният уеб-сайт, но и директно от избиратели", пишат от инициативата "Искаме да гласуваме" до министър-председателя.

Междувременно от сигнал до сайта "За честни избори" стана известно, че българското посолство във Франция е пропуснало срока за искане на разрешение за провеждане на избори в Лион - 13 август (70 дни преди изборите). По информация от външното министерство българското посолство е поискало към тази дата разрешения единствено за Париж, Страсбург, Лил, Марсилия и Тулуза. Така Лион е "пропуснат", въпреки многократните напомняния от страна на българската общност там. По закон в Лион няма как да има избори, дори Франция да разреши това по-късно.

От външното министерство съобщиха в петък, че представителствата на България в чужбина са поискали по-рано съгласието на 78 държави за провеждането на избори за президент и вицепрезидент на тяхна територия.

В съобщението се посочва, че според законодателните особености част от държавите разрешават провеждането на избори само в дипломатическите и консулските представителства - Албания, Германия, Белгия, Босна и Херцеговина, Виетнам, Гърция, Етиопия, Естония, Индия, Индонезия Китай и Украйна.

Други страни издават разрешения за всяко отделно искане - Литва, Сърбия, Турция, Хърватия, Швейцария, а трета група не поставят подобни ограничения.

Поради по-големия брой подадени заявления в Монреал, Канада, допълнително се иска разрешение за провеждане на избори там.

Продължават усилията за получаване на разрешение за гласуване извън дипломатическите и консулски представителства и в Сърбия.

На базата на тези заявления Централната избирателна комисия ще вземе решение за мястото и броя на секционните избирателни комисии, които ще бъдат образувани, съобщават още от външно министерство.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.