Жребий ще определя какъв брой от необходимите нови кадри в системата на съдилищата, прокуратурата и следствието ще бъдат назначавани "отвън", тоест колко кандидати за съответния вакантен пост ще са юристи, които не са работили в съдебната система.
Това предвижда приетата от Висшия съдебен съвет (ВСС) в сряда Наредба за атестацията на съдиите, прокурорите и следователите.
Според Закона за съдебната власт 20% от всички кандидати за даден пост в структурите на съдебната система трябва да са извън кариерата. Така от всички вакантни места в окръжните съдилища, например, с жребий ще се определя в кой съд колко кандидати ще са извън кариерата, така че общият им брой да е в рамките на зададения процент.
Според юристи жребийният принцип поставя на риск кадровата политика в системата. Жребият може да даде на даден съд, например, от пет места три да са за юристи извън съдебната власт, а в друг съд – нито едно място.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
7 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
те и държавата така я разиграватна жребии,но кой даде повечехазартни управници
4rez izpra6tane na SMS ili 4rez njakoja televizionna igra da se opredeljat
. . .
Кой печели е ясно.Всички останали, обаче, губим. И затъваме все повече в блатото.
Ti si edin elementaren pluva4! Nali pla4esh, 4e sadebnata sistema ne raboti! Kakvo po-dobro reshenia ot tova, neshtata da se reshavat sas zrebii?
Ей, ама хем не разбирате, хем плюете. Не че аз много разбирам, ама съм била съдебна заседателка и поне съм видяла с очите си колко е трудно да си съдия. То седенето в залата е нищо в сравнение с това колко четене и писане има около едно дело. Както и че за един ден съдия не се става, колкото и голям отличник да си. Аз лично не мога да си представя да стане със жребий някой съдия във Върховния съд, без да е бил по долните инстанции. Ами ти като не познаваш тънкостите на процеса и нямаш практически опит, как ще оценяваш работата на другите?!
Хората от съдебната система са окупирали местата в нея и са като масонски кръг-не дават на друг да припари там.Защо само 20 процента трябва да са външни-значи останалите 80 процента ще са си за наши хора-без конкурс,който има чичо съдия или леля прокурор ще върви-останалите да духат супата.не е ли по-редно да се обяви конкурс за всички места и който е най-добрия той да спечели.Не че при конкурсите не назначават пак"нашите" хора ,но поне от кумова срама можеха да го направят.Интересно как всички деца …
на съдии ,прокурори или депутати се оказаха най-умните и знаещи юристи и спечелиха всички конкурси.Да не говорим за националното богатство Делян Пеевски,който сигурно е поне умен колкото Айнщайн-на 21 години става заместник-директор на пристанище Варна,след това завършва Право,без изобщо да стъпва на някой от изпитите и го назначават за следовател без необходимия стаж-защото бил много ценен кадър.После да не се лишат от качествата му стана зам-министър,а когато го изгониха заради съмнения в корупция,естествено се върна в следствието да разследва корумпираните.Посел обаче от правителството се устиха ч е е гений и отново стана за-министър.Е ТОВА Е ДА СИ УМЕН И КАДЪРЕН!