Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Подготвя се незаконното застрояване на "блатата" над плажа Алепу

Първата стъпка е незаконното терасиране, МРРБ ще издаде указания за укрепване на свлачището

8 коментара
Гражданинът Атанас Русев пръв сигнализира във Фейсбук, че се подготвя застрояването на плажа Алепу

Подготвя се незаконното застрояване на "блатата" над плажа Алепу край Созопол. Първата стъпка вече е факт. В разгара на туристическия сезон е направено незаконно терасиране на свлачището над плажа. Това стана ясно от обясненията на министъра на регионалното развитие Лиляна Павлова пред Нова телевизия.

Теренът зад плажа Алепу е частен имот, който се намира в свлачище. С последните промени в Закона за устройство на териотрията, иницирани от регионалното министерство, строежите в свлачищни зони бяха ограничени, като в определени случаи дори забранени.

"Собственикът има задължението само да почиства плажа от свлачището, а не да го укрепва или терасира, т.е. направено е незаконно. Няма никакви документи за това. Няма разрешение от "Геозащита". Министерството на регионалното развитие и благоустройството ще даде указания на община Созопол за укрепване на свлачището", каза министър Павлова.

В края на юли пред Mediapool пресаташето на община Созопол Петя Димитрова заяви, че зад плажа Алепу няма да се строи, защото това е защитена местност и там има блата. Това стана след като избухна скандалния случай с преграждането на стария републикански път между Созопол и Приморско, който беше прехвърлен от правителството на Бойко Борисов на кмета Панайот Рейзи. Наложи се лично премиерът да моли Рейзи да маха загражденията.

Панайот Рейзи е втори мандат кмет на община Созопол избран с подкрепата на ГЕРБ. Сега се готви да влезе в битката за трети кметски мандат. Председател е и на местната структура на партията на Бойко Борисов.

Не са ясни мотивите на правителството за прехвърлянето на бившия републикански път на община Созопол. Министър Павлова каза само, че той е бил с "отпаднала необходимост".

Днес вече е ясно, че плажът Алепу, известен като Шофьорския граничи с урбанизираната територия на почти цялото крайбрежие (включително дюните) от него до Аркутино, върху която може да се строи. Това са апетитни терени на първа линия - между резерватите "Ропотамо" и "Алепу", става ясно от справка в Агенцията по кадастъра, съобщи бTV.

Класическа схема с апорт и евтина продажба

В началото на 2005 г. община Созопол се включва в дружеството "Алепу вилидж" с апортиране на 29 декара крайморски терени в местността Алепу. Предметът на дейност на фирмата е изграждане и експлоатация на хотелски комплекс с двуетажно вилообразно строителство, хотелиерство и ресторантьорство. От учредителните документи става ясно, че общината притежава 34% от общия дял.

Тогава земите ѝ са оценени на 1.2 млн. лв., което означава 42 лева на кв. м. Три години по-късно, през 2008 г., една от фирмите съдружници предлага на общината да изкупи още 15% от капитала на "Алепу вилидж" срещу 1 млн. лева. 

Според протокола от заседанието на общинския съвет предложението е отхвърлено. Тогава кметът Панайот Рейзи предлага общината да продаде цялото си участие в дружеството на останалите акционери. Земята е оценена на 2.5 млн. лева, което прави по около 90 лева на кв.м. за земя на морето. Според Панайот Рейзи сделката е изгодна, защото стойността се е увеличила двойно.

Против се обявяват само трима общински съветници. Един от тях е председателят на Общинския съвет по това време Димитър Желев от БСП.

"Цената мен не ме удовлетворяваше. На тази територия, на която се намираме, знам, че хората продават на цена някъде към 100 евро на кв. метър. Това прави около 200 лева на квадратен метър - двойно повече от получените 90 лева", каза той пред бТВ.

Междувременно предназначението на земята е сменено от пасища, мера и ниви на урбанизирана територия. 

Общината се включва в дружеството по времето на мандата на кмета Веска Караманова. Тогава председател на Общинския съвет е настоящият кмет с втори мандат Панайот Рейзи.  Той не желае да коментира случая.

Според Търговския регистър седалището на "Алепу вилидж" се намира в къща в Созопол, която при репортерската проверка се оказва заключена. На адреса за кореспонденция в София съседите не са чували за нея.

Строителите вече са в ход

Въпросът за това, което се случва край Алепу, възникна след скандала, предизвикан от созополския кмет Рейзи, който прегради незаконно стария път от Созопол към Аркутино. Няколко дни по-късно след телефонен разговор с премиера Борисов той премахна бариерата и публично заяви, че на Алепу няма да се строи.

Именно по този път се стига до плажа, където се вижда трасиран терен, който се подготвя за строителство. Според созополската община става дума за "брегоукрепване" поради свлачище.

Днес пред Нова телевизия министър Павлова съобщи, че няма официално поискано брегоукрепване и „Геозащита“, която е на подчинение на МРРБ не е издавала документи за това. „Терасирането е незаконно“, каза Павлова.

Когато избухна скандалът със затворения от Панайот Рейзи път, сайтът "Бивол" публикува разследване за съвместните намерения в района на общината и частни фирми, свързани чрез едни и същи лица. В "Алепу вилидж" по 14% държат Кристиян Христов и Пламен Марков. Останалите са поделени между фирмите "К Кепитал" АД и "ГИМ Консулт" АД, чиито управители са Христов, Марков и Борислав Сарандев. Последните две фирми притежават самоковската фабрика "ПЛАСТИМО" АД.

По късно община Созопол продава цялото си дялово учасие с апорта в "Алепу вилидж" на белизката офшорка "Новастар холдинг", представлявана от Георги Ташев.

Животът след смъртта на местната демокрация

"Стигнал съм до това решение, защото за мен тази земя е износена и по-добре е да пристъпваме към изчистване на такива отношения, отколкото да пипаме други терени", казва Панайот Рейзи пред съветниците през септември 2008 г. Случаят е описан в доклад на Института за развитие на публичната среда от 2010 г. "Купените местни избори или смъртта на местната демокрация".

"Бивол" уточнява, че от картата на кадастъра се вижда, че "износените" земи са в съседство с големия лот на "Главболгарстрой", на който изниква вилното селище "Свети Тома", чийто терен също е съсобственост с община Созопол, срещу което тя получава апартаменти в комплекса. След като "Алепу вилидж" се сдобива окончателно с "износените" терени, техният статут се променя в урбанизирана територия за курортно строителство, хотели и др.

Сделката с "износената" земя в крайна сметка е твърде изгодна за "Алепу Вилидж", коментира сайтът. В разгара на имотния бум фирмата се сдобива със златни терени до плажа срещу 44 евро на кв. метър, без да се смятат идеалните части, придобити от общината безвъзмездно.

За сравнение - по същото време 130 дка до плажа Корал са продадени на испански инвеститор за 300 до 400 евро за кв. метър, при положение че продавачът "Витатур инвест" (чийто изпълнителен директор тогава е настоящият бургаски кмет от ГЕРБ Димитър Николов) е купила терените за 7 долара на кв. метър от община Царево и прочулия се дългогодишен бивш кмет Петко Арнаудов.

Нито към Панайот Рейзи, нито към Петко Арнаудов прокуратурата е проявила някакво внимание, отбелязва "Бивол".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит в 21:57 на 7 януари 2021 от автора.
    #8
  2. Драги Граждани за Европейски Цени на Тока в България и български доходи, вашето тълкуване на демокрацията говори много за вас... Нещо не сте разбрали правилно за идеята на демокрациата скъпи ;-)

  3. Човешката алчност е най-големия бич за планетата и уникалната и природа. Г-н Панайот Рейзи (председател на местната структура на партията на Бойко Борисов) изпълнява поръчка на простият побъркан селянин от Банкя, който е голям борец срещу корупцията, но е поел един ангажимент ...

  4. Иван Николов
    #5

    Тоя Рейзи удари яка греда, абе направо си вкара брилянтен автогол с това преграждане на пътя. Ако си беше седял кротко, хората щяха да се плацикат в морето, багерите да си копаят, строежа да си върви. Сега работата се разсмърдя, малко трудничко ще е да продължат със строенето, избори идват. Да видим дали Рейзи ще остане трети мандат. Ако Бойко го остави, и той ще си набута балъшки автогол.

  5. Borisov
    #4

    след незаконното терасиране,ще последва законно бетониране ,пардон укрепване на направените тераси и догодина хотелче. Лиляна Павлова взела мерки ха ха, а простото население вика - ужас къде са контролните органи.

  6. strobo
    #3

    Кое от написаното в статията "съсипва" българската природа? Ако е терасираенто, то не съсипва а укрепва брега.....

  7. Todor
    #2

    Ужас! Къде са контролните органи? Докага ще позволяваме да съсипват българската природа?

  8. И какво от това
    #1

    подготвя се, да! Това е идеята на демокрациата! Каквото можеш-открадни, каквото не можеш-приватизирай. Каквото можеш-източи, каквото не можеш-фалирай! Каквото можеш-унищожи, каквото не можеш-бетонирай! Пари от контрабандата изпери, като природата унищожиш!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.