Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Подготвя се строг закон за паметниците на културата

31 коментара
Подготвя се строг закон за паметниците на културата

Експерти изработват консервативен модел на закон за опазване на паметниците на културата, в който се забранява търговията с антични предмети, съобщи в понеделник археологът Николай Овчаров.

Въпросът за културно-историческото наследство и частните интереси към него бе повдигнат остро отново, след като се разгоря скандалът с експозицията в Брюксел на антични предмети, собственост на бизнесмена Васил Божков. Изпълнителната власт се дистанцира неубедително от инициативата на бизнесмена, умело прокарана през мощното му лоби сред български политици и представители на културните среди, и избегна да обясни какъв е статутът на колекцията.

Самият археолог излезе в медиите в ролята на защитник на Божков и на колекционерството му на редки антични предмети, като афишира разпалената си защита като лично мнение.

Цялата вина за затягането на режима Овчаров прехвърли върху народния представител Николай Михайлов (ДСБ), който “бил надделял със своите предложения над експертите, които работят по проекта”.

Според Овчаров, за да се решат проблемите със съществуващите частни колекции, трябва да се разреши търговията с антични предмети, която и сега е факт, въпреки че не е регламентирана от закона. Археологът коментира, че е по-добре да се приеме по-либерален модел на нормативна уредба, чрез която да се узаконят вече съществуващите колекции, теза, на която разпалени привърженици са близки на Васил Божков историци и културни дейци.

Действащият закон за паметниците на културата и музеите действително е хаотичен, заради непрекъснатите промени и отдавна е надживял времето си, коментира за Mediapool д-р Николай Михайлов. Преди близо два-три месеца обаче Министерството на културата отказа да продължи работата си по нов закон, дали поради “експертна слабост, или страх”, каза народният представител. Ведомството е прехвърлило отговорността за изработване на новата нормативна уредба върху парламентарната комисия по култура с председател Нина Чилова.

Експерти от всички парламентарни групи работят по създаване на нов закон за паметниците на културата и е твърде пресилено да се твърди, че аз съм повлиял върху решението на всички експерти, коментира Михайлов. Той потвърди, че на този етап са се спрели на гръцкия закон, който е консервативен.

В тези географски ширини, в които се намира и България, пластовете са много богати на археологически паметници и ролята на държавата при тяхното опазване е много важна, каза още той.

Народният представител поясни, че експертната група работи основно по философията на закона и когато бъде готов някакъв първоначален вариант, той ще бъде публично обсъден.

Проектът на новия закон ще е готов през май, съобщи Нина Чилова, цитирана от БТА. В комисията има политически консенсус за изработване на нормативната уредба и той ще е по-скоро рестриктивен, отколкото либерален, уточни Чилова.

Консервативният тип законодателство се прилага основно в държави, които имат голям обем културно наследство като Италия и Гърция, а либералният е в страни като Германия и Великобритания, където културно-историческите пластове не са така богати и управлението им е поверено на публично-частното партньорство.

Според археолога Николай Овчаров, Гърция е въвела ограниченията след двадесетгодишен либерален режим на търговията с антични паметници на културата.

Колекционерството в момента е полузаконно, а в голяма част от случаите българските колекционери на антични предмети се явяват “спасители” на нашата историческа памет, уточни той. Ако те не купят изкопаното от иманярите, находките се изнасят зад граница и влизат в чужди частни колекции.

Николай Овчаров каза, че има информация за стотици и хиляди частни колекции, което не означава, че предметите са придобити по иманярски начин. Обикновено те се купуват от прекупвачите на антични предмети, които работят в страната.

Действащият закон позволява създаването на колекции, но не регламентира дали и по какъв начин запалените по античните предмети да се сдобият с тях. Частните колекционери могат да регистрират колекциите си в историческите музеи, но трябва да притежават и документ за тяхното придобиване, коментира Николай Овчаров.

Голяма част от колекционерите обаче се въздържат, защото не знаят дали при влизане на новото законодателство, колекциите им няма да бъдат обявени за незаконни и да се национализират, обясни археологът.

Според д-р Николай Михайлов първият, който е заговорил за амнистия на частните колекции, е президентът Георги Първанов. А когато става въпрос за амнистия, това означава, че нещо е било придобито извън закона, коментира Михайлов. От ДСБ обаче не считат, че е нужна амнистия върху незаконно придобитото историческо наследство. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

31 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ROKO
    #32

    EBI SE V GASA

  2. лникол
    #31

    Моля подкрепете моята петиция:http://www.petitionspot.com/petitions/grandbg

  3. imanqr
    #30

    ostana li kwo da opazwame????????kuf e toq Ownqrow ?kato onq w prawitelstwoto...........?"wse hubawi hora" ama ne 6tat da qdat salam perelik !!!!!!!!!!!!!!

  4. Попов
    #29

    ... и те са "факт, въпреки че не са регламентирани от закона"

  5. СССРето
    #28

    нищо няма да излезе от този закон - ще е като закона Петканов....

  6. Бойко Петров
    #27

    Къде ли е професор лицето Овчаров? Защото не е в СУ, а в АИМ е само ст. н. с., сиреч доцент. Преди години специализираният съвет по история не му присъди званието ст. н. с. I ст. , въпреки ходатайствата. Ама на- напорист! Пускаш телевизора - там Овчаров. Пускаш чешмата - и там . . .

  7. ROKO
    #26

    ABE STE KAKTO PREDI,STOM HVANAT NIAKOI CIGANIN DA KOPAE SA 20LV. BOI I V SATVORA.A EDRITE CHASNI KOLEKCIONERI 95% KOITO SA V "NEISVESNOST " NISTO ,KEF TI KANAL SA AMERIKA,KEF TI SA EVROPEISKITE AUKCIONI

  8. рада
    #25

    Дилетант съм в областта ,не познавам и Овчаров,но след като му дават думата във всички медии да защитава "частните колекции",а сомо преди няколко години можеха да те пребият и опандизат за една монета намерана докато копаеш дора си ,ЯСНО НА КОГО СЛУЖИ,на Първанов,комунистите,чангетата и цялата сволач.Предполагам,че и той има голяма колекция придобита през годините!

  9. МАВЪРА
    #24

    Никакви частни колекции не разрешавам. Затова и съм наредил на моя пес д-р Михайлов да облайва всеки опит за решаване на проблема с огромните частни колекции. Като истински демократ за силна Мавритания виждам само едно решение - национализация. Иначе съм много десен, обаче като става дума за частна собственост, която не е моя. Така де, за какво ни е културно наследство? Колко хубаво беше при моя питомец Филчев - кеф ти пратки за САЩ, кеф ти за Германия.

  10. To4ko
    #23

    Eto tuk mojete da vidite povechko za mnimijat profesor i velik expert "N.Ovch", /prepodavatel v svetovno-isvestnijat Moskovski Slavjanski universitet/, izjaven advokat na pozitziyte na Purvanov: Initziativen komitet za preizbiraneto na GP, pod No.13: http://www.parvanov.bg/?go=54Drugarska obshta snimka na dvamata sustudenti: http://www.ing.bg/ing/main?a=news&lg=bg&newsId=10087

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.