Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Подкрепете вътрешното търсене, но не стигайте до протекционизъм

16 коментара
Подкрепете вътрешното търсене, но не стигайте до протекционизъм
Една от мерките в условията на настъпваща глобална икономическа криза е правителството да подкрепи вътрешното търсене, без да стига до протекционизъм, от който много трудно се излиза. Това посъветва във вторник вицепрезидентът и директор по стратегическите операции на Световната банка (СБ) Кристалина Георгиева на третата годишна среща на бизнеса с правителството, организирана от Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) и издателската група “Икономедия”.

На срещата присъстваха представители на правителството, депутати, мениджъри на водещи дружества, икономисти. Тази среща е първата, посветена на глобалната икономическа криза и на закъснялото признание на официалните власти, че тя заплашва и България.

Либерализмът отстъпи пред държавната намеса в икономиката

Георгиева припомни призива на водещи световни икономисти и държавници за координирани действия за противодействие на задаващата се рецесия. Според нея повечето привърженици на либерализма в икономиката са преосмислили позициите си и са съгласни с принудителната намеса на държавата. Пример за това са немислимите допреди година действия на правителството на САЩ, което извърши национализации във финансовата сфера, за да я спаси от срив.

Специално за България най-лошите прояви на икономическата криза към момента са силният спад на инвестициите и свиването на износа, каза Георгиева. Има добри макропоказатели и банковата система работи добре, но не трябва да се забравя, че тя е силно обвързана с външно финансиране от банките майки, допълни тя.

Кристалина Георгиева предложи няколко мерки, които, според нея, правителството трябва да предприеме като противодействие.

Първата мярка е запазването на фискалната дисциплина и качеството на разходите.

Втората е заделяне на бюджетни средства в подкрепа на растежа. Вицепрезидентът на СБ даде пример с образованието, което при криза може да поеме временно част от освобождаващата се работна ръка и да повиши квалификацията си.

Трета мярка би трябвало да са публични инвестиции в инфраструктурата – нещо, което правителството обяви за приоритет в политиката си за догодина.

Четвъртата е повишаването на ликвидността във финансовата система. Не трябва да се чака на тримесечие да се изготвя отчет за състоянието на финансите и тогава да се вземат мерки. По-добре е да се следи в реално време състоянието на кредитните потоци и да се набелязват съответните стъпки.

Имаме ли план за действие при извънредни ситуации?

Петата стъпка трябва да е създаването на план за действие при извънредни ситуации. Например, какво се прави, ако безработицата се увеличи рязко? Няма ли да е добре да бъдат припомнени програмите за временна заетост от предишните години? Или стимулиране чрез държавна подкрепа на младите семейства да продължат да вземат ипотечни кредити за жилище.

Като последна мярка, ако се стигне до извънредна ситуация, може да се прибегне и до мобилизиране на външно финансиране от международни организации като СБ и МВФ, каза Георгиева.

Калфин: Няма банкова криза, само затруднения

Миналата седмица финансовият министър Пламен Орешарски каза пред парламента, че България има достатъчно резерви и не чука на вратата на ЕК, ЕЦБ и МВФ.

Същата позиция изрази по време на форума във вторник и вицепремиерът отговарящ за икономическия ресор, Ивайло Калфин. България не изпитва нужда от външно финансиране и едва ли ще прибегне до него, както направиха други европейски държави като Унгария, Исландия или Украйна, заяви той.

Като напомни, че МВФ е създал спешна линия за финансово подпомагане и процедурата за отпускане на заеми е много опростена, Калфин каза, че България има малък външен държавен дълг и това я прави добър кредитоискател.

У нас няма криза в банковия сектор, има затруднения и стоим добре в сравнение с другите страни, посочи той.

Калфин каза, че банките са в задоволително състояние заради свръхрегулацията в сектора, но пък икономиката на страната е изключително зависима от чуждите инвестиции, които са застрашени.

Вицепремиерът очаква до края на годината фискалният резерв да стане 13 млрд. лева. Законът за гарантиране на влоговете, в който прагът бе вдигнат на 100 хил. лв., трябва да успокои българските граждани, добави той. Министерството на финансите е готово да изкупува държавни ценни книжа, посочи още вицепремиерът. .

Без увеличение на данъците и без големи социални разходи

Очакваме БВП за 2009 г. да бъде 74 млрд. лева, а ръстът- 4. 7 на сто или с над 2% по-нисък от ръста през тази година, каза Калфин. Според него заради риска за приходите в бюджета и се връща отпускането до 90 на сто от бюджетните разходи на разпоредителите с тях.

Много страни в такава среда увеличават данъците, но ние няма да ги увеличаваме, каза още Калфин, напомняйки, че няма промяна в основните данъчни ставки. Ще бъдат отпуснати допълнителни разходи за изграждане на инфраструктура. Ще бъде направен специален пакет за подпомагаме на иновациите и енергийна ефективност на фирмите.

Калфин заяви, че България ще бъде предпазлива и по отношение на политиката на доходите. В тази среда не можем да си позволим големи социални разходи - ще насочим усилията си предимно към хората с най-малки приходи, каза още вицепремиерът.

Подкрепа на малкия бизнес чрез крадитни линии от Банката за развитие

Като мярка за противодействие на кризата в бюджета като извънбюджетна мярка е предвидено вливане на ликвидност в икономиката чрез Банката за развитие, обяви по-късно в дискусията по време на срещата финансовият министър Пламен Орешарски. Сумата, с която ще се капитализира банката, и която ще е от порядъка на 100 млн. лв., ще отиде за подкрепа на малкия и средния бизнес чрез кредитни линии към търговските банки, каза Орешарски.

Други мерки, които в краткосрочен план могат да се разглеждат като чисти инвестиции, но впоследствие ще бъдат в подкрепа на бизнеса, са изграждане на система от бизнеспаркове и хидромелиоративни съоръжения. Сега е моментът за подмяна и облекчаване на регулаторната рамка и освобождаване от някои регулаторни режими и като цяло подобряване на административното обслужване за бизнеса, каза още Орешарски.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

16 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. 800
    #17

    Sled kato podkrepihte topkite na Negovo velichestvo, sega podkrepete vanshnoto tarsene

  2. sam
    #16

    Na koi sviat jiveiat tezi titani na misalta?I ste povtoriat li tova sled 2-3 meseza!

  3. стратег
    #15

    От години разправям, че трябва да се създаде платежоспособно вътрешно търсене, за да тръгне икономиката напред, обаче на някои много им се свиди да дадат по-високи заплати и затова всичко стагнира.Сега и от СБ говорят същото.И кво от това.Който е свикнал да вика "Дай", няма да му се обърне езикът да каже "На"!

  4. statistikat na dyavola
    #14

    Ya!Razvudnikut na liberalizma - Svetovnata banka preosmislyala posiziite si. Ami preosmislete si i personala de. Golemi eksperti sa tiya ot Svetovnata banka - vednaga se zavartyaha. I oste po-golyam uzas - kakvo ste pravyat sega ekspert-ikonomistchetata deto drunkat bezspir po televiziite. Ste pochnat da ni prepodavat Keins li? Nestastni honorarchizi!

  5. Глупендеров
    #13

    Това е един от най-мъдрите икономисти в България,добре ще е да я послушат!Учил съм от нейни учебници преди 20 и кусур години,а за да стане Вицепрезидент на Световната банка!!!Защо не ни са такива министрите на финансите?!?!

  6. Сведущ
    #12

    Тя ще е следващият премиер на България. Вервайте Му!

  7. 800
    #11

    Sled kato podkrepihte topkite na Negovo velichestvo, sega e vreme da podkrepite i vanshnoto tarsene

  8. Роси
    #10

    Колкото до банките, нещо не съм забелязала да има тук филиал на швейцарска банка, например... Докога ще повтаря този Калфин, че банките били стабилни?!? Пу, пу, да не им е уроки, ама едва ли само това е проблемът ни сега. За какво са ти стабилните банки, ако рухне бордът поради липса на външни пари?

  9. Repetizia
    #9

    Stiga ni Simeoncho i drujkite mu!

  10. Bulgarian American
    #8

    има само силно негативно настроение.БГ живее с постоянен дефицит от десетилетия и е като магнит за нискокачествени стоки.Добрата новина е ,че кризата може да ги поевтини допълнително, поради свитото извън БГ потребление

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

Участвам