Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Подозрения за участие на австрийска банка в пране на пари

2 коментара
Подозрения за участие на австрийска банка в пране на пари

Европейската централна банка (ЕЦБ) е отнела банковия лиценз на "Англо Аустриан Банк" - новото име на стогодишната "Майнл Банк", бивша собственост на династията Юлиус Майнл, предаде БТА.

Решението на ЕЦБ влезе в сила на 15 ноември и според телевизионни изявления на ръководен служител на Австрийската служба за надзор на банковия пазар решението е обосновано с факта, че са нарушени правилата за изрядна дейност.

В петък станаха известни и резултатите от проучване на организацията Organized Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP), световна мрежа от разследващи журналисти, в което са участвали и журналисти от австрийското радио и телевизия.

Според проучването от 2009 до 2015 година бившата "Майнл Банк" (по-късно преименувана "Англо Аустриан Банк") е била част от глобална финансова структура, чрез която източноевропейски бизнесмени и банкери са превели минимум 500 милиона евро.

Парите са изпращани от 16 изправени пред фалит частни банки от Украйна, Литва и Латвия и са били внесени в офшорни фирми. Според разследването 113 милиона са собственост на руски бизнесмен, участвал в три фалирали банки.

Използвани са били бек-ту-бек "тръст заеми", при които банката е била в ролята на посредник за заема между източноевропейската банка и офшорната фирма.

Същевременно седмичникът "Профил" съобщава, че бившата ръководителка на Националната банка на Украйна Валерия Гонтарева обвинява "Майнл Банк" в пране на пари.

Според обвиненията банката е участвала в превод на най-малко 500 милиона евро от Източна Европа.

"Майнл Банк знаеше, че клиентите ѝ са фейк-фирми, които помпат пари в чужбина", пише "Профил".

Според изявленията на Гонтарева, "Майнл Банк" е "подкрепяла прането на пари в Украйна", за което тя е информирала в края на 2014 година Евалд Новотни, управител на Австрийската национална банка по онова време. Новотни е потвърдил тези изявления, отбелязва "Профил".

В становище по случая "Англо Аустриан Банк" отрича всякаква вина.

"Този вид сделки се практикуват от редица австрийски банки, често с много по-високи суми. Австрийската служба за надзор на банковия пазар знаеше с подробности за тази дейност в продължение на години. Англо Аустриан Банк е преустановила още преди няколко години тази дейност", пише в становището на банката.

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Един препатил
    #2
    Отговор на коментар #1

    Колко ще лъснат не се знае. Но се знае, че всичките са в играта. До една. Без изключение.

  2. Поло
    #1

    Още колко ли австрийски банки ще лъснат като перални, като се знае че всички източно европейски комунета след 1989 ползваха яко австрийски Ariel?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.