Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Подсъдим съдебен шеф шпионирал тайно магистрати и деловодители

Атанас Вълков определял натовареността на колегите си при случайното разпределение на делата

12 коментара
Атанас Вълков (вдясно) с един от адвокатите си - Николай Свинаров. Снимка: БГНЕС

Подсъдимият за документни престъпления и пране на пари бивш председател на Административния съд в Бургас Атанас Вълков тайно е шпионирал компютрите на всичките си колеги в съда.

Това свидетелства в понеделник пред Софийския градски съд (СГС) системният администратор в бургаското съдилище между декември 2007 и август 2011 г. Петър Марков.

Той собственоръчно инсталирал по нареждане на Вълков софтуер на всички компютри в съда, който позволявал на председателя да следи какво прави всеки от колегите му в работно време без наблюдаваният да разбере.

Марков поясни, че става въпрос за леснодостъпна програма в интернет, която може да бъде инсталирана от всеки, дори и да не е компютърен специалист. Обикновено се ползвала за помощ и консултации от разстояние, когато например един системен администратор отговаря за няколко офиса в страната.

От показанията му обаче не стана ясно каква точно е била целта на Вълков, тъй като свидетелят просто изпълнил нареждането без да е запознат с мотивите за него. Странното в случая е, че когато Марков постъпил на работа в края на 2007 г. такъв софтуер вече бил инсталиран на служебните компютри в Бургаския административен съд.

"Първата ми работа като системен администратор беше по нареждане на Вълков да махна програмата", заяви специалистът с уточнението, че по късно съдебният шеф обаче му казал отново да я инсталира.

Тъй като повторното активиране на въпросния софтуер трябвало да се извърши доста конспиративно, то отнело доста време, през което Мярков трябвало да чака всеки от съдиите и деловодителите да си тръгват от кабинетите след края на работния ден, за да "оборудва" компютрите им.

"Това отне няколко месеца, защото на всички 30 компютъра трябваше да се инсталира без знанието на съдиите. Изискването беше само да се гледа компютъра. Функционално софтуерът позволява да се правят промени във файлове, но аз бях дал достъп само за гледане", разказа бившият системен администратор с уточнението, че единствено Вълков имал парола за достъп до програмата.

Свидетелят уточни още, че софтуерът за наблюдение не позволявал в един и същ момент да гледаш повече от един компютър. Не успя да си спомни обаче дали е било възможно прехвърлянето на файлове.

Попитан от защитата дали е знаел, че някои съдии по онова време "неправомерно" използвали "Фейсбук" и "Скайп", Марков отговори, че няма спомен някой да му е казвал подобно нещо. Добави и, че на практика блокирането на "Скайп" е почти невъзможно, защото винаги се намират начини как забраната за ползване да бъде заобиколена.

Деловодителки управлявали системата за случайно разпределение

 

Петър Марков разкри и подробности около работата на системата за случайно разпределение на дела в Административния съд в Бургас, която по думите му била администрирана от няколко деловодителки, макар че достъп имал и Вълков.

 

От стационарния компютър в кабинета си бившият председател можел да стартира програмата, да прави справки за разпределението, както и и собственоръчно да разпределя дела.

 

Всички данни от случайния подбор на съдии обаче се триели в началото на всяка следваща година, тъй като нямало нито ясни инструкции, нито определено място, където да се съхранява подобна база данни.

 

По думите на свидетеля председателят нареждал на служителките, които работели със системата на какви групи да бъдат разделяни магистратите, кои съдии да бъдат включени в тях, както и всеки от тях с каква натовареност да бъде заявен в разпределението. Именно по тези критерии системата на практика избира на кого да повери всеки новопостъпил казус.

 

"Правил съм промени в заложените показатели, но не повече от 2 или 3 пъти на година. Това се налагаше заради продължително отсъствие на някой съдия", поясни Марков.

 

Запитан от съда дали според него в случая е имало възможност за външна намеса в системата за разпределение, той лаконично каза, че "100% сигурност няма", но подобна вяроятност клоняла към нула, тъй като лично изградил всички необходими защити на локалната мрежа на бургаското съдилище.

 

Марков обаче призна, че е възможно на случайното разпределение да се повлияе чрез промяна на натовареността на магистратите, така че да се остави само един по-ненатоварен съдия, на когото евентуално системата да разпредели конкретно дело. Въпреки това свидетелят уточни, че е останал с впечатлението, че програмата невинаги поверява казуси на най-свободните съдии.

 

Системният администратор разказа още, че дълго време ползвал паролата за влизане в системата на предшественика си, тъй като не знаел как да я промени. "Мисля, че само аз имах достъп", уклончиво заяви Марков в отговор на въпрос как тогава е бил сигурен, че не е имало външна намеса в програмата.

 

Преди Марков показания даде и Спаска Димитрова, която била една от служителката на съда, пряко заети с разпределянето на дела чрез системата. Тя разказа, че по устни разпореждания от Вълков е изключвала съдии от програмата. Това обаче се правело само преди случайния избор на съдия-докладчик, а не след като вече даден съдия е получил ново дело.

 

Тя също не можа да си спомни да е имала информация за опит за външна намеса в системата, като уточни, че веднъж е бил хакнат сайта на съда, който обаче няма общо. Тогава в съда се обадил непознат мъж, за да съобщи, че "системата ни не е надеждна". Полицията била уведомена за случая, но не и Висшия съдебен съвет (ВСС), добави Димитрова.

 

В края на заседанието на СГС по искане на прокуратурата съдия Весислава Иванова изиска от Бургаския административен съд данни за случайното разпределение на делата през април 2010 г., както и информация конкретен казус. Следващите заседания по процеса са насрочени за края на януари догодина, когато се очаква да бъдат разпитани тайните свидетели и агентът под прикритие, участвал в сделка за имот, за който подсъдимият има обвинение, че е придобил чрез измама.

Атанас Вълков е подсъдим за документни престъпления и пране на пари. Според прокуратурата той е фалшифицирал няколко документа, включително от името на свои роднини, за да изгради схема за имотна измама с парцел край Несебър, от която да се облагодетелства майка му Руска Вълкова.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #12

    Всеки, абсолютно всеки Windows съдържа в себе си Windows Assistant за отдалечен достъп, наблюдение и контрол на PC, които са в една локална мрежа... Разказаното в съда са просто небивалици, без връзка с казуса.

  2. Анонимен
    #11

    NORAD: Системният администратор разказа още, че дълго време ползвал паролата за влизане в системата на предшественика си, тъй като не знаел как да я промени. да се чете "псевдо-Системният администратор" оттук нататък...не знаел как да си промени паролата... боже...

  3. И.Иванов, Швеция
    #10


    БЕЗ ГАРАНТИРАНО СЛУЧАЙНО РАЗПРЕДЕЛЕНИЕ НА ДЕЛАТА СПАСЕНИЕ ОТ СЪДЕБНАТА КОРУПЦИЯ В БЪЛГАРИЯ НЯМА !

    """ Петър Марков разкри и подробности около работата на системата за случайно разпределение на дела в Административния съд в Бургас, която по думите му била администрирана от няколко деловодителки, макар че достъп имал и Вълков.

    От стационарния компютър в кабинета си бившият председател можел да стартира програмата, да прави справки за разпределението, както и и собственоръчно да разпределя дела.

    Всички

  4. Besen
    #9

    А кой може ( и трябва) да провери кампютрите на другите съдии и софтуера, който ползват? Предполагам, че никой официално не му дреме и всчко е по нашенски. И хакерите ( служебно и частно) се вихрят из компютрите, най-вече за частна изгода.

  5. Анонимен
    #8

    ами те Медиапул си го имаха в поръчката Вълков да го изтапосат като престъпник още в началото, сега само поддържат "огъня"

  6. Анонимен
    #7

    Щом може да си позволи такъв адвокат,значи може и други неща.

  7. Анонимен
    #6

    Ами защото сигурно му е трябвало определено дело, за да си гарантира чуждия имот... Егати милиционерите ...

  8. Анонимен
    #5

    какво общо има инсталирането на шпионски софтуер с престъплението за което е обвинен? Доколкото си спомням той е обвинен, че е подправил нотариални актове и някакви други документи, чрез които е искал да се изкара собственик на имоти край морето

  9. Анонимен
    #4

    Малоумна статия. 40 мин глупости за компютърната система и накрая се оказва, че го съдят за документална измама и пране на пари. А че случайния принцип на разпределяне на делата не е случаен това го знае и баба ми. Не и трябва програма...

  10. Анонимен
    #3

    Дали е само там!? Колко случайно е случайното разпределение на делата въобще!?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.