Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Поевтиняването на газа от 1април оставя "Булгаргаз" без печалба

Не могат да се компенсират недовзетите приходи, дружеството няма пари за запълване на газохранилището в Чирен

8 коментара
Димитър Гогов, сн. БГНЕС

Предлаганото от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) намаляване на цената на природния газ ще остави "Булгаргаз" без никаква печалба. Няма да може освен това да бъде компенсиран огромния недовзет приход на дружеството за предходните три години, който се измерва със стотици милиони. От началото на годината пък клиентите му трупат нови големи задължения. Такива бяха оплакванията на изпълнителния директор на "Булгаргаз" Димитър Гогов по време на проведеното във вторник открито заседание на ДКЕВР за обсъждане цената на природния газ от 1 април.

В началото на месеца от "Булгаргаз" поискаха цената на природния газ да се намали с 3.22 на сто или с 21,12 лева до 635.35 лв. за 1000 куб. метра. След това обаче работната група към ДКЕВР излезе с доклад, в който предложи по-голямо намаление в цената - с 3,89 процента до 630,94 лв. за 1000 куб.метра без акциз и ДДС.

Според изчисленията на регулатора с намалението на цената на синьото гориво ще бъде понижена и цената на топлинната енергия и преференциалната цена на електрическата енергия, произвеждана от топлофикациите по комбиниран способ. От регулатора предвиждат цените на парното да бъдат намалени с различен процент за различните топлофикации, като най-голямо е намалението при "Топлофикация Бургас" - 6,54 на сто.

С намалението на цената на природния газ с 3,89 процента вместо предложените от "Булгаргаз" 3,22 процента ДКЕВР оставя дружеството без печалба, заяви във вторник Димитър Гогов. Той посочи, че по-голямото намаление идва от намалението на търговската надценка за "Булгаргаз", която от 2 процента е понижена до 1,26 на сто. По този начин в дружеството не остава нито стотинка и ние не знаем принципа, по който тази надценка е определена, каза Гогов.

Той съобщи, че ценообразуващите фактори, които са позволили намаление на цената на природния газ, са цената от 110 долара на барел петрол и доста по-ниският курс на долара към лева от порядъка на 1,46 лева за долар. Третият фактор е количеството природен газ, което "Булгаргаз" е закупил, при положение че нуждите от газ на вътрешния пазар най-вече заради сектор топлоенергетика са по-ниски.

От предвидените 553 млн. куб. метра газ за второто тримесечие "Булгаргаз" ще внесе 523 млн. куб метра, а 30 млн. ще е местен добив от добиващото предприятие в Черно море, каза изпълнителният директор на "Булгаргаз".

Гогов отбеляза, че има огромно разминаване между начина, по който "Булгаргаз" изчислява недовзетия си приход и размера, определен от ДКЕВР. Според регулатора общо за 2012 г. недовзетият приход на дружеството е в размер на 173 221 609 лв. "Булгаргаз" обаче има и недовзет приход за 2011 и 2010 г., който не е отчетен от ДКЕВР. Недовзетите приходи се получават, когато през тези периоди ДКЕВР е одобрявала по-ниски от реалните цени.

Гогов посочи освен това, че от началото на годината клиентите на дружеството имат генерирани нови 100 млн. лв. дългове, което е по-малък ръст на задълженията в сравнение с минали години.

От 1 април клиентите на "Булгаргаз" ще трябва да превеждат дължимите суми за заявените количества природен газ по нова схема - 50 на сто от сумата в първите десет дни от месеца, а оставащите 50 процента - във вторите 10 дни от месеца, обясни Гогов.

Досега схемата е била 25 на сто в началото на месеца, 25 на сто в средата на месеца и 50 процента в края на месеца и това е било обусловено от механизма за плащане към доставчиците на "Булгаргаз". Другият вариант е клиентите да имат банкова гаранция за заявените количества, тогава те могат да плащат количествата природен газ и през месеца, следващ доставката.

Изпълнителният директор на "Булгаргаз" отбеляза, че газохранилището в Чирен е почти празно и се налага в следващите месеци в него да бъде нагнетен природен газ. Финансовото състояние на "Булгаргаз" обаче е такова, че не може да посрещне всички свои разходи и най-вероятно ще се пристъпи към поемане на нов заем, като документите за това вече са внесени в БЕХ.

По отношение цените на природния газ за третото и четвъртото тримесечие на годината Гогов прогнозира, че се очаква курсът на долара леко да се повиши, което да доведе до минимално поскъпване от 1 юли с 0,07 процента. От 1 октомври пък се очаква поевтиняване с 0,5 процента. Това са минимални промени и те не би трябвало да бъдат отразени в цената за потребителите, защото дружеството има резерви да поеме толкова малки отклонения в цените, коментира Гогов.

ДКЕВР ще се произнесе окончателно за цената на природния газ от 1 април на закрито заседание на 28 март, съобщи председателят на регулатора Евгения Харитонова.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #8

    Ако се премахнат посредниците от Булгаргаз до потребителя цената на газта ще падне на половина. Един единствен път допуснаха един господин да се изкаже по този въпрос и той спомена, че от Булгаргаз до потребителя са се качили 36 маймунки на клона, които само префактурират. Ако цената по която Булгаргаз продава газта е 500 лв, то при потребирелите тя е вече 1200 лв. И още - да се приеме закон, който да регламентира нормата на печалбата (задължително!) и маймунките, накачени на кончето (дидтрибуторите) да не са повече от 1.

  2. Анонимен
    #7

    Митьо Гащника защо пак реве? Не откраднахте ли достатъчно от хората бе серсеми?

  3. rotos
    #6

    Горките! Живи да ги ожалиш.

  4. Анонимен
    #5

    ПРАВИЛНО-НАГЪЛ РЕВЛЬО! ЕДНО СИ ЗНАЕ,ЕДНО СИ БАЕ! ПРАВИЛНО-ДА СИ ХОДИ,КАТО НЕ ЗНАЕ И МОЖЕ ДА РЪКОВОДИ! ! 2-2,5 милиарда куб.метра газ е смешно количество за България! Ама тоя и това не е научил! Случаен човек,на сладко място- ТАКА СЕ ДЪРЖИ!!!

  5. Анонимен
    #4

    Много нагли. През последните 4г. толкова пъти цената поевтиняваше, а само у нас цените не се намалиха. И пак били на загуба. Те, че са тъпи са тъпи, но нас съвсем ни взеха за калинки. Такива алчни същества в политиката не трябва да има повече. Идат избори, всеки сам да прецени за кои да гласува. Битката на големите започна.

  6. Анонимен
    #3

    Да си ходи тогава!

  7. Анонимен
    #2

    Този НЕУГЛЕДЕН и зле изглеждащ ОРЪФЛЯК, вместо да ни будалка как и благодарение на неговите пръсти ще плащаме скъпо парно и занапред, да каже каква заплата получава за зле извършваната от него работа, обогатяваша единствено покровителите от русия - 12000 лв. плюс допълнителни бонуси и приходи от далавери! Другото са приказки от 1000 и една нощ! Т.Е., ситият на гладен не вярва!Време е за свирепа чистка в газовия сектор, командван в тяхна угода от руснаците!

  8. Анонимен
    #1

    Продайте ми го за $1 тогава. Мамкa ви мръсна комунистическа!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.