Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Поевтиняването на тока пожали електроцентралите, отнасят го ЕРП-тата

Решението за сваляне на цените с 6-7 на сто било “най-компромисното“, но важи до 1 юли

41 коментара
Снимка: БГНЕС

Планираното поевтиняване на ток с 6-7 процента от 5 март няма да промени нищо в производството на електроцентралите и квотите им за регулирания пазар, то ще е изцяло за сметка на електроразпределителните предприятия (ЕРП). Това стана ясно в понеделник по време на общественото обсъждане в Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) на проекта за новите цени на електроенергията. Те ще бъдат разгледани отново на закрито заседание във вторник преди да се вземе окончателното решение, което влиза в сила веднага.

В петък ДКЕВР изчисли, че цените на ЕВН падат средно със 7.28%, на ЧЕЗ - 7.17%, а на “Енерго-Про“ ‐ с 6.22%. Намеренията на комисията са да поевтини дневната енергия между 5.3 и 5.84 на сто, а нощният ток - между 8.81 и 14.62%. Според вида потребление от домакинствата сметките може да намалеят с повече от 7 процента, ако се ползва повече нощна енергия, и с 5 процента при консумация основно на дневен ток, изчисли Валентин Терзийски, представител на Браншовата камара на енергетиците, след заседанието.

На публичната дискусия в понеделник регулаторът потвърди намерението си да ореже технологичните загуби на ЕРП-тата от сегашните 15 процента на 12%, тъй като реалните им разходи били по-ниски от признатите в цените. От тази мярка най-потърпевш е доставчикът за Североизточна България “Енерго-Про“, тъй като отчетените от него технологични загуби през 2012 г. са 14.14 на сто, докато на ЕВН и ЧЕЗ действително са малко под 12 процента.

Намалени са и цените за пренос през мрежата ниско напрежение на ЧЕЗ с близо 15 на сто, на ЕВН – с 13.26 на сто, за “Енерго-Про“ - с 14.44 процента.

От регулатора обаче признаха, че сметките са направени до 1 юли, когато по принцип е регулаторният период, и че не могат да се ангажират с прогнози какво се се случи тогава с цените на електроенергията. Ще работим в посока да няма последващо увеличение на цените на електроенергията, обясни Лили Младенова, експерт в регулатора.

Нищо не се променя в енергийния микс за регулирания пазар, заяви председателят на ДКЕВР в оставка Юлиана Иванова по повод изявлението на министъра на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев от предишната седмица, че от гарантирани продажби за бита ще бъдат отрязани най-скъпите въглищни електроцентрали на бизнесмена Христо Ковачки – ТЕЦ “Бобов дол“, “Марица 3“, “Димитровград“ и “Брикел“. Това провокира миньори от дружествата, захранващи тези ТЕЦ, които също са на Ковачки, да обявят протести пред ДКЕВР във вторник, тъй като може да останат без работа.

Добрев смяташе да се увеличи делът на тока от АЕЦ “Козлодуй“ за сметка на тези ТЕЦ-ове, но според експерти това щеше да затрудни финансово ядрената централа. По повод запазване на квотите на електроцентралите Иванова коментира, че това не са били изчисления на комисията. Тя също така изрази надежда да няма протести на миньорите, при положение, че за тяхната работа нищо не се променя.

Мога да ви гарантирам, че решението, което сме взели за намаление на цените, е най-компромисното, заяви Иванова. Според нея то крие възможно най-малко опасности за някакви технологични аварии и няма опасения за баланса на енергийната ни система.

Анализът, който сме направили, показва, че намалението на цените сега няма да предизвика сериозни затруднения за която и да е от компаниите, посочи Лили Младенова.

Не на същото мнение обаче са представителите на ЕРП-тата, според които ще претърпят загуби от намалението на технологичните им загуби при преноса на енергията

Намалението на технологичните разходи на дружествата от 15 на 12 процента, но без да се свалят разходите за инвестиции, ще бъде във финансова тежест за ЧЕЗ, коментира на заседанието Зорница Генова, представител на компанията, снабдяваща Западна България. По думите ѝ продължава и кръстосаното субсидиране между цените на енергията за бита и за бизнеса.

От “Енерго-Про“ поискаха от ДКЕВР да преосмисли намаляването на технологичните разходи до 12 на сто, тъй като тяхната електроразпределителна мрежа е предимно въздушна, което прави техните загуби по-високи от определените от комисията стойности.

Либерализацията на пазара от 1 юли не означава автоматично поевтиняване на енергията, защото остават скъпите източници на енергия, които по закон трябва задължително да се изкупуват от НЕК и това няма как да не окаже влияние върху цените на енергията както за бита, така и за индустриалните предприятия, коментираха на заседанието представителите на енергийния бизнес.

 

Като решение, което очевидно не е дългосрочно, определи свалянето на цените на тока по този начин бившият министър на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков.

 

ДКЕВР намалява само парите за инвестиции в мрежата средно и ниско напрежение и те “стават изключително ниски, като ги сравните с европейските, докато цената на мрежата високо напрежение например е една от най-високите европейски“, коментира Трайков пред БНР. По думите му причината да се пипат само разходите на ЕРП-тата, но не и таксите на НЕК е, че държавната компания трябва да финансира проекти като АЕЦ "Белене" и хидровъзела "Цанков камък".

 

Ексминистърът обясни още, че свалянето на технологичните загуби на ЕРП-тата под 12 на сто при признати 15 процента е ставало за сметка на инвестиции, които регулаторът не е признавал в цената за потребителите. “ДКЕВР признава само една малка част от инвестициите, но дружествата все пак ги правят, защото от това си намаляват технологичните загуби по-бързо, отколкото изисква ДКЕВР. Преди 7-8 години например технологичните разходи бяха около 20 до 25 процента. В момента са два пъти по-малко, около 12. И за да се стигне до този момент, са били необходими стотици милиони левове инвестиции“, каза Трайков.

 

Според него ситуацията в енергийния ни сектор може да се подобри значително и ако се намали таксата, която търговците плащат на НЕК за да изнасят ток от страната. Тази тарифа товари цената на електроенергията за външния пазар и я прави неконкурентна, не се търси и например в неделя се стигна до спиране на въглищни мощности заради изключително ниския експорт на ток. По думите на Трайков тази такса е имала смисъл при високите цени на свободния регионален пазар като защита за ниската себестойност на енергията. Сега обаче тя пречи, но не се намалява или маха, за да може НЕК за си осигурява приходи за покриване на заемите за “Белене“ и “Цанков камък“, стана ясно от обясненията на бившия министър.

 

В момента за пренос на ток за износ таксата е 17.52 евро за мегават и според специалисти тя е много висока в сравнение с подобни тарифи на съседните държави, а в повечето европейски страни такава въобще няма.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

41 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #41

    Реално намалиха тока с 1 стотинка, което си е подигравка, а пък добър повод ДРУГАРСКИТЕ фирми да надуят цените на стоките и храните. Партийните боклуци де не мислите че ще се дадат така лесно....

  2. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #40
  3. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #39
  4. Анонимен
    #38

    Целият хаос в системата в момента е за връщане на комунизма и на комунистическата държава ... защото комунистическото мислене никога не е напускало тези географски ширини. Само като гледаш палаткаджиите в градинката до НС и тяхното 'кърваво писмо' (напечатано на цветен лазерен принтер) нещата започват да се изясняват. Откъде напр. хора изпаднали в такава крайна нужда са намерили цветен лазерен принтер да си пишат 'кървавите писма' ... и не само цветния лазерен принтер, ами и компютър и офис и т.н. И какво искат - да продължат да крадат от сънародниците си, защото така били свикнали и така били живели цял живот.

  5. Анонимен
    #37

    36, това ли последно успяха да измислят празноглавеца кратунков-многоимотник и неговата пасмина? Хахах, тъпо, колкото тъпо само гроб и празна тиквичка като теб може да го измисли...

  6. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #36
  7. Анонимен
    #35

    Мдааа...радост за озверялата тълпа, но това ще ни излезе през носа - с едната ръка държавата мачка ЕРП-тата, които единствено инвестират нещо, с другата пълни бездънните ями като НЕК, ЕСО и избраните ТЕЦ-ове и ВЕИ-та, а пък досега осъден крадец на ток не съм чул и видял...Като избягат и последните инвеститори, всичко ще остане за ТИМ, КТБ, ВТБ и други трибуквени конфигурации...

  8. Анонимен
    #34

    Държавните агенции нека да не си играят на популизъм, че за няколко месеца могат големи поразии да сътворят. Да изчакат нов парламент и правителство, които могат да поемат политическа отговорност.

  9. Анонимен
    #33

    Ма цигараджийката ли оправя нещата.Ех ,мъка ,мъка,мъка!Вместо да мие чинии в някоя пицария или да продава цигари на пазара без бандерол ,тя тока ще оправя.Трагедия, дами и господа, не разбирате ли ,че всичко е шменти капели,ние сме победена държава и от 23 години роби ,не че и преди не сме били, но сега съвсем открито и нагло.

  10. Анонимен
    #32

    Каква заплата взема председателката на ДКЕВР след момента на подадената от нея оставка?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.