Замърсяването с петролни продукти навлизаше в български води в продължение на няколко дни в началото на октомври, преди да бъдат събрани петната в спец акция. Тогава България оцени щетите на 1,5 млн. лв.
На сегашната среща от страна на сръбската делегация е било посочено, че въпросът с обезщетението трябва да бъде обсъден на правителствено ниво. Българската страна е била информирана, че разливът тогава е станал заради човешка греша.
По време на срещата в петък представителите на Сърбия са информирали за предприетите досега мерки за намаляване на риска от разливи, които включват изграждането на защитно съоръжение, което да не позволява води с мазут да се изливат в Дунав. До две седмици ще бъде пусната автоматична система, отчитаща съдържанието на нефтени продукти във водата. До средата на септември се предвижда да бъде изградено допълнително съоръжение за осигуряване на мерки срещу аварийно изтичане на нефтопродукти в реката.
В рафинерията в Прахово е започнало обучение на персонала и въвеждане на вътрешни правила на работа, за да не се стигне до нова авария.
Участниците в срещата изразили общо мнение, че е необходимо да се подобри системата за ранно предупреждение, както и връзките между компетентните структури в трите държави. Това ще улесни бързата реакция на трите страни на най-ранен етап при евентуално замърсяване на Дунав и ограничаване на възможните последствия от него.

Полезна ли ви беше тази статия?
Ще се радваме, ако подкрепите електронното издание Mediapool.bg, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
Подкрепете ниАбонирайте се за най-важните новини, анализи и коментари на събития от деня. Бюлетинът се изпраща до електронния Ви адрес всеки ден в 18:00 часа.
Абонамент