Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Поисканите имунитети: Политическа поръчка и показност за пред Брюксел

Страхил Делийски: Обществото не вярва на официалната версия, че "институциите работят"

2 коментара
Поисканите имунитети: Политическа поръчка и показност за пред Брюксел

Прави впечатление, че независимо от политическата принадлежност, всички виждат някаква политическа поръчка в акта на искане на депутатски имунитет. Това е симптоматично за отношението и за доверието, което има в по отношение на дейността на прокуратурата, коментира политологът Страхил Делийски пред БНР по повод искането на главния прокурор да се свалят имунитетите на Елена Йончева и Георги Михайлов от БСП, Борис Кърчев от ГЕРБ и Веселин Марешки, Кръстина Таскова и Пламен Христов от "Воля".

"Усещането, че една публична институция може да бъде използвана за реализиране на определени непублични цели, е усещане, което се споделя, очевидно, не само от голяма част от българските граждани, но и от голяма част от политическия елит", допълни Делийски.

По думите му всички политици са използвали аргумента, че са жертва на политическа поръчка поради "неговото широко приемане сред обществото".

"Явно е, че в последните няколко месеца, след един относителен период на пасивност, прокуратурата започва да навлиза в прожекторите на публичния процес. Това винаги може да се интерпретира и като нещо хубаво, и като нещо лошо, в зависимост от авторитета на съответната институция", коментира политологът.

Големият проблем според него е, че официалната версия - "институциите работят", не кореспондира с общественото мнение.

"За съжаление, каквото и да направи в този контекст прокуратурата, едва ли ще може да убеди гражданите, че го прави в името на публичния интерес, а не в името на защита на определени частни интереси", каза още Делийски.

Бившият политик от ДПС и настоящ анализатор Осман Октай обърна внимание, че сред депутатите, чиито имунитети са поискани в сряда, няма такива на ДПС.

"ДПС винаги са излизали в последните 25 -28 години чисти от всяка ситуация, но темата е сериозна, защото винаги съм повтарял през последните години, че Главна прокуратура е един сериозен политически играч при разрушаването или изграждането на политически проекти в полза на задкулисието. За съжаление, неслучайно те имат толкова ниско доверие в обществото и какъвто и ход да предприемат сега, по какъвто и да е повод, едва ли ще привлекат позитивно внимание и авторите сред нашето общество. По-скоро приемам ситуацията в момента с показност във връзка с очакваните доклади на Департамента и Брюксел", каза Осман Октай пред БНР.

Той припомни, че реформата в съдебната власт и прокуратурата при кабинета "Борисов -2" е била отложена, след като "прокуратурата повдигна обвинение на Цветан Цветанов и тогава Цветанов става заложник на прокуратурата и спомогна да се провали реформата в съдебната система".

Днес нещата се повтарят и в случая заложник е лидерът на "Воля" Веселин Марешки, коментира Октай: "Той (Марешки) заяви, че до петък ще очаква позиции на управляващите за оставката на Симеонов и Каракачанов и тогава ще провали кворума и ще видите, че изведнъж поведението, както досега, на Марешки ще се промени и той ще стане един послушен политически играч за осигуряването на кворум и така нататък. А ДПС никога не са излизали от властта и затова няма нужда да се занимават с тях. Нещо повече, виждате, че прокуратурата не разследва начина на придобиването на акции в ТЕЦ-Варна и придобиването на студения резерв от Доган".

Като има разногласия между ГЕРБ и "Обединени патриоти", ДПС винаги подкрепят резервно ГЕРБ и по този начин спасяват управлението, допълни Октай.

ДПС знаят, "че са в тежка изолация за явна коалиция с когото и да е било. Винаги играят задкулисно и по този начин винаги присъстват във властта - или осигуряват кворум на ГЕРБ или им осигуряват законодателен комфорт. Затова хора като Доган получават този комфорт не само от прокуратурата, но и бизнес комфорт с предоставянето им на други бизнес схеми и така нататък", коментира още Осман Октай.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Лизи Гугуткова
    #2

    lian Vassilev 25 минути · Някак много на очи бие активността на Цацаров срещу депутати и въпросите, които изникнаха около сделката на Гинка за ЧЕЗ. Щом задаваш въпроси и веднага ти пращат прокуратура. Депутатите добре - имат имунитет. Ами ние без имунитета? За тях Цацаров, за другите КОНПИ-рите. Скоро ще има мой текст по темата. Май се готвят и едни разкрития. Та да видим кой крив, кой прав, кой на булката брат?

  2. Лизи Гугуткова
    #1

    Настоявам да падне имунитетът на главния прокурор и неговите "капи " ! ----------------------------О С Т А В К А!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.