Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Поколението Путин"

Електоралната възрастова група, чиято подкрепа силно желаят да получат и Кремъл, и опозицията

13 коментара
"Поколението Путин"

В почивката между две лекции в университета си в южната част на Русия, Ирина Папандопуло изброява качествата, които според нея има Владимир Путин: "той е силен, той е дипломат, близък е до народа, спортува".

Двадесет и една годишната студентка по туризъм в Сочи ще гласува за пръв път на президентските избори на 18 март. Тя почти не познава друг начело на страната, освен Владимир Путин, който е или президент, или премиер от 1999 г.

Това "поколение Путин" е в центъра на вниманието, откакто опозиционерът Алексей Навални изкара миналата година на улицата десетки хиляди млади поддръжници, някои от които още в юношеска възраст.

Докато опозиционерът, който не бе допуснат до президентските избори, призовава симпатизантите си за бойкот, Кремъл прави все повече жестове към тази възрастова група.
В деня на обявяването на кандидатурата си за четвърти мандат, Путин направи изява на младежки форум, отразена обстойно от медиите. Когато президентът попита ентусиазираната тълпа дали ще го подкрепи, ако се кандидатира за нов мандат, младите скандираха "Да!".

След това той се появи на няколко събития, посветени на младите. За да ги съблазни още повече, той избра за ръководител на предизборната си кампания Елена Шмелева , която ръководи център за развитие на млади таланти в Сочи.

По-малко от половината хора на възраст между 18 и 24 години казват, че ще отидат със сигурност да гласуват, показва социологическо проучване на държавния институт ВЦИОМ. Но близо 82 процента от заявилите твърдо намерение да гласуват казват, че ще дадат вота си за Путин.

"Тяхната подкрепа и одобрение за кандидата Путин са по-големи, в сравнение с другите възрастови групи", обяснява за АФП Денис Волков от независимия социологически център "Левада".

За да ги насърчи да отидат да гласуват, Руският младежки съюз - организация, работеща редовно по събития, свързани с Кремъл - организира серия от концерти в институти и университети.

"Стабилността е ключът към успеха", заявява студентката по право Диана Ченяковская, на 21 години. С тези думи тя мотивира подкрепата си за руския президент, често размахващ плашилото на "хаоса", който ще обхване Русия, ако той вече не е на власт, и който ще върне в страната в смутните времена на '90-те.

"Поносимо"


Този аргумент отчайва Олеся Христосенко, активистка, подкрепяща Навални. Тя разлепя афиши с призив за бойкот на изборите в бедняшки квартал на Сочи.

"Много хора изпитват страх от промените", твърди тя и уверява, че единствените "стабилни" неща при управлението на Путин са "корупцията и ниските заплати".

"Тези хора смятат, че положението е лошо, но поносимо. Те дори не си представят, че нещата могат да се подобрят" с нов лидер, казва със съжаление тази млада 20-годишна активистка.

Седмица по-рано офисът на кампанията, където тя работи, е бил обискиран от полицията. Няколко млади симпатизанти на Навални пък са били предупредени от преподавателите си, че с дейностите си ще си навлекат проблеми в университета, разказва Олеся.

В социалните мрежи често се съобщава за такива предупреждения, отправяни понякога дори в гимназиите.

"Неполитизирани"

"Тези от (младите), които отидат в изборните секции, ще гласуват за Путин, но няма да са много. Не защото са срещу него, а защото не им се занимава с политика", обяснява анализаторът Денис Волков.

Пренебрегната от федералните медии, опозицията успява да предаде посланията си сред част от младежта чрез социалните мрежи, основно благодарение на видеата, разпространени от Алексей Навални, в които изобличава корупцията сред елитите. Но общественото мнение сред младите не се влияе чак толкова от видяното в интернет, твърди експертът.

Двайсет и три годишният Никита, например, който работи в Сочи, предпочита да гледа новините по обществената телевизия. Той уверява, че е горд с президента си, но признава, че не е сигурен дали ще гласува: "Всичко зависи от това дали ще работя този ден или дали ще бъда уморен. Никога не съм гласувал и не мисля, че моят вот ще промени много неща в толкова голяма страна".

 

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #13

    Огромен вътрешен пазар, като руския, може да развие икономиката по нов начин. Но има и много противници на промените. Опонентите на Путин не предлагат позитивни идеи как Русия да излезе на световните пазари, да повиши показателите си и да открие възможности за подобряване качеството на живот. В края на всяка политика стоят рублите, нали?!

  2. Bлaдo
    #12

    остава обаче да виси въпросът "а къде изобщо е тоя гном пЮтин, къде мишкува напоследък гузното човЭчЭ??" ... Виждам, че крепостният хибрид прЭЭслава също се тревожи за гномчика и дори ни запознал със съмненията си, че дядя вОва е възирал на "прекрасно място, където не им пука за рУсиъ" :-)))

  3. Лизи Гугуткова
    #11

    Джуджето няма с какво да се похвали, напротив крие се като съсел.
    Огромната икономика САЩ порастна още!
    През 2017 г. темпът на растеж на американската икономика възлезе на 2,5%, което е с 0,7 процентни пункта по-високо в сравнение с 2016 г. Такива данни са дадени в доклад, публикуван в сряда от Съвета на икономическите съветници към Белия дом.
    "Растежът на БВП през 2017 г. надхвърли очакванията, подпомогнати от президента Доналд Тръмп проведе на икономическата политика - каза авторите на доклада

  4. Преслав
    #10

    Доста глупости си изписали. Лошото, че си вярвате :) Светът е много по-шарен отколкото си го представяте в ограничената си колибка и ви желая да го опознаете. Ще разберете, че има толкова прекрасни места където не им пука за САЩ , НАТО, Русия и не чакат на подаянията на ЕС.

  5. Sin
    #9

    Робите нямат избор. Тези представления са за пред света - виждате ли, и ние имаме почти демокрация. И почти приличаме на нормална държава. Е, на Олимпийските игри пак се окакахме, обаче няма какво да се прави - така е при нас. И най-вече - нашите олигарси и готвачи на Путин имат интереси - пари-власт-пари(прим). Завинаги !

  6. Лизи Гугуткова
    #8

    Навремето много ме впечатли един филм "Конформистът", за един младеж по време на зараждащият се италиански фашизъм. Той е на Бертолучи и в него играят Трентинян и Стефания Сандрели. Когато няма Демокрация хората стават конформисти.

  7. Bлaдo
    #7

    наивни оптимисти сте вие!, добри хора... НЕ! чакайте чудеса от крепостното руско население (ни младо, ни старо). Ето казали са си го "студЭЭнтките" - едната казва "гласувам за пУтин, щото млад и висок...", а другата е още по-...дълбока: "президентът всичко заspa и трябва да изберем пУтин - той всичко ще оправи" :-)))

  8. ivancho ivanov
    #6

    При диктатура няма смисъл да се пита когото и да било какво мисли! Елементарно, доктор Уотсън!

  9. olja501013
    #5

    Младите в руските университети ги принуждават да гласуват за Путин. И не само тях. Там всичко е цирк, бутафория, лъжа!

  10. balrogbg
    #4

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.