Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Поколението, родено в ерата Путин, издига глас в руските протести

6 коментара
Поколението, родено в ерата Путин, издига глас в руските протести

Протестите из Русия в неделя белязаха появата на нова възрастова група от противници на Кремъл: поколение от млади хора, водени не от нуждата от стабилност, обсебила техните родители, а от силно желание за промяна.

Хиляди хора излязоха по улиците на Русия, а стотици бяха арестувани. Мнозина от тях бяха тийнейджъри, които не могат да си спомнят времето преди Владимир Путин да поеме властта през 2000 г.

"Целият ми живот досега премина под властта на Путин", казва Матвей, 17-годишен московчанин. Казва, че за малко е щял да бъде арестуван на протеста в неделя, но успял да избяга от полицията. "Трябва да вървим напред, а не постоянно да се обръщаме назад", казва той.

Година преди Путин да поиска, както се очаква, четвърти мандат, протестите бяха най-големите след последните президентски избори през 2012 г. Движеща сила зад протестите бе Алексей Навални, 40-годишен антикорупционен активист, който използва интернет за разпространяване на своето послание, подминавайки контролираните от държавата телевизионни станции, от които почти всички по-възрастни руснаци черпят новини.

"Никой от моите връстници не гледа телевизия и те не ѝ вярват", казва 18-годишният Максим от Санкт Петербург, участвал в протеста там. Той казва, че съобщенията за демонстрацията се разменяли между неговите приятели в "чат група" с приложение за споделяне на съобщения. "Половината от групата отиде на демонстрацията", добавя той.

Навални, който бе арестуван на един от неделните протести, оповестява посланието си на "ЮТюб" или "ВКонтакте" (руският еквивалент на "Фейсбук"). Един от последните му видеоклипове е 50-минутно изложение, в което обвинява премиера Дмитрий Медведев, че тайно притежава "архипелаг" от луксозни жилища. Клипът е гледан повече от 14 милиона пъти в в "ЮТюб". Говорител на Медведев назова обвиненията "пропагандна атака", която не заслужава подробен коментар, и каза, че я причислява към предизборните изяви на Навални.

Докато по-възрастните руснаци може би са си затваряли очите пред официалната корупция през годините, когато жизненото им равнище се е повишавало, по-младите руснаци говорят за нея като за нравствено престъпление. "Защо вярвам, че това, което става сега, е лошо? Защото, когато бях малка, мама ми четеше приказки и в тях се казваше, не бива да крадеш, не бива да лъжеш, не бива да убиваш", казва 17-годишната Катя, която е била на един от протестите в Москва. "Това, което виждам да става сега, не бива да се прави", казва тя.
Подобно на другите ученици и студенти, разговаряли с Ройтерс на демонстрациите, Катя, Максим и Матвей помолиха да не бъдат публикувани фамилните им имена, за да избегнат последици.

Обществен договор

Активният стремеж на младите хора към промяна е ново предизвикателство за Кремъл. От години той изгражда и поддържа подкрепата за Путин, като се съсредоточава главно върху гарантирането на стабилност, която руснаците търсеха след хаоса през първите постсъветски години. Путин дойде на власт след 90-те години, когато Съветският съюз се разпадна и милиони се озоваха в мизерия.

Но младите хора, които не помнят тези времена, имат различни приоритети от онези, които са по-възрастни само с няколко години, казва политологът Екатерина Шулман. "Нашият политически режим се е фиксирал върху това, което нарича стабилност, тоест на липсата на промяна", казва тя. "Политическата машина е убедена, че най-добрата ѝ оферта към обществото е: "Нека възможно най-дълго запазим всичко така, както е. Младите хора се нуждаят от модел за бъдещето, ясни перспективи, правила на играта, които възприемат като честни, и . . . социална подкрепа. Не само, че не виждат нищо такова, но даже никой не говори за тези неща", казва Шулман.

Според данните за потребителите, почерпени от страницата на социалната медия за хората, заявили, че ще участват в неделния протест в Санкт Петербург, над една шеста от тях са на възраст под 21 години. Все още е прекалено рано да се каже дали този феномен ще прерасне в сериозно предизвикателство за управлението на Путин. Може да се окаже изблик на младежки идеализъм, който да прегори.

Във всеки случай проучванията на общественото мнение показват, че Путин ще спечели с лекота, ако - както очакват мнозина - се кандидатира за президент догодина. Неговият най-сериозен съперник за президентския пост Навални изостава много в анкетите, а и може да бъде спрян от участие заради стара криминална присъда, която той нарича политическа.

Все пак участието на толкова много млади хора накара руските власти да обърнат внимание на протестите. Говорителят на Кремъл каза, че организаторите предлагали на младежите пари, за да се включат. Кремъл не приведе никакви доказателства в подкрепа на това обвинение, а и нито един от младите хора, говорили пред Ройтерс, не каза, че му е предлагано заплащане. Няколко от тях казаха, че са били предупредени от училищните и университетските власти преди протестите, че може да бъдат наказани, ако участват.

Павел, 20-годишен студент по ветеринарна медицина, взел участие в протеста в Москва, казва, че си струва да се рискува част то стабилността в Русия заради надеждата за промяна. "Да, може би това ще бъде негативно; да, може би няма да е стабилността, която имаме сега. Но за личност от 21 век е срамно да живее в такава стабилност, която имаме сега", заявява
той.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Путин: Протесты против коррупции ведут к "кровавым событиям"

  2. анита хегерланд
    #5

    Темата за недоволството, насилието, социалната справедливост в руското общество е актуална от десетилетия. Комунистическата власт дойде след разрушителна гражданска война. Всички са жертви на идеологията, която им се натрапи насила. Но за това е виновно обедняването на селячеството, което дори се наричаше "крепостно". Нещо като робство. Свободата би донесла вътрешни размирици, търсене на справедливост и нестихващи стачки, като в Гърция. От друга страна най-страшните демони на човечеството са се раждали в тишина, подобна на руската. Ситуацията е много опасна.

  3. ivancho ivanov
    #4

    Ерата на Путин върви неизбежно към своят край, да намери някой да му прочете думите на Иван Вазов, че " Тирани всуе се морите, не се гаси туй що не гасне, лучата що я днес гасите, тя на вулкан ще да порасне!". "Само с фашизъм и агресия не израства брате фея" - прафразирана нашенска поговорка "Само с фасул и армея не израства брате дея'! Чудесна, нали!

  4. doctus
    #3

    ЕСЛИ Путин не ответит за Димона К ПРОТЕСТУЮЩИМ ШКОЛЬНИ-КАМ ПРИСОЕДИНЯТСЯ ДЕТСКИЕ САДЫ доказательства https://www.youtube.com/watch?v=11OSh7jgX98

  5. Управляващата хунта краде с трилиони хората се усещат: Ново: Приватизацию "Роснефти" профинансировал "печатный станок" ЕЦБ

  6. Bлaдo
    #1

    започнали са (може би) да се усещат, че им е по-изгодно да воюват (буквално) по площадите, преди да ги мобилизират и да ги пратят за пушечно месо (пак буквално) в Сирия, Крим, Чечня, Грузия, Молдова, Украйна и пр... УспеЭх с рЭволюцията! ;-) - най-искрено пожелавам на 100-годишнината от восЭрЭ да катурнете сатрапския рЭжим на пУтин.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.