Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Политическата трагедия в България": какво пишат чужди медии

15 коментара
"Политическата трагедия в България": какво пишат чужди медии

Германската журналистка Барбара Йортел, която добре познава България и редовно пише по теми, свързани със страната, говори в свой коментар за "Тагесцайтунг" (ТАЦ) за "политическа трагедия" и "трайна криза". А по повод задаващите се вече пети поред избори за парламент в рамките на само 2 години, тя отбелязва: "На фона на сегашното положение, участниците в тях навярно биха могли да си спестят това ново усилие".

Силно разединение в обществото

Предаването "Тагесшау" на общественоправната медийна мрежа АРД преценява като много малки шансовете на България да излезе от политическата криза. Цитирани са наблюдатели, които говорят за "задънена улица". Според тях дори новите избори на 2 април едва ли ще доведат до създаването на ясно мнозинство в парламента. Причината за това, според медията, е силното разединение в българското общество.

Вече дори се обсъжда възможността да се гласува още веднъж през есента на 2023 година, когато ще се проведат и местните избори. "ГЕРБ доминира в общините и може да се предположи, че комбинация от общински и парламентарни избори би могла да върне партията на власт", отбелязва медията. Наблюдатели смятат, че изходът е в това реформаторите в лицето на "Продължаваме промяната" (ПП) и "Демократична България" (ДБ) да обединят усилията си с консерваторите от ГЕРБ, за да се преодолее кризата.

"Политическата блокада, в която България живее вече две години, води до нарастващо разочарование от политиката и загуба на доверие от страна на избирателите. В тези условия шансовете на националистическите партии да увеличат подкрепата си също са големи", коментира на свой ред ТАЦ.

Ролята на президента Радев в политическата криза

Заради продължаващата политическа криза в страната президентът Румен Радев се превърна в лицето на България, отбелязва "Тагесшау", уточнявайки, че президентът на практика управлява страната от месец май 2021 г. Въпреки че през последната година репутацията му спадна от 51% на едва 36%, Радев все още се ползва с най-голямо доверие в България, пише германската медия.

"Под прикритието на кризата президентът Радев бавно, но сигурно разширява властта си. И това е същият човек, който беше обявил, че неговата кауза е да се бори срещу корупцията. Доколко има успех в тази насока може да се види в последния доклад на Съвета на Европа, в който на балканската държава е дадена унищожителна оценка", коментира на свой ред Барбара Йортел на страниците на ТАЦ. Тя отбелязва и това, че Радев неприкрито гледа към Москва.

На този аспект обръща внимание и германският "Зюддойче Цайтунг". Ежедневникът не пропуска да отбележи някои от проруските изказвания на Румен Радев, както и наличието на повишена активност на руската пропаганда в България в последните месеци. Ежедневникът пише и за гневната реакция на Радев по повод публикацията в "Ди Велт", според която София и правителството на Кирил Петков по заобиколни пътища са подкрепяли Украйна с муниции и гориво по-силно, отколкото е било известно.

Пречки за напредъка на България

И трите германски издания отбелязват още нещо важно - продължаващата вече две години политическа криза в България се превръща в спънка за много реформи, нужни на страната. Според ТАЦ и "Зюддойче Цайтунг" при тези обстоятелства планираното въвеждане на еврото през 2024 г. може и да си остане само неосъществена мечта. Същото се отнася и за присъединяването на България към Шенгенското пространство или реализирането на съдебни реформи. А задълбочаващото се политическо разделение означава, че България е изправена пред трудна битка, въпреки огромното парламентарно мнозинство, подкрепящо приемането на еврото, коментира и "Вашингтон Пост".

Предвид войната, чийто край засега не може да се предвиди, но която повече от всякога изисква единство в ЕС, това не са никак добри перспективи. Годината 2023 - особено за България, няма да е добра, заключва "Тагесцайтунг".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

15 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. anton nikolov
    #15
    Отговор на коментар #14

    Корекция - името на директора на фондация Зайдел в София е Волфганг Глескер.

  2. anton nikolov
    #14

    Г-жа Йортел ако иска да разбере наистина как се стигна до тук , да разследва дейността на другарката Ангела Меркел, на Манфред Вебер, на лидерите на баварския ХСС и особено на някогашния директор на фондация "Ханс Зайдел" в София - Волфганг Гейсел, главен изпълнител по стъкмяването и финансирането на партия Гроб и легитимирането на мутрата пред германските политически дейци като "десен" и " каризматичен лидер". Да потърси какви са връзките на въпросния Гейсер с мадам Ирена Кръстева и откъде същият сега като пенсионер има пари да живее в Маями. Г-жа Йортел може да разследва и какви финансови потоци са текли и текат в джобовете на енепейски функционери от България.

  3. Milanova Magda
    #13

    Германците е добре да мислят за себе си, защото не се знае какво ги очаква след Леопардите? Може да дойдат Мечките. Българите сме свикнали / благодарение на ЕС / да сме затънали до гуша . Ние знаем и две и двеста , ще оцелеем . Не ни мислете. Президентът защитава нас българите .

  4. John Doe
    #12

    Неграмотният български народ - русофилско стадо, което не си познава историята и нарича тези, които го стрижат и колят "освободители", си заслужава бедността и мизерията. Поне докато търпи крадци, мошеници, предатели и демагози като Радев, Нинова, Борисов-Гергов-Пеевски-Доган, Копейкин, Янев, Гешев, Гълъбарници и подобни да го лъжат и крадат.

  5. БГаньо
    #11
    Отговор на коментар #5

    Президентската република въобще не е решение на политическата криза. Точно обратното е!

  6. bgp
    #10

    Трагедия , ако си германец , ако си от белият свят , за прасетата на Територията , въргалянето в калта премесена с фекална маса е удоволствие !............ Диктатурата не плаши туземната сган , то друго тук не е и имало ! Харесват си поробителя местните ориенталци , и това е ...... искат си турците -карадири в комплект с Мутрите гербо-комунисти на ПРОСТАКА ! Дори вече се промъкват желания да се върне ПРОСТАКА като премиер ! Напълно възможно е ...... милиардите ще купят колкото сган е нужна да гласува за Мафията !

  7. Горскио
    #9

    Трагедията датира от свалянето на Костов - 2001 г. За 22 години оттогава България се превърна в развита социална (социалистическа държава) - с раздути разходи, импотентна и паразитираща администрация и държавен апарат. За тези години управляващите успяха = чрез високите социални данъци, да прогонят голяма част от трудоспособното и фертилно население. Либералните германски медии виждат само това, което искат да видят.

  8. joro
    #8

    Да, добре написано, но слабо. Щот „...не сме ний народ, а мър///ша...“. То май и мър///ша не сме, а то///р, то///р с която само Педера///цията си тори градината.

  9. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #7
  10. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #6

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.