Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Политически натиск демотивира служителите, борещи корупцията

47 коментара
Политически натиск демотивира служителите, борещи корупцията

Държавните служители, призвани да се борят с корупцията, са изложени на риск и оказване на политически натиск върху тях. Това ги демотивира да работят, особено когато са наясно, че над определени равнища “не се пипа”. Това е основният извод от проучване на “Прозрачност без граници”, посветено на укрепването на  капацитета за междуинституционално сътрудничество при противодействието на корупцията.

Изследването,  представено от социолога д-р Антоний Гълъбов в четвъртък, е направено сред работещите във всички специализирани звена и институции, ангажирани в борбата срещу корупцията.

Преди оповестяването на резултатите от изследването представителят на Европейската комисия у нас Майкъл Хъмфрис препоръча да се активизира работата на правителственото антикорупционно звено, ръководено от вътрешния министър Румен Петков. Според Хъмфрис усещането за корупция в България е навсякъде.

По думите на Бриджит Чернота, която ръководеше екипа за България на Главна дирекция “Разширяване” към Европейската комисия,  корумпираните и предлагащите подкупи у нас не трябва да си намерят място, на което да се скрият. Тя препоръча борбата с нерегламентираните плащания да не бъде само на думи, а Румен Петков ѝ отговори, че в България се прилагат европейските антикорупционни практики. 

Станишев: В ЕК са доволни от доклада ни за борбата с престъпността и корупцията

Първата оценка на мисията на Европейската комисия (ЕК) по доклада за изпълнението на ангажиментите на България за покриване на критериите за борба с престъпността и корупцията е, че той е много добре представен, заяви премиерът Сергей Станишев в четвъртък. Той бе запитан от журналист дали евентуално негативно становище на ЕК няма да се отрази лошо върху усвояването на средствата по европейските фондове.

още 

Резултатите от анкетата обосновават извод, че оперативното сътрудничество за справяне с корупцията трябва да е ежедневно, докато сега то е спорадично.

Според Антоний Гълъбов в момента координацията е добра само между агенциите във финансовото министерство и Сметната палата.

Липсата на координация между ведомствата е основен проблем в работата им срещу корупционните престъпления, смятат 76% от интервюираните.

Дежурният отговор за неадекватната законова база е поставен на второ място с 54,7%. Същият процент интервюирани сочат липсата на добре подготвени кадри. Недостатъчната обществена подкрепа за справянето с тази “морално осъдителна, но социално ефективна” практика, е поставена едва на последно място и е посочена като проблем от 39% от запитаните.

Партийни и административни чадъри

Липсата на воля за противодействие на корупцията по високите етажи на властта, “чадър” – политически, партиен и ведомствен над “наши хора” - са най-честите допълнителни отговори на въпроса за основните проблеми в справянето на проблема. 

Негативните обществени нагласи са породени от недоверието в съдебната система като цяло (76,7%) и от недостатъчния брой осъдителни присъди за корупция (62,8%). Почти 50% посочват и политизирането на борбата против нерегламентираните плащания. Сред допълнителните акценти в отговорите се откроява страхът у лицата, на които са известни нерегламентирани плащания, да сигнализират компетентните органи.

За увеличение на заплатите като необходимо условие за повишаване на административния капацитет се обявяват 85%. Според 55% обаче  от “съвместните усилия на всички власти и цялото общество” зависи в най-голяма степен справянето с корупционните практики.

Социологът Антоний Гълъбов определи този отговор като принципно верен, но така формулиран, бил кух. Това, по думите му, показва бягство от конкретен отговор и въздържание от собствено мнение.

Според интервюираните очакваната промяна в нормативната уредба трябва да започне от усъвършенстване на приетия преди година Наказателно-процесуален кодекс, чиито механизми за доказване на плащанията под масата трябва да се опростят.

В някои от ведомствата се наблюдава формален тип отношение към подписаните съвместни инструкции и споразумения за противодействие на нерегламентираните плащания. Това допринася за повишаване на риска при усвояването на от еврофондовете.

Резултатите от анкетата показват необходимост от създаване на нови специализирани отдели, които изцяло да се занимават с рушветчийството. За подобно звено се обяви председателят на антикорупционната парламентарна комисия Бойко Великов (БСП). Според него е необходима политическа воля за създаването му. Освен към Народното събрание подобни структури има към прокуратурата, Висшия съдебен съвет и Министерския съвет.

Впечатлението на мисията на ЕК от доклада за изпълнението на ангажиментите на България по критериите за борба с престъпността и корупцията е позитивно, каза премиерът.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

47 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. демократ
    #50

    и сега си е така.

  2. форума
    #49

    1. Министър-председател - Слави Бинев;2.На вътрешните работи - големия МАРГИН3.На правосъдието- малкия МАРГИН; 4. Гл.секретар на МВР- задължително бат Бойко;5. На НСС - МАДЖО;6. На НСБОБ- Митьо Очите;За нула време тия ще изчистят всичко и ще настъпи най после желания РАЙ!

  3. AAA
    #48

    Nastina na ZAPAD otidoha mnogo sinowe i dashteri na cherveni drugari. No ne samo. Kakwo stana s BAN? Zashto se stopi? Ne znam BG uchen da e otishal na zapad da sluguwa. Washeto obobshtenie e izvinenie da naprawite neshto - ne wi stiska. Mnogo ot otishlite na zapad se warnaha i to sinowete na chervenite drugari zashtoto biaha izbrani s goliamo mnozinstwo da uprawliawat BG - Velchev naprimer i cialoto NDSV. Koj gi izbra - tezi ot zapad li ili mestnite geroi?. Treto ima balgari na zapad koito otidoha

  4. надежда
    #47

    ще се оправом, бе, ще се оправим. в гроба.

  5. efr_praz
    #46

    Само на ужким се бори. Нали разбирате колко трудно му е да се бори със себе си.

  6. страна
    #45

    Приемането ни в Европейския съюз не може да измами никой мислещ човек. В БЪЛГАРИЯ цари тотален хаос и анархия, защото престъпниците станаха полицай, а ПОЛИЦАЙТЕ ПРЕСТЪПНИЦИ, любовницитe им прокурорки, по-големите престъпници- кметове и съдий, а още по-големите престъпници- депутати, политици, бизнесмени и банкери. Pезултата e обсебване на властта от група измамници с цел крадене на пари. Бизнеса по български означава крадене на пари с безкрайни схеми и далавери. Всичко е сбъркано в тази държава.

  7. асба
    #44

    г-н социологът да не се прави на глух - отговорът на въпроса не е кух! Той обема всичко, казано в проценти по-горе. Ако навреме Костов беше сменил парите, голяма част от париимащите щяха да зяпнат на празна ясла. А сега след 17 г. ние с вас сме пред нея. А онези търсят да купят ясли в чужбина. Кой и как им подари куфарчетата е известно. Само не е известно дали ще си ги поиска обратно с лихвите. И кога. Иначе, чакай увеличение на заплатата... сиреч: Трай коньо за зелена тревичка.

  8. nik
    #43

    Сега очаквам някое от изпражненията във форума, да ревне невинно с пълен гласец, в стил "а вие защо биете негрите" - "ами, на Запад няма ли корупция, няма ли престъпност, та сте се загрижили за България".Е, да - на всякъде има престъпност и корупция, но мащабите на това, което става в посткомунистическите държави, благодарение на "управлението" на комуноидите, надминава всички допустими граници! И то, защото неистовият стремеж към грабене у въпросните комуноиди, е безкраен!

  9. nik
    #42

    И още - няколко пъти имах случая да напиша, че ДЕМОКРАЦИЯТА ПРЕДСТАВЛЯВА СИСТЕМА ОТ ОБЩОВАЛИДНИ И ОБЩОПОЛЕЗНИ ПРАВИЛА, КОИТО СЕ СПАЗВАТ БЕЗУСЛОВНО ОТ АБСОЛЮТНО ВСЕКИ ЧЛЕН НА ОБЩЕСТВОТО! Но, такова животно у нас, в България нема! За сметка на това, се вихри корупция и престъпност. Толкоз просто и логично, както беше казал някой.

  10. nik
    #41

    В нещастната ни България, яхната от комуноидите, си въобразяваме, че някой от сегашните управляващи има интерес да се бори с корумпираните и престъпниците.Пълна заблуда - все едно, да очакваш ал капоне да се бори срещу алкохолизма, като стане председател на въздържателно дружество!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.