Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ГЕРБ събира мнозинство за корекции в изборния закон без ПФ

Борисов: "На никой не му е мила държавата, само аз и ГЕРБ се гърчим"

13 коментара
Снимка: БГНЕС

ГЕРБ най-вероятно ще се съгласи да ревизира току що приетия Изборния кодекс и да отпаднат някои от ограниченията за гласуването на българите в чужбина, върху които президентът Росен Плевнелиев наложи вето. Това едва ли ще доведе до оттегляне на подкрепата на Патриотичния фронт (ПФ) за правителството, предсрочни избори и дестабилизация, каквито възражения изтъкна премиерът Бойко Борисов пред българи, живеещи в чужбина, по време на срещата си с тях миналия четвъртък. Тогава Борисов им каза, че подкрепя исканията им за снемане на ограниченията за разкриване на избирателни секции, но ги прати "да се разберат" със съпредседателя на ПФ Валери Симеонов, който твърдо отказа да отстъпи от текстовете, предложени от ПФ и одобрени от парламента преди Великден.

Решението за поправка на поправките в изборния закон предстои да бъде взето от Изпълнителната комисия на ГЕРБ във вторник, заявиха източници от партията пред Mediapool. Борисов, който първо заяви, че най-важна му е стабилността, даде нова насока в неделя, казвайки, че ако трябва да избира между стабилност и демокрация, ще избере правата на хората.

Борисов: "На никой не му е мила държавата, само аз и ГЕРБ се гърчим"

ГЕРБ отстъпва, за да се запази парламентарното мнозинство и стабилност, коментира Борисов в понеделник вечерта пред ТВ+. Но когато правим редица отстъпки, това не се отчита, а ни обвиняват в диктатура, допълни той.

"Всъщност сега на никой не му е мила държавата, всеки си гледа партията и остава аз и ГЕРБ да се гърчим ежедневно под искания", обобщи премиерът.

По отношение на споровете около Изборния кодекс, той повтори, че зачита и мнението на Патриотичния фронт, тъй като в много от турските секции има сериозни нарушения. Затова във вторник ще се срещне отново с ПФ, за да намерят обща позиция след ветото на президента.

Новоприетият вариант на Изборния кодекс бе приет без никакво обществено обсъждане и важни промени като задължителното гласуване минаха без каквато и да е експертна оценка за последствията. Сред поправките има и много други недоразумения, а ДПС заплаши да атакува текстове в Конституционния съд.

Въпреки това ограничените възможности за гласуване в чужбина предизвикаха силен обществен и политически отзвук заради активната съпротива на засегнатите българи, организираната от тях петиция и гражданските протести в София.

Преговорите за ревизия на оспорваните промени бяха поети от омбудсмана Мая Манолова, която посредничи между представителите на българските общности в чужбина и парламентарните партии. В резултат на всички совалки, които започнаха миналата седмица и продължават тази, се очаква да бъдат възстановени норми от Изборния кодекс, гласуван от предишния парламент под авторството на бившия депутат от БСП Мая Манолова.

Първоначалната идея за създаването на самостоятелен избирателен район "Чужбина", която правната комисия одобри, но впоследствие ГЕРБ се отметна, с което угоди на БСП и ДПС, не е на дневен ред.

По неофициална информация Изпълнителната комисия на ГЕРБ ще реши да преправи нормите от закона, регулиращ вота, които президентът Плевнелиев връща за повторно разглеждане в Народното събрание.

Представители на Реформаторския блок (РБ) и БСП казаха пред Mediapool, че биха подкрепили текстове в духа на президентското вето, а РБ дори може да внесе собствени предложения, които да облекчават разкриването на секции в чужбина.

За преодоляване на президентско вето – тоест за запазване на приетите ограничения – са нужни поне 121 депутатски гласа при вота в парламента, което няма как да се случи без групата на ГЕРБ.

Твърдо против новите правила са ДПС и ДОСТ – двете партии, които разчитат на изселническия вот в Турция и този гастарбайтерите в Европа. Първоначално към тази група спадаха и депутатите от АБВ, но след консултации между партиите и представители на българите в чужбина при омбудсмана, не е ясно дали формацията на Първанов ще подкрепи ветото.

На АБВ не им се ще да подкрепят Плевнелиев

Именно с АБВ бе и първата среща, проведена в понеделник при Мая Манолова.

"Не бихме могли да поемем ангажимент, преди да видим конкретния текст на президентското ветото по отношение на Изборния кодекс", каза Румен Петков. От обясненията му стана ясно, че за Първанов и партията му е по-важно да продължи курса си на атака срещу президента Плевнелиев, а не дали законът е съобразен с обществения интерес.

Петков каза, че стенограмата, публикувана след срещата между управляващите преди гласуването на спорните текстове от Изборния кодекс с участието на премиера Борисов, липсват част от позициите на президента, които можело да са провокирали част от спорните решения. На въпросната среща президентът бе представляван от негов съветник, който ясно посочва, че Плевнелиев обмисля да върне именно текстове, засягащи гласуването в чужбина.

"Позволих си да изразя определено съмнение за абсолютната автентичност на представената на публиката стенограма, с цялото ми уважение към стенографа, който е голям специалист. Смея да твърдя, че представители на президента стимулираха постигнатите там решения”, уточни Румен Петков, който намекна, че от президентството първо се застъпили за приетите в този им вид текстове, а после държавният глава наложил вето.

РБ единни, БСП настояват ще подкрепят ветото

След АБВ на среща влязоха депутатите от Реформаторския блок. Представители имаше и от "управляващото", и от "опозиционното" крило, които обаче имат единомислие по Изборния кодекс.

Едно от предложенията на ДСБ, което вероятно пак ще бъде внесено, бе да отпадне изискването в градове в ЕС, където има посолство или консулство, да не могат да се разкриват секции другаде. ДСБ настояваха да отпадане и ограничението за една секция в градове в Европа и САЩ с над 1 млн. жители, както и ревизия на изискването за население.

След реформаторите при омбудсмана бяха и представители на БСП. Там депутатът Кристиян Вигенин пък се застъпи за кодекса "Манолова" и обяви, че с приетите промени преди Великден изборното законодателство у нас върви назад и затова трябва да останат предишните норми.

Сагата продължава с преговори и заплахи от ПФ

Сагата ще продължи и във вторник, когато след заседанието на ръководството на ГЕРБ Борисов се очаква да отиде на среща между депутатите от партията си и коалиционните партньори от ПФ.

Патриотите едва ли ще отстъпят, но броят на техните гласове няма да е решаващ за коригирането на закона, ако ГЕРБ вземат завоя.

"Целта на ПФ беше да ограничим възможността на Турция да се меси във вътрешните работи на България. Не се постигна обратният ефект, правата на българите не са ограничени" заяви съпредседателят на ПФ Красимир Каракачанов в понеделник пред Нова телевизия.

Той уточни, че на предстоящите разговори с Борисов депутатите от ПФ ще заявят, че "сигурността на държавата стои над всичко. Не може да си играем с бъдещето на нашата страна."

"Ако в парламента колегите от четирите формации, които съставляват мнозинството, предпочетат да жертват сигурността на България, ние няма какво да правим в това мнозинство", допълни Каракачанов.

"Нека да измислим вариант как да спрем възможността на Турция да се бърка във вътрешните работи на България. Има ли информация, че една турска банка в България се готви да раздаде 6 милиарда долара на свои поставени фирми в полза на една политическа сила за купуване на земя и развиване на бизнес. Говоря за новата партия, която се появи. Питам нормално ли е България да бъде жертва на тази неосманиска политика, която Турция провежда", каза още Каракачанов.

Вицепремиерът по коалиционната политика Румяна Бъчварова определи темата за Изборния кодекс като "много чувствителна" и изтъкна, че държавата е длъжна да осигури възможност на всеки български гражданин да упражни вота си. В интервю пред Нова тв изрази надежда, че ще се постигне съгласие, защото трябва да се чуят и аргументите на тези, които искат ограничаване на вота.

По-скоро се тревожа, че 136 секции са толкова много, че е много трудно за държавата да осигури такова присъствие и спазване на изборните правила, коментира тя.

"Аз доколкото знам, ПФ подкрепя правителството, но не е във властта... Не е добра практика да се дават ултиматуми по такъв начин", каза Бъчварова по повод заплахите на ПФ за напускане на управлението.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Ян Иван
    #13

    Крайно време е Тиквата да преименува партия ГЕРБ в "Тука има-тука няма"!

  2. Дядо ми Петър
    #12

    "..аз и ГЕРБ да се гърчим ежедневно.." Голямото гърчене. За запазване на кокала, естествено. Щом не ти се гърчи, ходи си в Банкя. Та да си отдъхне цял народ от безкрайните ти изцепки и идиотщини.

  3. Е. Георгиева
    #11

    МЕДИАПУЛ ОТНОВО ПУСКА НЕПОДПИСАНА СТАТИЯ. ТОЛКОВА ЯСНО СИ ЛИЧИ МАНИПУЛИРАНЕТО НА ОБЩЕСТВЕНОТО МНЕНИЕ, че е по - добре да се казва "МАНИПУЛ". КОЕ МУ Е ЧЕСТНОТО на тази ПОМИЯ?????????????? КОЙ Е ОБЩЕСТВЕНИЯТ ИНТЕРЕС НА БЪЛГАРИЯ????????????? Да гласуват хара С ДВОЙНО ГРАЖДАНСТВО? ЧЕ ТОВА ДОРИ И В ТУРЦИЯ Е НЕДОПУСТИМО. А те не са по- тъпи от Медиапул.

  4. Знайко
    #10

    Ми, той, милият само се гърчи. Пък и постоянно прави "флик-флаци". Така е като нямаш идеология, стратегия и политика. Стреми се да угоди на всички, само и само да е на власт.

  5. Ако българите в България гласуват адекватнно, гласовете подадени в чужбина са почти без значение. За съжаление след правителството на Иван Костов избора на мнозинството, не може да бъде наречен адекватен. От царят предател до Борисов 2.0...

  6. Ми да бяхте отменили двойното гражданство, 25 години се ослушвате. Борисов, достлук с кози кога правиш, на пръч ще смърдиш 8-)

  7. Антон
    #5
  8. tim
    #4

    Проблемът който имаме, който е проблем и на много други страни (за сведение - новият кмет на Лондон; Обама и др.) е, че българите гласуват за различни партии, докато турците и циганите НЕ гласуват за партии, а за тяхната си корпорация.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.