Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Политическите машинации около избора на шеф на ВАС

0 коментара

Веднага след като бе избран за конституционен съдия, сегашният шеф на Върховния административен съд (ВАС) Владислав Славов предложи за свой наследник Георги Марков.

В момента текат последните месеци на Марков като съдия в Конституционния съд, където той бе назначен преди 9 години от бившия президент Желю Желев.

Номинацията му не е изненада, не е изненада и бързането около избора на нов шеф на ВАС. През декември изтича мандатът на настоящия състав на Висшия съдебен съвет (ВСС), който избира шефовете на висшите съдилища и главния прокурор. Освен това в парламента е внесена промяна в съдебния закон, която предвижда тези длъжности да се избират с мнозинство от 3/4 от гласовете във ВСС. Сега изборът става с обикновено мнозинство.

Така създалата се ситуация с номинацията на Георги Марков има всички белези на пазарлък между шефовете на ВАС, ВКС (Иван Григоров предложи Славов за конституционен съдия) и главния прокурор. И тримата бяха излъчени от предишното управление на ОДС с главен "кадровик" по съдебните въпроси Йордан Соколов. Дори и да няма подобен пазарлък, при положение, че мандатът на Славов начело на ВАС изтича едва в началото на октомври, суетнята около избора на нов председател изглежда по някакъв начин съмнителна и нагласена.

След днешната номинация и откровеното желание на ВСС да я изгласува по бързата процедура (само за седмица), вероятно ще бъдем свидетели на контраакции от страна на президента и управляващото мнозинство.

Председателският пост на ВАС е ключов за държавата. Най-малкото защото този съд има правото да разглежда всички актове на правителството и държавната администрация. Настоящият кабинет и управляващото мнозинство вече имаха поредица от поводи да развият нещо средно между страхова невроза и органична непоносимост към съдебна власт и Конституционния съд. Магистратите препънаха двете значими приватизационни сделки, оспориха важни нормативни актове и закони и неуморно атакуват всяко недомислие или слаб ход на управлението.

Като докладчик по делото в КС за съдебния закон, Георги Марков вероятно е една от най-ненавижданите фигури от правосъдния министър Антон Станков и юридическите среди в НДСВ. В края на миналата година КС върна 44 текста от закона за съдебната власт, а правителството и мнозинството едва се съвзеха след половин година и то под натиска на ЕС, да подготвят нови промени - този път съобразени с конституцията.

Според мнозинството наблюдатели, кандидатурата на Георги Марков е уязвима поради присъствието му в Управителния съвет на футболен клуб "Левски", чийто собственик е Майкъл Чорни. Но това вероятно го прави симпатичен на коалиционния партньор в управлението ДПС и на мнозина депутати от НДСВ, които са обвързани с Чорни, но поради конюнктурни съображения в момента не го афишират.

Ако все пак ВСС, където висшите магистрати Владислав Славов и Иван Григоров имат голямо влияние, избере Георги Марков за шеф на административния съд, топката отива в полето на президента. Георги Първанов има две възможности. Първата е незабавно да отхвърли избора на ВСС и да предизвика ново гласуване. Най-вероятно при повторен избор съветът отново ще връчи на президента името на Марков и тогава държавният глава ще трябва да издаде указ за назначението, въпреки волята си.

Магистрати обаче припомнят, че президентът няма срок, в който трябва да излезе с решение по предложението на ВСС. Още повече, че едно забавяне няма да е фатално, тъй като до октомври административният съд си има шеф.

Много е вероятно управляващите да се опитат да влязат в комбина с Георги Първанов, за да избегнат избора на нежелан от тях шеф на административния съд. Докато президентът бави топката, мнозинството ще се опита да форсира приемането на промените в съдебния закон. За тях вероятно ще получи и подкрепата на БСП, които искат да разбият позициите на ОДС в съдебната власт.

Някои наблюдатели не изключват и решимост на мнозинството да се развихри дотам, че да поиска бързо гласуване и на промените в конституцията, свързани със съдебната власт. И тъй като всички тези акции ще бъдат конюнктурно обусловени, с цел да предотвратят едно нежелано кадрово назначение, е много вероятно законовите промени да бъдат недомислени и да носят дефектите на прибързаното законотворчество.

Едва ли поддръжниците на Георги Марков във ВСС не са си дали сметка за всички възможни компликации около избора на техния кандидат. Затова възниква и въпросът дали в действителност Марков е кандидатурата, на която държат. Рисковете пред неговия избор са твърде големи и на всичкото отгоре - предварително известни. Простата сметка показва, че първият предложен кандидат - при това не безспорен - е и най-лесната жертва.

От друга страна, винаги, когато обществото е с големи очаквания спрямо хората на висши ръководни длъжности, неминуемо възниква и въпросът кои са кандидатите. В случая възможностите за избор никак не са големи. Затова не е изключено, при определено стечение на обстоятелствата, кандидатурата на Георги Марков да не изглежда чак толкова безпринципна, казват от гилдията.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.