Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Политическият аутсайдер Тръмп шокира САЩ и света с историческа победа

Избраният президент обеща да излекува раните от разделението, докато пазарите се сриват, а стотици американци се готвят да емигрират

161 коментара

Първо бе немислимо, после изглеждаше невероятно да се случи, но днес е реалност: Доналд Тръмп ще стане 45-ият президент на Съединените щати. 70-годишният политически аутсайдер, спорен милиардер и телевизионна звезда спечели зашеметяваща победа срещу Хилари Клинтън, като се опълчи срещу елитите на Републиканската и Демократическата партия с популисткото си движение "Make America Great Again" (Да направим Америка отново велика) и хвърли в смут инвеститорите по света.

Неговата победа, засилена от завоюваното мнозинство на републиканците в Сената и Камарата на представителите, бележи отказ от политиката на Барак Обама и отразява отката срещу глобализацията в годините след световната финансова криза. Изборният резултат на Тръмп се размина с прогнозите на социологическите агенции и инвеститорите, предизвиквайки глобална несигурност и рязък спад на пазарите. Доларът загуби 5% от стойността си и така "записа" по-голям спад от лирата след Брекзита.

Така републиканците влизат в Белия дом след двата мандата на Барак Обама и ще поведат най-влиятелната държава в света по нов, но неизвестен път.

Тръмп обяви изборната си победа, а Клинтън отказа да говори след загубата, но го поздрави в телефонен разговор.

"Хилари Клинтън ме поздрави за победата, а аз - за борбата ѝ в тежката битка. Дължим благодарност на Хилари Клинтън, че отдавна служи на страната ни. Сега е времето САЩ да излекуват раните от разделението. Време е да се обединим. Ще бъда президент на всички американци", обяви Тръмп пред симпатизантите си (виж цялата реч тук) .

Проучванията в навечерието на изборите на 8 ноември даваха 4% преднина за Клинтън, но републиканецът Тръмп изненадващо се представи много силно и спечели колебаещите се щати. Той взе ключовите Охайо, Флорида и Северна Каролина, а в много щати резултатите бяха близки.

Той събра 288 гласа в избирателната колегия срещу 215 за Хилари Клинтън.

Белите гласоподаватели, загубили от глобализацията, избраха Тръпм

Доналд Тръмп спечели повечето бели гласоподаватели, а демократката Хилари Клинтън получи подкрепата на трима от всеки четирима небели избиратели. Очаквано Тръмп привлече болшинството от белите гласоподаватели, които не са завършили колеж, с обещанието си, че ще бъде "президентът, разкрил най-много работни места".

Белите висшисти са дали приблизително равна подкрепа за Клинтън и Тръмп.

Тръмп печели както при белите мъже, така и при белите жени, само че при мъжете преднината му е много по-голяма.

Най-голяма опора на Клинтън се оказват афроамериканците - 9 от всеки 10 от тях са гласували за нея, както и трима от всеки четирима латиноси и американци от азиатски произход.

Резултатът потвърди и очакванията, че кандидатът на републиканците се ползва с много скрит вот на американци, които се срамуват да признаят, че ще гласуват за него. И двамата кандидати обаче имат рекордно нисък рейтинг, отбелязва Ройтерс.

Шок и неяснота

Поради факта, че Доналд Тръмп няма никакъв опит в политиката и управлението на страната, анализаторите не се наемат да прогнозират евентуалните му политики в Белия дом.

Всички световни медии отбелязват, че победата му е шок както за САЩ, така и за света, както и аналогиите между избора на Тръпм и гласуването за Брекзит във Великобритания.

Тръмп успя да се възползва от тревогите на избирателите от състоянието на икономиката, от междурасовите напрежения, преодоля и поредица от обвинения в сексуални посегателства по пътя си към Белия дом.

Триумфът му над Хилари Клинтън слага край на 8-годишното управление на демократа Барак Обама и заплашва да отмени всички негови смятани за големи постижения.

Той обеща бързо да отмени ключовия закон за здравното осигуряване на американците (т.нар. "Обамакеър"), ядреното споразумение с Иран и да прекрои важните търговски споразумения с други страни, особено с Мексико и Канада.

В хода на кампанията той притесни много американци и с изказването си, че руският държавен глава Владимир Путин е по-добър лидер от Барак Обама.

Когато Тръмп влезе в Белия дом през януари, той ще е подпомогнат и от победата на републиканците в Конгреса, където те запазиха контрола си и над двете камари. В същото време не е ясно как ще работи с двете камари, като се има предвид съпротивата срещу него от страна не само на демократите, но и на значителна част от републиканците, които се дистанцираха от кандидат-президента си по време на кампанията.

Тръп успя да обере протестния вот, след като посланието му, че Хилари Клинтън е кандидат на статуквото, очевидно е подействало. Клинтън е била първа дама, сенатор и дръжавен секретар, но богатият ѝ опит и прогнизируемост на поведението ѝ, може да се окаже, че всъщност са в нейна вреда.

Изненадващо Клинтън отказа да говори в изборната нощ и да признае поражението си, а привържениците ѝ се разотидоха от щаба ѝ в Ню Йорк.

Клинтън коментира по-рано в Туитър, че битката се е оказала неочаквано оспорвана.

"Екипът ми има много, с което да се гордее. Каквото и да се случи тази нощ, благодаря ви за всичко", обърна се тя към симпатизантите си.

Тръмп с мащабен инвестиционен план

Очаква се избраният президент да следва донякъде протекционистка политика и да даде данъчни облекчения за най-богатите. В първата си реч обяви, че ще започне мащабна инвестиционна кампания със строителството на големи инфраструктурни проекти, която трябва да осигури работа за много американци.

Той посочи, че така ще вдигне два пъти икономическия растеж и ще намали рекордно безработицата.

"Ние винаги ще поставяме интересите на Америка на първо място, но ще постъпваме честно с всички. Винаги ще търсим това, което ни обединява, без враждебност", каза Тръмп.

Той се обърна специално към своите политически опоненти с думите: "Ще разчитам на вашата помощ и напътствия, за да обединим отново тази велика страна“.

Тръмп каза още, че той не е водил точно предизборна кампания, а че е създал голямо движение на хора, което е довело до този "исторически“ избор.

"Казвал съм и преди, че нашето не беше точно кампания, а велико и невероятно движение, създадено от милиони здраво трудещи се мъже и жени, които обичат своята страна и искат по-добро бъдеще за себе си и своите семейства. Кампанията вече свърши, но работата на това движение тепърва започва“, каза Тръмп.

Неговият вицепрезидент Майк Пенс също отчете избора на Тръмп като исторически и отбеляза, че “Америка има своя нов шампион“.

Новият президент се появи заедно с членовете на семейството си и най-близките хора от екипа си. Тържественият момент бе озвучен от саундтрака на филма "Airforce one“ (така се нарича президентският самолет).

Пазарите потъват

Доларът загуби 5% от стойността си, а фючърсната цена на петрола марка Брент спадна с 2.2 на сто, до 44.59 долара за барел. Мексиканското песо пък изгуби над 13% от курса си спрямо долара и достигна най-ниското си ниво в историята.

Причината е, че Тръмп се закани по време на кампанията да анулира споразумението за свободна търговия с Мексико и да изгони милиони мексикански имигранти от страната.

Индексът “Дау Джоунс“ потъна с 4.4%, което е най-големият срив от 2011 година насам, когато бе намален кредитния рейтинг на САЩ.

Oчаквано в подобна ситуация цената на златото скочи с над 2 %. Инвеститорите се втурнаха и към германските облигации, смятани за сигурно убежище на фона на изборната победа на Тръмп.

Слънцето пак ще изгрее, но американците се готвят за емиграция

Междувременно в предварително записано видеообръщение президентът Барак Обама призова американците, независимо от резултата на вота, да гледат един на друг не като на републиканци и демократи, а като съграждани-американци. Обама каза, че каквото и да се случи, слънцето ще изгрее на сутринта.

По-късно в сряда Обама се обади на Тръмп да го поздрави за победата и да го покани да се срещнат утре в Белия дом, за да обсъдят предаването на властта.

"Осигуряването на гладък преход във властта е един от водещите приоритети, които президентът очерта още в началото на годината, и срещата с новоизбрания президент представлява следващата стъпка в тази посока", посочи прессекретарят на американското президентство.
 
Обама и Тръмп имаха "много сърдечен разговор", каза председателят на предизборния щаб на кандидата на републиканците Келиан Конуей.
 
"Той (Тръмп) беше поздравен и смятам, че (след разговора) те са твърдо решени да работят заедно", заяви тя в интервю за телевизия Ен Би Си.
 
На този фон най-често търсената дума в Google през последите часове е "емигрирам". Канадският миграционен сайт се срина от претоварване на сървърите.

Кметът на Монреал Дени Кодер написа в Туитър: "Службата за интеграция на новопристигналите в Монреал ще работи извънредно след американските избори".

Певиците Шер и Барбара Стрейзънд побързаха публично да обявят, че смятат да напуснат САЩ след победата на Тръмп.

Кой как гласува?

Доналд Тръмп бе избран за президент на САЩ, след като победи опонентката си Хилари Клинтън с 279 срещу 218 електорални гласа. 
 
За спечелването на президентските избори са необходими 270 гласа. 
 
Тръмп печели в Аляска (3 гласа в избирателната колегия), Алабама (9), Арканзас (6), Южна Каролина (9), Северна Каролина (15), Северна Дакота (3), Южна Дакота (3), Флорида (29), Джорджия (16), Айдахо (4), Индиана (11), Айова (6), Канзас (6), Кентъки (8), Луизиана (8), Мейн (1, останалите 3 са за Клинтън), Мисисипи (6), Мисури (10), Монтана (3), Небраска (5), Пенсилвания (20), Охайо (18), Оклахома (7), Тенеси (11), Тексас (38), Юта (6), Западна Вирджиния (5), Уайоминг (3), Уисконсин (10)
 
Хилари Клинтън взе щатите Калифорния (55), Колорадо (9), Кънектикът (7), Делауер (3), Хавай (4), Илинойс (20), Мейн (3, 1 е за Тръмп), Мериленд (10), Масачузетс (11), Невада (6), Ню Джърси (14), Ню Йорк (29), Ню Мексико (5), Орегън (7), Роуд Айлънд (4), Върмонт (3), Вирджиния (13), Вашингтон, окръг Колумбия (3), щата Вашингтон (12).
 
Клинтън с повече реални гласове, но по-малко електорални 
 
Тръмп се е представил по-добре в определени сегменти на американското общество, отколкото се очакваше, а Клинтън по-зле, което доведе до развръзка на президентските избори, различна от социологическите прогнози за победа на Клинтън, коментира Ройтерс.
 
Тръмп си осигури победата като спечели вота на белите гласоподаватели в колебаещи се щати като Охайо и Пенсилвания, предимно на работническата класа -н.нар."Тръмп -демократи". Тези хора не са лоялни на една от двете партии, сега те подкрепиха милиардера, който им обеща да възстанови работни места в Америка, подобно на начина, по който Роналд Рейгън спечели срещу Джими Картър през 1980 г. 
 
Макар че получи по-малко електорални гласове от Тръмп, съперничката му Хилари Клинтън печели по-голям популярен вот - реално за нея са гласували 59 123 745 души срещу 58 992 180 за републиканеца. 
 
Така за втори път през последните 16 години кандидат на демократите губи президентските избори, въпреки че получава повече гласове от победителя. През 2000 г. демократът Ал Гор също имаше повече гласове от републиканеца Джордж Буш, който стана президент. 
 
Първоначалният прочит на социологическо изследване на Ройтерс/Ипсос за демографската структура на подкрепата за двамата кандидати очертава следната картина.
 
Клинтън има два процентни пункта преднина пред Тръмп при женския електорат, 49 срещу 47 процента, което е по-малко от очакваното. 
 
Клинтън спечели малцинствата 
 
При малцинствата тя има голямо преимущество, но преднината ѝ реално се оказва не по-голяма от тази, която сегашният президент Барак Обама получи през 2012 г. Клинтън печели около 89 процента от гласовете на афроамериканците, 66 процента от гласовете на испаноезичните американци и 65 процента от тези на американците от азиатски произход. При Обама тези числа са били съответно 96, 70 и 67 процента.
 
Тръмп печели сред хората без висше образование, белите евангелисти и живеещите извън големите градски райони. 
 
Клинтън печели в мегаполисите, но с изключително малка преднина.
 
Проучването на Ройтерс/Ипсос е проведено онлайн във всички 50 щата. Анкетирани са над 45 хиляди души, които са гласували на изборите. Резултатите обаче са изготвени, преди да бъдат обработени всички подадени на изборите гласове, т.е. възможно е данните да бъдат осъвременени.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

161 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. АлександърНиколов
    #161
  2. so what_deactivated_1521205049
    #160
  3. Филка Русофилка
    #159

    Стефан Гамизов: „1.Съществува българска комунистическата инфраструктура във Вашингтон, която влияе на процесите у нас. Там има 200-300 души български комунисти, които ще помогнат през януари да започнем да се сриваме, ако изберем Радев.2.Демократите на Хилари отгледаха българския политически елит от наследници на комунистическа номенклатура. Клинтън направи трансформацията, която остави комунистите. Сърдим се, че на всяка крачка в бизнеса виждаме деца и внуци на комунисти, че България не е декомунизирана. Ами сърдете са на семейство Клинтън.3.Промяна в Белия дом е добре дошла за България“

  4. Филка Русофилка
    #158

    Антон Кутев от Серопозитано 20 (навремето каза, че само серопозитивен може да бъде социалист) коментира Борисов, че ГЕРБ започнал с 1 лев: „ А моята партия не е ли започнала също с 1 лев (преди 125 години)?“. Става въпрос за Партията на организираната комунистическа престъпност в България БСП(к), която ограби частната собственост на българите, Пенсиония фонд на Царството и цялата държава (няколко пъти).

  5. Преслав
    #157

    Така е , сипах си един "Джак" и ви гледам срама ;) Пазарите са във възход днес. Бързо прежалиха Хилъри , добре е и вие да се посъвземете. Ще ида напролет да нагледам как вървят нещата по Америка , ЗАЩОТО МОГА следващите още шест годинй гарантирано;)

  6. so what_deactivated_1521205049
    #156

    ЩО СЕ ОТНАСЯ ДО ИЗБОРНИТЕ РЕЗУЛТАТИ повече американци гласуваха за Клинтън и тези хора протестираха NOT MY PRESIDENT и тези хора са американци, имат право на глас ТЕ СЪЩО ПРЕДСТАВЛЯВАТ АМЕРИКА И ТЯХ ТРЯБВА ДА ПРИОБЩИ ТРЪМП АМЕРИКА НЕ Е ПУТЛАНДИЯ, НЕ ЦЕНТРАЛИЗИРАНА КЛЕПТОКРАЦИЯ

  7. so what_deactivated_1521205049
    #155

    ОТ 150 КОМЕНТАРА 100 СА НА РУСКИЯ ТРОЛ който освен че е пиян и се държи като типичен руски прос.так няма понятие какво всъщност става Вижте списъка на потенциалните министри такива хардлайнери като Нют Гингрич са спрягани за външен министър вижте го кой е и какви са му позициите А ПИЯНИЦАТА ТРОЛ НЕКА СЕ РАДВА

  8. Bлaдo
    #154
  9. so what_deactivated_1521205049
    #153
  10. Преслав
    #152

    Ако останете без спонсори при нас винаги се търсят хора за клинични изследвания с паспорт от ЕС. Минимум усилия , много добро заплащане :) Може да ви издействам чудесни условия.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.