Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Политическо омиротворяване на Балканите

0 коментара

Администрацията на Буш ясно изрази желанието си американските войски да се изтеглят по-рано от Балканите. Това е разбираема цел, но не може да бъде постигната докато районът не се стабилизира достатъчно, за да позволи изтеглянето на военните части без риск от подновяване на въоръжения конфликт.

Неотдавнашните удари на групи въоръжени албанци срещу Македония и Южна Сърбия показват колко нестабилна остава военната обстановка. Бунтовниците се възползват от неуредиците, възникнали през изминалото десетилетие след разпадането на бивша Югославия и по време на диктатурата на Слободан Милошевич.

Сблъсъците между бунтовниците и македонската армия утихнаха напоследък, след като албанските сили бяха отблъснати в планините над Тетово, който е втория по големина град в Македония. Но ако не се обърне внимание на политическите, икономически и социални проблеми в териториите на бивша Югославия, възможно е да възникнат нови кървави сблъсъци на етническа основа. Това със сигурност ще накара НАТО да изиграе по-силова роля в политиката на региона, а именно това се опитва да избегне Белият дом.

Конкретните мерки, които трябва да се вземат в Македония, Южна Сърбия и Косово, са различни. Но и в трите района западните правителства трябва да работят с умерените албански лидери, които отхвърлят насилието и представляват интересите на тяхната общност с политически средства. Генералният секретар на НАТО Джордж Робъртсън и върховният представител на ЕС по въпросите за външната политика и сигурността Хавиер Солана подкрепиха този подход по време на посещението им в Македония по-рано тази седмица.

Значителното албанско малцинство в Македония никога не е било подлагано на репресии и лишавано от граждански права, каквото правеше Милошевич с албанците в Косово и южна Сърбия. В Македония съществува мултиетническа демокрация, но тя е нестабилна. Въпреки че една албанска партия е включена в управляващата коалиция, много албанци смятат, че с тях се отнасят несправедливо. Те искат еднакъв конституционен статут за славяните и албанците, по-децентрализирано правителство, албанският език да стане официален и присъствието на международни наблюдатели на следващото преброяване на населението. Македонското правителство трябва да подкрепи тези предложения.

В Косово най-неотложната задача е да се изградят нови структури за самоуправление, които да заместят старата сръбска администрация. Миналата година бяха проведени успешни местни избори. Сега ръководителят на международната гражданска администрация на ООН в Косово Ханс Хекеруп трябва да организира общи избори. По този начин умерените албански партии ще засилят влиянието си за сметка на въоръжените екстремисти.

По време на управлението на Милошевич албанците в Южна Сърбия бяха лишени от основните им политически права. Новото демократично правителство на Сърбия трябва да спечели отново доверието им като работи съвместно с местните албански власти и като включи повече албанци в полицията и военните части. Белград трябва също така да внимава командири от югославската армия, които са участвали в репресиите в Косово да не бъдат изпращани в райони, населени основно с албанци.

Подобряването на политическите и икономически условия на Балканите ще отнеме време, за което свидетелства бавният процес в Босна. В идните месеци омиротворителите на НАТО в Косово могат да помогнат за поддържане на стабилността като подобрят сигурността по границите. По-всеобхватни политически споразумения в трите области ще намалят възможността от зараждане на насилие и ще ускорят завършването на мисията на НАТО.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.