Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Политиката на Путин и нефтът

0 коментара

Прясната "покупка" на най-добрия актив на Юкос- крупният нефтен производител, от руска държавна компания поставя сложни проблеми, които могат да имат сериозни последствия за Русия и целия свят.

За да се разбере ситуацията, трябва да се погледне от три аспекта - Михаил Ходорковски, руския нефтен отрасъл и световния нефтен пазар.

Първо, съдбата на Ходорковски, милиардер и олигарх, получил активите, от които възникна Юкос, по време на приватизационния бум в началото на 90-те години на миналия век. Групата МЕНАТЕП купи активите за стотинки, използвайки държавните средства, съхранявани в банка "Менатеп". Впоследствие групата беше реконструирана, за да се защитят активите ѝ от кредиторите.

Ходорковски е умен и твърд човек. За негова чест трябва да се признае, че той управляваше Юкос ефективно, използвайки най-добрите западни технологии и способни мениджъри. Обемът на производство на Юкос надхвърли 1,7 милиона барела на ден и той стана най-крупният руски производител.

Ходорковски стана любимец на западните медии отчасти и за това, че не жалеше пари за западните центрове за анализ, консултанти и PR-специалисти, които му пееха дитирамби.

В Русия отношението към него беше съвсем друго и никой не тъгува за падението му. Мнозина го смятат за жесток и корумпиран. Той купуваше членове на Думата, за да блокира правителствени законопроекти. Ходорковски разкри и политически амбиции: той искаше от Думата промени в конституцията на Руската Федерация, които да отслабят властта на президента, като по този начин щеше да получи възможност да стане силен министър-председател по британски образец.

Президентът Владимир Путин ненавиждаше и се плашеше от Ходорковски заради неговото богатство (над 15 милиарда долара в най-добрите години), начинът, по който го притискаше и желанието му да влияе на политиката.

Кремъл унищожи Юкос и Ходорковски, използвайки съчинена набързо програма за огромни данъчни претенции и манипулация на съдебната система. Методите бяха своеобразни, а резултатът - предсказуем.

Путин има грандиозни замисли относно руският нефтен отрасъл. Той смята, че държавата е длъжна да играе водеща роля в стратегически важните отрасли, в частност - нефтеният и газовият. Доходите и данъците от нефта и газта съставляват 40% от държавните доходи, донасят значителна част от валутата и субсидират родната промишленост и селското стопанство.

Сливането на газовия монополист "Газпром" с държавната нефтена компания "Роснефт", съпроводено от поглъщането на активите на Юкос, ще създаде най-крупната в света компания за производство на въглеводородна суровина. Тя ще стане източник на влияние и престиж за Кремъл, заменяйки някогашната велика армия, от която е останал само разпадащият се опорен център.

Рискът Кремъл да разруши нефтения сектор, а не да го направи предмет на всеобща завист, не е изключен.

Тактиката, която приложи Кремъл, за да вкара на топло Ходорковски, да доведе до банкрут Юкос и да присвои активите му, показа, че руската съдебна система е неефективна и политизирана. Това наплаши и руските, и чуждестранните инвеститори, макар да не изпитват симпатии към Ходорковски. Русия може да притежава големи нефтени резерви, но без крупни инвестиции и грамотно управление нефтът няма да потече.

Независимо от изобилието от разговори за Русия, инвестициите за нефта в по-голямата си част отиват в Западна Африка. Рисковете в Русия винаги са били големи и растат като гъби след дъжд.

Последствията от делото Юкос могат да бъдат огромни. Обемът на руското производство, сега второ в света, може да спадне, а не да нарасне, а заедно с него ще тръгнат надолу руската икономика и престиж. Според оценката на PFC Energy руското производство, което днес е в размер на 9,2 милиона барела на ден, ще достигне горна граница от 10 милиона барела на ден през 2008 година, а след това, без огромните капиталовложения, нови технологии и ефективен мениджмънт, ще се задържи и ще започне да спада.

В отсъствие на стабилна правова и експлоатационна обстановка Русия няма да може да достигне набелязаните цели в производството си. На света е необходим целият руски нефт. При нарастващото търсене от страна на Китай и Индия и ненаситността на САЩ пазарите ще бъдат бедни и все по-зависими от Близкия Изток.

Нестабилността на руския нефтен сектор би била катастрофа за световната икономика, както и за самата Русия. Путин трябва да разбере, че му е необходим ефективно управляван и добре финансиран нефтен сектор. Той има право да иска в него да доминира държавата, но трябва да го управлява ефективно. Делото Юкос свидетелства, че той се движи в противоположна посока и ако не коригира курса си, това ще нанесе ущърб на интересите на Русия и на целия свят.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.