Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Политиците в Букурещ нямат желание за борба с корупцията

8 коментара

Румъния не показва задоволителен политически ангажимент в подкрепа на процеса на реформи. Това се казва в доклада на Европейската комисия за напредъка на Румъния в областта на вътрешните работи и правосъдието, оповестен във вторник.

По този повод агенция Ройтерс коментира, че за първи път в годишен доклад Европейската комисия обвинява политическата класа на Румъния в липса на желание за борба с корупцията, без обаче да планира никакви санкции.

Промените в закона за Националната агенция по прозрачността (НАП) са сериозна стъпка назад, пише в доклада, където е отбелязано, че на 19 юли Конституционният съд е постановил, че промените в закона са неконституционни. Това дава възможност за приемането на нов закон в съответствие с ангажиментите на Румъния, е посочено в доклада.

Комисията препоръчва да бъдат взети незабавни мерки за корекция на закона за НАП, както и да се укрепи като цяло антикорупционната политика, главно чрез координация на високо ниво.

Националната дирекция за борба с корупцията продължава да предоставя солидни и убедителни данни при разследване на случаи на корупция по високите етажи на властта, но съдебните процеси все още се проточват и само по няколко дела срещу известни политици има решения, но само на първа инстанция, е отбелязано в доклада. Съществуват опасения, че работата на румънската Служба за борба със злоупотребите, която съдейства за Европейската служба за борба със злоупотребите с еврофондове (ОЛАФ), може да пострада от постановление от ноември 2009 година на Конституционния съд на Румъния във връзка със законовата основа за функционирането ѝ.

Комисията желае Румъния да установи отношения за конструктивно сътрудничество между отделните основни фактори в политическата и съдебната сфера и да покаже по-голяма решителност в съдебната реформа.

След забавянето на работата на парламента Румъния набра скорост за реформи през втората четвърт на 2010 година и предприе основна законодателна реформа чрез приетите в парламента Наказателен и Гражданско-процесуален кодекс. Подготовката за влизане в сила на четирите нови кодекса, планирано за октомври 2011 година, е значима възможност за радикална реформа на румънската съдебна система, се казва още в доклада.

За разлика от Румъния България е направила важни крачки в сферата на правосъдието през времето от предишния доклад на Европейската комисия, коментира румънската телевизия Реалитатя докладите за двете съседни държави.

България бе похвалена от Европейската комисия, а на Румъния ѝ издърпаха ушите, защото не спазва ангажиментите, които пое при присъединяването си към Европейския съюз, допълва телевизията.

Европейската съюз се скара на Румъния заради провалените усилия за изкореняване на ширещата се корупция, но похвали България заради напредъка ѝ в борбата с корупцията, пише по темата агенция Ройтерс.

Тонът, възприет от Европейската комисия, показва сериозната загриженост не само на Комисията, но и на държавите членки относно това как румънските власти спазват поетите от тях ангажименти, заяви бившият преговарящ на Румъния с Европейския съюз Василе Пушкаш.

"Езикът на доклада е доста ясен и ако до 2009 година Европейската комисия "пазеше гърба" на Румъния от тежките критики на някои държави членки, сега това не е така.

Всъщност, като изключим медиите в Румъния, още веднъж се доказа, че само Европейската комисия мисли за интересите на румънските граждани", заяви Пушкаш.
анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Брееей
    #9

    Какво ни интересува Румъния и нейните политици?

  2. В и К
    #8

    а пък после да гледаме съседните!

  3. Дедо Тошо
    #7

    че си оставаме корумпирани, но имаме желание да се съдим?

  4. Mickey
    #6

    ...а не че нещо е свършила! Румънските (ком)политици освен на тарикатлък , на нищо друго не могат да се поучат от нашите комунета! А иначе организираната престъпност и мутризацията в Румъния е жалка сравнение с "нашата"!

  5. smehurko magurel
    #5

    che imat podobno jelanie...

  6. Але&Со
    #4

    считат че корупцията действа като смазка за стопанския механизъм. Моторът не върви, ако не е смазан.

  7. Г ИВАНОВ
    #3

    Ми нормално комунетата са на власт в братска Румъния и пак оплетоха нещата с т. нар. техни локални барони, тоест чокои, шефове на окръжните комитети на Партия То беше цяло чудо че избраха Бъсеску за президент Иначе се бяха оляли напълно. Следва да се отбележи, че по времето на СДС България идпревари Румъния яко в евроинтеграцията. Когато у нас дойде Триглавата ламя, те ни задминаха. Сега е наш ред да ги задминем.Комунизмът е престъпен и като антихуманен и като икономически погрешна система и отдавна следваше да бъде забранен а не децата и внуците на партийните велможи да стават премиери и главни прокурори

  8. Bg rumanetz
    #1

    Rumania e edna iaka neokomunisticheska darjava.Tozi Basescu e tehniat Borisov,zashtoto bivshite komunisti,ot koiato partia toi beshe,sa v opozitzia.Ako Rumanua beshe kato bg sega shtiaha da poluchavat laudi kakto bg.20 godini EK pazi garba na komunistite ot bukureshti.Bg politicheska klasa ne pravi nishto da ne bade v tandem s Rumania,v poslednite20 godini.Kakvo shte kajete,ako bg iskashe da vleze v Evropa c Polsha,dali poliatzite shtiaha da badat saglasni?Ne e viarno kakto kazvat niakoi,4e Rumania

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

Участвам