Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Политологът Весела Чернева: Враждебният свят мобилизира Европа

3 коментара
Политологът Весела Чернева: Враждебният свят мобилизира Европа

Светът става все по-враждебно място, но това успява да мобилизира Европа, коментира директорът на българския офис на Европейския съвет за външна политика Весела Чернева в събота пред БНР. Тя говори след дискусиите, проведени в рамките на годишния форум на Европейския съвет за външна политика в Париж.

“След края на Студената война в света функционираха международни институции, които защитават не просто установените и регулирани международни правила, но и редица ценности, свързани със спазването на човешките права, защитата от геноцид и др. Но през последните 6- години този ред изглежда се разпада и пример за това е 6-годишната война в Сирия и неспособността на влиятелните държави да я спрат“, коментира Чернева.

Според нея дори САЩ от защитник на световния ред са се превърнали в негов нарушител.

“САЩ се превърнаха по-скоро в нарушител на международните правила, отколкото в сила, която гарантира тези правила. И заради това за Европа е много трудно. А Европа така е направена, че да може да функционира в именно такава обстановка - на предвидимост, на правила, на ред, на процедури“, каза политологът..

Според нея голямо предизвикателство за Европа е още възходът на популистките, антиевропейските и антисистемните партии. Заедно с част от медиите те се опитват да оборят наученото и постигнатото от ЕС от основаването му до днес.

“Европа изглежда живее в много по-суров свят от когато и да било от основаването на ЕС досега, но това може да има и положително влияние“, допълни тя.

“Това мобилизира Европа. Виждаме голямо съгласие по отношение на много иначе противоречиви въпроси като, например, Русия. Европа продължава вече 4 години да поддържа санкциите срещу Русия, въпреки че имаше доста предсказания в друга посока. Европа започна да изгражда собствена отбрана“, каза Чернева.

Според нея битката за европейското бъдеще не е нито спечелена, нито изгубена.

Весела Чернева смята, че новото популистко правителство в Италия е резултат от неспособността и нежеланието на ЕС да помогне на Рим за справяне с бежанската вълна.

“На този фон наставническите изказвания от Брюксел – особено от германски комисар, идват наистина като сол в раната. Някой каза по време на нашата конференция, че в Италия в момента германците са по-мразени отколкото мигрантите… Проблемът в Италия наистина е назрял до такава степен, че всяко германско изявление, което изглежда дидактично в очите на италианците, просто взривява атмосферата“, каза тя.

Чернева прогнозира, че Италия, която е изключително важна за европейската икономика и финансова стабилност, може да се окаже проблем за ЕС. Според нея обаче антисистемните партии в страната могат да започнат да се нормализират, “когато видят ограниченията, които властта поставя“.

“И в крайна сметка, ако не успеят в първите няколко медеца да излязат от еврозоната или да свършат нещо друго подобно, то би трябвало тази криза да премине сравнително бързо“, смята Чернева.

В заключение тя изрази опасения, че по-големият риск за Европа е евентуална търговска война със САЩ, която би имала отражение върху много повече отрасли и върху европейската и световната икономика.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит в 12:32 на 3 юни 2018 от автора.
    #3
  2. анита хегерланд
    #2

    Аномия - криза на идентичността. Институциите на реда в ЕС не работят. Хората стават все по-дезориентирани и объркани, което пролича на изборите в Италия. Има огромен конфликт на интереси в ЕС: новите потребности на съвременното общество не се вписват в системата; липсват готови регулиращи норми, които да осигурят стабилност и предвидимост.

  3. tibia
    #1

    The European Council on Foreign Relations (ECFR) is a pan-European think tank with offices in seven European capitals. ECFR was established in 2007 by a council of fifty founding members, chaired by Martti Ahtisaari, Joschka Fischer, and Mabel van Oranje, with initial funding from George Soros’s Open Society Foundations, the Communitas Foundation, Sigrid Rausing, Unicredit and Fride. ECFR is Non-governmental Organization based in United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.