
Служители на МВР, правосъдното и военното министерства, сред които полицаи, пожарникари, военни и надзиратели протестираха в събота срещу служебния социален министър Йордан Христосков, носейки клоунски носове.
В шествието им участваха няколкостотин души. Освен за оставката на социалния министър, те настояват и за "незабавно прекратяване на всякакви действия по промени в осигурителната система за заетите в сектор "Сигурност" без участието на техните представители".
Повод за недоволството на синдикатите на униформените стана изказване на Христосков, отразено в стенограмата от заседание на Министерския съвет (МС) в края на септември, от което ставаше ясно, че служебният кабинет подготвя бъдещото прекратяване на ранното пенсиониране в сектора "Сигурност".
В отговор Синдикалната федерация на служителите в МВР, Синдикатът на служителите в затворите в България, Съюзът на офицерите и сержантите от запаса и резерва и Националната асоциация "Сигурност" организираха незабавен протест.
Според протестиращите всички обсъждания на темата и вземане на решения по нея са се състояли без участието на професионалните организации на служителите в сектор "Сигурност", но и без те да бъдат информирани.
Те смятат, че по този начин се създава порочна практика, която ощетява не само служителите, но и създава риск за националната сигурност. Протестиращите настояват спешно да се приемат подзаконовите нормативни актове, предвидени в Закона за МВР с участието на професионалните организации на служителите във вътрешното и правосъдното ведомства.
Преди няколко дни Йордан Христосков направи опит да успокои униформените, заявявайки, че "членовете на Консултативния съвет за оптимизация в осигурителната система никога и по никакъв повод не е обсъждал намаляване на броя на брутните заплати, получавани при пенсионираните военнослужещи и работещите в МВР и Министерството на правосъдието".
Опитвайки се да тушира създалото се напрежение и да избегне евентуалното масово напускане на служители на МО, МВР и МП, Консултативният съвет за оптимизация в осигурителната система предлага да бъде въведен преходен период от 3 до 5 години. В този срок униформените ще имат право да се пенсионират при досегашните условия – 27 години стаж, две трети от който в системата. Организаторите на протеста обаче отхвърлят и това предложение.
Няколко часа след протеста в центъра на София от социалното министерство разпространиха прессъобщение, с което увериха, че ранното пенсиониране в специалните ведомства се запазва. От ведомство подчертават, че се предлага да бъде въведена минимална възраст за пенсиониране, диференцирана за различните длъжности, което ще се обсъжда с ресорните ведомства и синдикатите.
Припомнят и, че за това има препоръки на Съвета на Европейския съюз от 2013 г. и 2014 г. Най-ниска е възрастта за пенсиониране в системата на Министерствата на отбраната, вътрешните работи и правосъдието, се посочва още в съобщението. Няма и изискване за минимална възраст, а само за 27 години осигурителен стаж, 18 от които в системата на ведомствата. Служебният кабинет ще остави решението на следващото редовно правителство, подчертават от министерството.

Полезна ли ви беше тази статия?
Ще се радваме, ако подкрепите електронното издание Mediapool.bg, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
Подкрепете ниАбонирайте се за най-важните новини, анализи и коментари на събития от деня. Бюлетинът се изпраща до електронния Ви адрес всеки ден в 18:00 часа.
Абонамент